1 / 2

38. PZLA MP U23: wartościowe wyniki podczas pierwszego dnia zawodów w Suwałkach

38. PZLA MP U23: wartościowe wyniki podczas pierwszego dnia zawodów w Suwałkach 38. PZLA MP U23: wartościowe wyniki podczas pierwszego dnia zawodów w Suwałkach

W pierwszym dniu mistrzostw Polski U23, które rozgrywane są w Suwałkach wartościowe wyniki padły m.in. w finałach biegów na 100 metrów mężczyzn i 400 metrów kobiet. W skoku wzwyż rekord życiowy wynikiem 1.87 poprawiła Wiktoria Miąso.

Bieg na 100 metrów kobiet

W biegu finałowym Adriana Gąsior na ostatnich metrach wyprzedziła Magdalenę Stefanowicz i sięgnęła po pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski do lat 23. Złoto okrasiła rekordem życiowym 11.47. Druga na mecie Stefanowicz osiągnęła 11.55. Brązowy medal zdobyła Nikola Horowska – 11.67.

Bieg na 100 metrów mężczyzn

Szybki był finał sprintu panów. Trójka medalistów poprawiła rekordy życiowe. Najlepszy w Suwałkach był obrońca tytułu, czyli Rafał Pająk. Wygrał z czasem 10.34, najlepszym w Polsce w kategorii U23 w sezonie 2021, który jednocześnie jest rekordem suwalskiego stadionu. Drugi był Łukasz Żok, który w Suwałkach dwukrotnie poprawiał rekord życiowy – najpierw w eliminacjach na 10.44, a w finale na 10.43. Brąz zdobył Patryk Wykrota – 10.48.

Bieg na 400 metrów kobiet

Karolina Łozowska do ostatnich metrów rywalizacji mogła czuć na plecach oddech biegnącej na sąsiednim torze Aleksandry Formelli. Panie, które przed dwoma tygodniami walczyły o medal w sztafecie podczas mistrzostw Europy U23 w Suwałkach zajęły dwa pierwsze miejsce w rywalizacji indywidualnej bijąc przy okazji rekordy życiowe. Łozowska wygrała z czasem 53.43, Formella była druga – 53.49. Brązowy medal zdobyła Aleksandra Wsołek – 53.79.

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Daniel Sołtysiak wygrał z czasem 47.12. Rekord życiowy poprawił drugi na mecie Dawid Buck (47.29, rekord życiowy), który do ostatnich metrów walczył o dogonienie lidera. Brązowy medal wywalczył Jakub Pająk – 47.33.

Bieg na 800 metrów kobiet

Na półmetku liderką biegu była obrończyni Margarita Koczanowa. Krakowianka na ostatniej prostej osłabła i musiała uznać w Suwałkach wyższość rywalek. Po świetnym finiszu jako pierwsza linię mety minęła Klaudia Kazimierska, która triumfowała z rekordem życiowym 2:04.78. Drugie miejsce wywalczyła Eliza Megger – 2:05.04. Brązowy medal zdobyła Koczanowa – 2:06.10.

Bieg na 800 metrów mężczyzn

W wyrównanej do ostatnich metrów stawce najlepszy był Filip Ostrowski, który wygrał złoto z czasem 1:52.65. Drugi na mecie był Adam Masaczyński (1:52.73), a trzeci Krzysztof Turski (1:52.78).

Bieg na 100 metrów przez płotki

Pewnie po złoto mistrzostw Polski zmierzała Klaudia Wojtunik. Legitymująca się rekordem życiowym 12.97 zawodniczka AZS-u Łódź wygrała w Suwałkach z czasem 13.12. Na ostatnim płotku na drugą pozycję przesunęła się Zuzanna Hulisz zdobywając srebro z wynikiem 13.52. Brązowy medal wywalczyła Monika Kiepura – 13.57.

Bieg na 110 metrów przez płotki

Tytuł mistrzowski obronił Krzysztof Kiljan, który wygrał z rekordem życiowym 13.82. Drugi, także z życiówką, był Olgierd Michniewski – 13.93. Brązowy medal wywalczył Natan Frąckiewicz, który także uzyskał w Suwałkach najlepszy wynik w karierze – 13.96.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet

Nie było niespodzianek i mistrzynią Polski została srebrna medalistka mistrzostw Europy U23 Kinga Królik. Zawodniczka z Pabianic nie dała rywalkom szans i prowadząc od startu finiszowała z czasem 10:20.25. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Chorzępa – 10:31.94. Trzecia była Katarzyna Główczewska – 10:33.67.

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn

Od początku tempo biegowi nadawał lider krajowych tabel Mikołaj Czeronek. Zawodnik wrocławskiego Śląska prowadził od startu i finiszował jako pierwszy z czasem 8:54.75, niewiele słabszym od rekordu życiowego. Drugie miejsce zajął Adam Kołodziej – 8:57.97. Brązowy medal wywalczył Rafał Pogorzelski – 9:05.27.

Trójskok kobiet

Po próbie na 12.67 z drugiej serii na prowadzenie wysunęła się Nicole Kraska Drugie miejsce zajęła Zuzanna Sztachańska – 12.61. Brązowy medal zdobyła, z wynikiem 12.49, Klaudia Nazarowicz. Dopiero na piątym miejscu zmagania zakończyła liderka polskich tabel Natlia Mach (12.33).

Trójskok mężczyzn

W konkursie trójskoku ubiegłoroczny wicemistrz kraju Dawid Krzemiński odniósł zdecydowane zwycięstwo, które przypieczętował w ostatniej serii. Uzyskał wówczas 15.70 i wyrównał najlepszy wynik w sezonie. Drugie miejsce zajął Kacper Rudnik – 15.08. Brązowy medal zdobył Kamil Wąż – 14.86.

Skok wzwyż kobiet

Klasą dla siebie była w Suwałkach Wiktoria Miąso. Reprezentantka Resovii Rzeszów wynikiem 1.87 poprawiła rekord życiowy. Wysokość tą podopieczna Michała Tittingera pokonała w pierwszej próbie, a przez cały konkurs przeszła bezbłędnie. Rzeszowianka była bardzo bliska zaliczenia też 1.90. Wynik 1.71 dał srebrny medal aż trzem zawodniczkom – Monice Przybył, Martynie Lewandowskiej oraz Patrycji Skoczylas.

Skok o tyczce kobiet

Najlepszy wynik w sezonie – 4.15 – dał złoty medal mistrzostw Polski Annie Łyko. Ponad 4 metry skoczyła także druga w sobotnie popołudnie Victoria Kalitta – 4.10. Brązowy medal zdobyła Maja Szymanek – 3.90.

Pchnięcie kulą kobiet

Mistrzynią Polski została trzecia przed rokiem w Białej Podlaskiej Ewa Różańska. Wygrała z rezultatem 14.64 i zdecydowanie pokonała rywalki, rezygnując po trzech próbach z kolejnych. Drugie miejsce zajęła Weronika Muszyńska (13.91), trzecie Joanna Hajdrowska (13.49).

Pchnięcie kulą mężczyzn

Rezultat 17.99 dał złoty medal mistrzostw Polski Piotrowi Goździewiczowi. Drugi był Gracjan Kozak – 17.56. Trzecią lokatę wywalczył pchając 17.20 Wojciech Marok.

Rzut oszczepem kobiet

Miłą niespodziankę sprawiła Małgorzata Maślak. Oszczepniczka z Tychowa miała trzy rzuty na ponad 50 metrów, a w trzeciej kolejce wynikiem 56.06 o 31 centymetrów poprawiła rekord życiowy. Drugie miejsce zajęła Joanna Hajdrowska (48.91), trzecie Angelika Antoniak (48.05)

Rzut oszczepem mężczyzn

Formę z mistrzostw Europy potwierdził Dawid Wegner. Piąty oszczepnik zawodów w Tallinnie w Suwałkach miał sześć mierzonych prób i we wszystkich uzyskiwał wyniki ponad 70 metrowe. W najdalszym rzucie osiągnął 74.95. Granicę 70 metrów pokonał także wicemistrz Polski – Oskar Trejgo, który popisał się próba na 70.78. Brązowy medal wywalczył Marek Mucha – 66.05.

Rzut młotem kobiet

Tytuł mistrzowski obroniła Ewa Różańska, która w pierwszej serii uzyskała 63.14. Później jeszcze jeden raz zawodniczka z Warszawy przekroczyła granicę 60 metrów. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Osiak (50.96), trzecie Jolanta Klimasz – 48.70.

Wyniki I dnia: Suwałki

Suwałki, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk