1 / 2

97. PZLA MP: Łukasz Niedziałek ociera się o rekord Polski w chodzie

97. PZLA MP: Łukasz Niedziałek ociera się o rekord Polski w chodzie 97. PZLA MP: Łukasz Niedziałek ociera się o rekord Polski w chodzie

W pierwszym piątkowym finale 97. PZLA Mistrzostw Polski w Poznaniu Łukasz Niedziałek (WLKS Nowe Iganie) otarł się o rekord Polski młodzieżowców w chodzie na 10 000 metrów.

Młody zawodnik z Siedlec zdecydowanie zdystansował rywali. Niedziałek przez większość dystansu szedł tempem, które dawało mu realną szanse na poprawienie rekordu Polski U23 Jacka Müllera (39:28.97 z 1993 roku). Niestety na ostatnich okrążeniach zawodnik, nie chcąc ryzykować kontuzji, zwolnił i finiszował w czasie 39:32.52.

– Tak naprawdę nie byliśmy dziś nastawieni na rekord Polski. Łukasz miał iść w tempie na ponad 40 minut. To co się stało jest zaskoczeniem, ale oczywiście pozytywnym. Celem są mistrzostwa Europy młodzieżowców w Tallinnie, tam ma być szczyt formy – powiedział trener Krzysztof Augustyn.

Wicemistrzem kraju został Rafał Fedaczyński (44:11.98), trzeci był Mateusz Nowak, dla którego brąz jest pierwszym w karierze medalem mistrzostw Polski seniorów (czas 44:38.08).

Wśród kobiet dystans 5000 metrów najszybciej pokonała Agnieszka Ellward. Ubiegłoroczna brązowa medalistka uzyskała czas 24:01.24. Wicemistrzynią kraju została siostra obrończyni tytułu, czyli Anna Zdziebło. Na mecie Mielczanka zameldowała się z wynikiem 24:20.26. Brązowy medal zdobyła Magdalena Żelazna – 24:25.82.

Wyniki II dnia: Poznań

Poznań, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk