Menu
1 / 0
Aktualności /

Mistrzostwa Polski w biegach anglosaskich

Mistrzostwa Polski w biegach anglosaskich

8 maja 2021, a nie 9 maja jak podano w niektórych mediach społecznościowych odbyły się w Bielsku-Białej Mistrzostwa Polski w Biegach Anglosaskich w kategoriach wiekowych od U16 do seniorów. Rywalizowano na szybkich trasach wytyczonych na stokach Koziej Góry przez organizatora, klub UKS Diament Godów.

W  kategorii chłopców U16 zwycięstwo odniósł Marcin Kusz (LKS Biłgoraj), z klubu, który wielokrotnie zdobywał medale w biegach górskich. Srebrny medal zdobył Kamil Cichowski (CWSZ Zawisza Bydgoszcz), a brązowy Łukasz Zaczyk (MKS-MOSM Bytom), 7. na liście tegorocznych wyników na 1000 m na bieżni.

Wśród dziewcząt U16 klasą dla siebie była Eliza Galińska (UKS Filipides Teresin), której metryczka w biegach górskich pokazuje same jedynki, co oznacza, że nigdy nie zaznała smaku drugiego miejsca.  Srebrny medal zdobyła Aleksandra Sobolewska (LKS Zuza Running Team Opoczno), a brązowy Dorota Nowak-Łażewska (KS Energetyk Poznań).

W kategorii U18 najszybszym okazał się debiutujący w biegach górskich Tomasz Fijak (MKS Żywiec). Niedaleko pada jabłko od jabłoni, bo jego mama i trenerka Krystyna Fijak niejednokrotnie zdobywała laury w biegach górskich. Srebrny medal dla Pawła Bukowskiego (LKS Zorza Gdynia), a brązowy dla Szymona Szromby (UKS Gmina Brzeszcze).

Wśród dziewcząt w tej kategorii najszybszą okazała się Anna Lizińska (CKS Budowlani Częstochowa), 4. zawodniczka ubiegłorocznych MP U18 w biegach alpejskich. Srebrny medal zdobyła Weronika Płatek (MLKS Nadwiślanin Chełmno), a brązowy – Aleksandra Karolczuk (LUKS Boguszyce).

W kategorii U20 najlepiej trudy trasy zniósł ubiegłoroczny srebrny medalista na krótkim dystansie Wiktor Antosz (UKS Romer Rabka Zdrój). Walkę o srebrny medal rozstrzygnął na swoją korzyść Jakub Strzelczyk (UKS Olimp Kozienice), a brązowy medal zdobył Michał Piątek (CKS Budowlani Częstochowa).

W kategorii dziewcząt U20 pierwsze miejsce zajęła Ewa Bambynek (CKS Budowlani Częstochowa), pokonując bardziej od niej doświadczoną na górskich trasach, ale odnoszącą też sukcesy w zawodach kolarskich – Moniką Węgrzyn (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa). Brąz dla Karoliny Smolarczyk – mistrzyni Polski U18 w tej konkurencji z 2019 roku.

Lockdown covidowy, który uniemożliwił organizację wielu imprez w kraju i za granicą spowodował, że na starcie Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w Biegu Anglosaskim pojawiło się wiele osób specjalizujących się raczej w długich i ultra długich dystansach.

Wśród seniorów klasą dla siebie był wielokrotny medalista w biegach górskich Sylwester Lepiarz (LKB Rudnik). Krok za nim, a ściślej mówiąc 14 sekund dobiegł do mety najbardziej utalentowany młodzieżowiec w Polsce – Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała). Komentarz jego trenerki Małgorzaty Caputy „Marcin ma czas i duże rezerwy treningowe”. Brązowy medal – Andrzej Witek (4 na ultra i na długim dystansie w poprzednich latach), (MKS Siechnice), ostro naciskany przez Piotra Łobodzińskiego (KS Prefbet-Sonarol). Piąty na mecie – mistrz Polski na krótkim dystansie Piotr Jaśtal (LKB Rudnik), a szósty – Piotr Czerniak (Biegaj z Pasją Szklarska Poręba), trzeci na ultra dystansie 2019.

Rywalizację seniorek zdominowała Martyna Kantor (LKB Rudnik). Lekko, z uśmiechem na ustach i z niebywałym wdziękiem przebiegła trasę zostawiając rywalki daleko za sobą. Następne medale przypadły młodym mamom – Dominice Wiśniewskiej-Ulfik (SKB Kraśnik), i Ani Celińskiej (KS Sprint Bielsko-Biała). Czwarte miejsce dla Anny Ficner (MKS Siechnice) - „Panie Andrzeju, czy naprawdę musiało być tyle zbiegów”, piąte Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) – świetna końcówka,  a szóste – Karolina Witek (LKS Żelazny Opoczno Running Team) - nowa twarz w biegach górskich.

W Mistrzostwach wzięła udział rekordowa liczba 160 osób. Liczba ta byłaby większa, ale zmiana terminu spowodowała liczne absencje, gdyż rozpoczął się już sezon startów na stadionie. Dla porównania – w poprzednich Mistrzostwach anglosaskich wystartowało 75 osób.

Medale zdobywali przedstawiciele 12 województw.

Imprezę zorganizował UKS Diament Godów.

A w następny weekend, 15.05.2021 – Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie w  Andrychowie, Beskid Mały.

Andrzej Puchacz

Powrót do listy

Więcej