Menu
1 / 0
Aktualności /

Jedno polskie zwycięstwo w pierwszym dniu pucharu Europy w rzutach

Jedno polskie zwycięstwo w pierwszym dniu pucharu Europy w rzutach

Ewa Rózańska wygrywając konkurs rzutu młotem w kat. U23 odniosła jedyne zwycięstwo dla Polski w pierwszym dniu pucharu Europy w rzutach. Dwoje polskich zawodników wypełniło w Splicie minima na mistrzostwa Europy młodzieżowców. 

20-letnia zawodniczka klub AZS AWF Warszawa poprawiła w Splicie rekord życiowy o blisko 4 metry. W najdalszej mierzonej próbie uzyskała 67.46 i przesunęła się na dziesiąte miejsce polskich tabel all-time. Rezultat Różańskiej jest lepszy od wskaźnika PZLA na lipcowe mistrzostwa Europy do lat 23 w Bergen.

Minimum na europejski czempionat młodzieżowców wypełnił w Splicie także Dawid Wegner. Podopieczny Leszka Walczaka w pierwszej kolejce konkursu oszczepników posłał 800-gramowy sprzęt na 74.93. Wynik ten pozwolił Polakowi zająć szóste miejsce. Konkurs wygrał Francuz Teura'itera'i Tupaia, który pierwszy raz w karierze przekroczył 80 metrów – 80.46.

W rzucie młotem Paweł Fajdek po rzutach na 73.97 i 74.48 został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Najlepszy w konkursie był blisko 40-letni wicemistrz olimpijski z Aten Turek Eşref Apak, który rzucił 75.99. W grupie B drugie miejsce z rekordem życiowym 71.72 zajął Marcin Wrotyński.

Czwarte miejsca zajęli także Klaudia Kardasz i Jakub Szyszkowski. Konkursy, w których wzięli udział rozegrano poza główną areną pucharu. Chorwaci zdecydowali się ugościć najlepszych kulomiotów w antycznym amfiteatrze na terenie starożytnego miasta Salonae, na przedmieściach Splitu. Na tymczasowo wybudowanej arenie lekkoatletycznej Kardasz uzyskała 17.81, a zwyciężczyni – Sara Gambetta – 18.86. W konkursie panów Jakub Szyszkowski w najlepszej próbie osiągnął 20.16. Zmagania mężczyzn zakończyły się zwycięstwem Rumuna Andrei Toadera – 20.83. Podczas porannego konkursu grupy B drugi z wynikiem 18.75 był natomiast Sebastian Łukszo.

Konkurs rzutu oszczepem zdominował Johannes Vetter. Niemiec już w pierwszej próbie osiągnął znakomite 91.12 niepozostawiając rywalom złudzeń kto jest najlepszy podczas pucharu Europy. Nasz reprezentant – Cyprian Mrzygłód – z wynikiem 78.21 (z pierwszej kolejki) został ostatecznie sklasyfikowany na szóstym miejscu.

Nina Staruch rzucając dyskiem 49.16 zajęła dziesiąte miejsce w kategorii U23. W rywalizacji młodzieżowców dwunasty z wynikiem 53.13 (rekord życiowy) był z kolei Wojciech Marok.

Dokończenie pucharu Europy w niedzielę. Na starcie m.in. Anita Włodarczyk czy Maria Andrejczyk.

Pełne wyniki: Split

Maciej Jałoszyński/ foto: Marcin Góra

Powrót do listy

Więcej