1 / 0

Ostrawa: 8.02 Skrzyszowskiej, minimum Borkowskiego

Pia Skrzyszowska w biegu na 60 metrów przez płotki oraz Mateusz Borkowski w biegu na 800 metrów wypełnili podczas środowego mityngu Czech Indoor Gala (World Athletics Indoor Tour Silver) w Ostrawie minima na halowe mistrzostwa Europy w Toruniu.

W biegu przez płotki Pia Skrzyszowska wygrała pierwszą serię eliminacyjną z czasem 8.13, lepszym od wskaźnika PZLA na mistrzostwa Europy w Toruniu. Druga z wynikiem 8.18 była Klaudia Siciarz, która na ostatnich metrach zwolniła i mimo awansu nie wystartowała w ostatecznej rozgrywce. W finale ponownie błysnęła Skrzyszowska. Zawodniczka AZS-AWF Warszawa wygrała ze czasem 8.02 – to nie tylko rekord życiowy 20-letniej Polki, ale także szósty wynik w Europie i ósmy w historii polskiej lekkoatletyki. Zastępująca w finale Siciarz Klaudia Wojtunik była szósta z czasem 8.21 (rekord życiowy).

Czwarty w biegu na 800 metrów był Mateusz Borkowski, który czasem 1:47.14 wypełnił minimum na halowe mistrzostwa Europy w Arenie Toruń. O wskaźnik na czempionat otarł się drugi z naszych średniodystansowców, czyli Michał Rozmys. Finiszował siódmy z wynikiem 1:48.24 – minimum ustalono na poziomie 1:48.20.

Bardzo dobrze zaprezentował się w Ostrawie Adrian Świderski. Polak wygrał konkurs trójskoku osiągając 16.67. To czwarty w tym roku wynik na świecie, ale minimum na halowe mistrzostwa Europy w Toruniu wynosi  16.95.

Dominik Kopeć w wyrównanym finałowym biegu na 60 metrów był drugi z czasem 6.67. Wcześniej Polak identyczny wynik uzyskał w kwalifikacjach. Oliwier Wdowik z czasem 6.84 zakończył udział w mityngu na serii eliminacyjnej.

W biegu kobiet na 60 metrów trzecia z czasem 7.38 była Klaudia Adamek. Polka nieco szybciej pobiegła w eliminacjach, w których osiągnęła 7.35. Na pierwszej rundzie start w Ostrawie zakończyła Julia Polak (7.70).

Konkurs skoku w dal na trzecim miejscu ukończył Mateusz Różański (7.58), a na szóstym Mateusz Jopek (7.50).

Czwarta linię metę biegu na 1500 metrów przekroczyła Martyna Galant (4:17.12), a siódma była Katarzyna Broniatowska (4:21.20).

Rekord życiowy w biegu na 1500 metrów czasem 3:42.90 ustanowił szósty na mecie Adam Czerwiński. Polak zbliżył się do wynoszącego 3:42.00 minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy. Ósme miejsce zajął Szymon Żywko – 3:43.75.

Siódmy czas dnia – 54.42 – uzyskała w biegu na 400 metrów Aleksandra Gaworska.

Pełne wyniki: Ostrawa

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk