1 / 0

Szyszka i Jaśtal mistrzami Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie

4 października, na terenie rezerwatu „Skały w Krynkach”, nad Zalewem Brodzkim, w gminie Brody, woj. świętokrzyskie odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie. Rywalizowano w kategoriach seniorów, U20, U18 i U16.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli zawodnicy U16. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Krzysztof Zieliński i Artur Petrosyan. Krzysztof Zieliński to ubiegłoroczny zwycięzca tych zawodów i mistrz Polski U16 na 2000 m. Artur Petrosyan to mistrz Polski U16 w biegu anglosaskim. Ostatecznie lepszym w tej rywalizacji okazał się Krzysztof Zieliński, ale na mecie różnica czasowa między rywalami wynosiła jedną sekundę. Brązowy medal zdobył Jan Mokrzycki.

Wśród zawodniczek U16, zgodnie z przewidywaniami złoty medal zdobyła Eliza Galińska, mistrzyni Polski U16 w biegu alpejskim i mistrzyni oraz rekordzistka Polski na 2000 m. Srebrny medal zdobyła mistrzyni Polski na 1000 m z przeszkodami Wiktoria Konera, a brązowy -  Aleksandra Strzelczyk, srebrna medalistka mistrzostw Polski w biegu alpejskim.

W kategorii U18 podobnie jak podczas mistrzostw Polski w biegu alpejskim złoty medal zdobył Michał Piątek. Ubiegłoroczny srebrny medalista Dawid Szymański pobiegł 20 sekund szybciej niż rok temu, ale w tym roku wystarczyło to na medal brązowy. Srebrny zdobył Piotr Rojek.

Rewelacją w kategorii kobiet U18 była debiutująca w biegach górskich Julia Szydłowska. Zwyciężyła zdecydowanie. Srebrny medal, podobnie jak w roku ubiegłym zdobyła Weronika Wojnar, a o brązowy zaciętą walkę stoczyły Aleksandra Sot (wicemistrzyni Polski na 1500 m z przeszkodami) i Aleksandra Karolczuk. Zwycięstwo a tej walce i w efekcie medal brązowy zdobyła Sot, a różnica czasowa na mecie między tymi dwiema zawodniczkami wyniosła 1 sekundę.

Zawodnicy kategorii U20 długo biegli w grupie składającej się z czterech zawodników. Na ostatnim okrążeniu na prowadzeniu byli debiutujący w biegu górskim Kacper Arendt i znacznie bardziej doświadczony Dominik Kijowski. Podbiegi to mocna strona tego zawodnika, toteż jego atak na stromym podbiegu na początku ostatniego okrążenia przyniósł mu złoty medal, a biegnący kilka metrów za prowadzącą dwójką Wiktor Antosz zdołał skutecznie zaatakować i zdobyć srebrny medal. Brąz przypadł Arendtowi.

Na zakończenie we wspólnym biegu wystartowali seniorzy z seniorkami. Od początku silne tempo narzucił Sylwester Lepiarz. Za jego plecami toczyła się zacięta walka o medale, ale rywale, którzy starali się nie stracić z oczu prowadzącego ostatecznie opadli z sił i przestali się liczyć w walce o czołowe miejsca. Niestety, tempo okazało się również zabójcze dla samego prowadzącego. Wykorzystał to Piotr Jaśtal, który od początku biegł swoim tempem nie zwracając uwagi na rywali i to jemu przypadło zwycięstwo. Lepiarz ostatecznie zdołał utrzymać drugie miejsce, choć trzeci na mecie Krzysztof Tschirch, który przyjął podobną taktykę do Jaśtala stracił do Lepiarza zaledwie 8 sekund.

W kategorii seniorek od początku, zgodnie z przewidywaniami prowadzenie objęła Martyna Kantor, tegoroczna wicemistrzyni Polski na długim i ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski na krótkim dystansie. Wydawało się, że za jej plecami walkę o srebrny medal stoczą wielokrotna medalistka Danuta Woszczek i debiutantka Anna Szyszka. Wkrótce jednak Woszczek została z tyłu, a Szyszka najwyraźniej nie zamierzała zadowolić się srebrem i coraz śmielej zaczęła zbliżać się do Kantor. I to ona zdobyła złoto, a Martyna Kantor po raz trzeci z rzędu podczas mistrzostw Polski zdobyła srebrny medal. Danucie Woszczek przypadł brąz.

W sumie była to piękna impreza, pełna niezapomnianych wrażeń zorganizowana przez Ludowy Klub Biegacza Rudnik.