1 / 12

52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski

52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski 52. PZLA MP U18 w Radomiu: łomżanie biją 40-letni rekord Polski

Mocnym akordem zakończyły się 52. PZLA Mistrzostwa Polski U18 w Radomiu, bardzo wyrównany zespół LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża czasem 3:18.55 poprawił rekord Polski w sztafecie 4x400 m ustanowiony przed 40 laty (bez trzech dni).

200 m
Przed finałem wszystko przemawiało za Igorem Bogaczyńskim, był liderem tabel, w półfinale jeszcze poprawił rekord życiowy i wygrał stumetrówkę. Zawodnik z Jarocina zdobył drugi złoty medal triumfując w czasie 21.61 (ale z nieregulaminowym wiatrem +3.2 m/s), na finiszu odparł atak Damiana Sobola (21.69) drugiego w tabelach. Brąz dla 16-letniego Cezarego Łazowego (21.85).
Wszystkie trzy medalistki ze stu metrów bardzo dobrze spisały się w eliminacjach dwustu metrów. Ale finisz finałowego biegu zdecydowanie zdominowała niedoceniana Julia Dziamska (24.30) atakująca z trzeciej pozycji. W Radomiu poprawiła rekord życiowy aż o 0.69 sekundy. Drugie miejsce zajęła Dorota Puzio (24.47), mistrzyni na 100 m, a trzecie – Magdalena Niemczyk (24.58).
800 m
Zgodnie z przewidywaniami Krzysztof Różnicki, mistrz Polski seniorów, nie miał najmniejszych problemów z powtórzeniem ubiegłorocznego zwycięstwa (1:50.28). Prowadził od startu do mety wyprzedzając rywali o ponad dwie i pół sekundy. Jedynie Szymon Cydejko (1:52.85) próbował możliwie długo dotrzymać kroku faworytowi. Dużą radość lekkoatletycznemu klanowi Kitlińskich sprawił 16-letni Bartosz (1:53.74), mistrz Polski U16 w 2019 r., sięgając po brąz.
Również Alicja Wójcik (2:11.93), liderka tabel, obroniła tytuł nie będąc zagrożona przez rywalki. Na podium stanęły również dwie niespełna 16-letnie biegaczki, Małgorzata Strzeżysz (2:12.42) i Martyna Krawczyńska (2:12.84), zajmujące w tabelach odpowiednio trzecie i drugie miejsce.
110 m przez płotki (+1.4) M
Kornel Rybacki (halowy mistrz Polski) już w pierwszej rundzie jako pierwszy w br. zszedł poniżej 14 sekund. Finał wygrał z kolejną życiówką (13.77), na drugiej pozycji niespodziewanie uplasował się Oskar Bydoń (13.99 RŻ), Dawid Swoboda (14.06 RŻ), lider tabel, był trzeci.
100 m przez płotki (+1.5) K
W bardzo interesującym finale prowadzenie od startu objęła 16-letnia Maja Olszak (13.87), którą następnie wyprzedziła Magdalena Tomczak-Gołowicz (13.88), ale po silnym przewróceniu siódmego płotka straciła rytm. Na ostatnich metrach do głosu doszła Alicja Sielska (13.84) wygrywając o trzy setne sekundy. Dla puławianki to już drugie złoto w Radomiu, wczoraj zwycięsko kończyła sztafetę Wisły.
Skok wzwyż K
Faworytka 16-letnia Katarzyna Kokot (halowa mistrzyni Polski) rozpoczęła dość nisko (1.55) i aż siedem początkowych wysokości zaliczyła w pierwszej próbie. Triumfowała pokonując 1.76, o centymetr wyżej od rekordu życiowego. Srebro zdobyła Adrianna Litwin (1.72 RŻ) a brąz – Barbara Burlewicz (1.65).
Skok o tyczce
Trzy ważne skoki wystarczyły Erykowi Fursewiczowi do zwycięstwa, w czwartym poprawił rekord życiowy (4.55). Po wyrównaniu rekordów życiowych (4.40) na podium stanęli również Kacprowie, gdynianin Maciejewski i gdańszczanin Raczkowski.
Maja Chamot i Valentyna Iakovenko (Ukrainka dopiero od paru miesięcy ma prawo startu w mistrzostwach Polski) atakowały te same wysokości i 8-krotnie z identycznym skutkiem. Zakończyły z rezultatem 3.80, o złocie Mai (czwarte złoto MP w kategoriach U18/U18) zadecydowało jedno strącenie Valentyny na 3.70. Brąz dla niespełna 16-letniej Natalii Olszewskiej (3.60 RŻ).
Trójskok
Tylko w tej konkurencji oglądaliśmy całe ubiegłoroczne podium. Jakub Bracki ponownie zdobył złoto, ale znacznie lepszym wynikiem (14.54 z wiatrem). Bartłomiej Przygodzki (14.19) sięgnął już po czwarty medal MP w karierze. Krzysztof Stelmasik (13.91 z wiatrem) w ostatniej kolejce wykorzystał sprzyjający wiatr awansując z siódmego miejsca na trzecie.
Znakomitym „trenerskim nosem” popisał się nasz słynny skoczek Edward Czernik. Julia Wyrwas przed rokiem była druga w jego specjalności (wzwyż), trenując trójskok dopiero od ubiegłej jesieni wygrała w Radomiu wynikiem 12.50, równo o pół metra lepszym od dotychczasowej życiówki (z hali). Zofia Nagórska (11.89) ostatnim skokiem awansowała z czwartej pozycji na drugą, o dwa centymetry wyprzedzając liderkę tabel Kingę Staszczuk (11.87).
Rzut dyskiem
Całe podium z rekordami życiowymi, zwyciężył Jakub Korejba (57.87) przed Erykiem Barankiem (55.77) oraz wicemistrzem w pchnięciu kulą, Pawłem Kryszynem (51.26).
Alicja Gajewska zwycięża z nowym rekordem życiowym (45.80), to już piąty tytuł mistrzyni Polski miotaczki z Braniewa (obecnie AZS-AWFiS Gdańsk). Srebro dla Martyny Dobrowolskiej (43.92), współliderki tabel przed mistrzostwami. Drugi brąz w Radomiu dla 16-letniej Julii Przybyś (43.56 RŻ)
4x400 m
Zawodniczki AZS KU Politechniki Opolskiej przystąpiły do biegu z najlepszym czasem, który jednak w Radomiu nie zapewniłby nawet brązowego medalu. Prowadziły po trzech zmianach, ale tuż po przyjęciu pałeczki przez kończącą sztafetę zostały wyprzedzone przez olsztynianki. Jednak Olivia Greiner przy wyjściu na ostatnią prostą przypuściła silny atak zwyciężając z ponadsekundową przewagą (3:52.47). Warto dodać, że Olivia zadebiutowała w zawodach la w styczniu br., w Radomiu zajęła drugie (100 m) i czwarte miejsce (200 m). Dotychczas tylko raz biegała indywidualnie 400 m (60.33), na swojej zmianie uzyskała ok. 56.3. Cała sztafeta z Opola (Julia Klama, Agnieszka Krok, Zuzanna Mazur, Olivia Greiner) to zawodniczki z rocznika 2004. Olsztynianki z KS AZS UWM (3:53.59) utrzymały drugie miejsce będąc szybsze od MKL Jarocin (3:53.66) zaledwie o sześć setnych sekundy.
Faworytami konkurencji kończącej mistrzostwa byli sprinterzy LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, w finale A biegło trzech z nich a czwarty – w finale B. Zwyciężyli o prawie dwie sekundy przed AZS-AWFiS Gdańsk (3:20.47) oraz ponad trzy sekundy z AZS KU Politechniki Opolskiej. Łomżanie zapewne przymierzali się do pobicia rekordu Polski Budowlanych Szczecin, bo błyskawicznie zareagowali na nieoficjalny czas pokazany na tablicy. Osiągnęli rezultat 3:18.55, poprzedni (3:18.71) został ustanowiony podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży przed 40 laty (23.09.1980 w Łodzi).

Klasyfikację medalową klubów wygrał team AZS KU Politechniki Opolskiej Opole przed AZS-AWFiS Gdańsk, w punktowej triumfowali gdańszczanie przed opolanami.
W klasyfikacji punktacji województw zwyciężyło Wielkopolskie przed Mazowieckim, w medalowej – Lubuskie przed Pomorskim.

Pełne wyniki online:  RADOM MP 2020