1 / 0

ABM Jędraszek UltraPark Weekend 2020 – dwa rekordy Europy Polek!

W miniony weekend, w dniach 28-30 sierpnia 2020 roku, odbyła się w Pabianicach druga edycja zawodów UltraPark Weekend. Poziom sportowy pabianickich zawodów był niezwykle wysoki, co zaowocowało aż dwoma rekordami Europy: 260,679 km Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej w biegu 24-godzinnym oraz wynikiem 7:04:36 Dominiki Stelmach w biegu na 100 km.

Biegi na czterech długich dystansach – Puchar Polski w biegu 48-godzinnym, bieg 24-godzinny oraz biegi na dystansach 100 i 50 kilometrów przyciągnęły do Pabianic największe gwiazdy polskiego świata biegów ultra.
      Pierwszy bieg, ABM Jędraszek UltraPark 48h, czyli Puchar Polski w biegu 48-godzinnym, rozpoczął się w piątek o godzinie 18:30. Z wynikiem 341,599 km zwyciężył Michał Koziarski pokonując m.in. Pawła Żuka (311,291 km) oraz Adama Olkusza z Pabianic, który na swoim terenie wykręcił 179 pętli (309,076 km). Wśród kobiet najlepsza była Marlena Golon (274,998 km), drugie miejsce zajęła Joanna Biała (261,473 km), a trzecie – Beata Kołodziejczak (257,768 km).
      W sobotę, o 7 rano, rozpoczął się SelfMaker UltraPark 24h, w ramach którego odbyły się również 13. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym. Na linii startu pojawiły się tak znane i utytułowane nazwiska z czołówki polskich biegów ultra, jak Patrycja Bereznowska, Małgorzata Pazda-Pozorska, Aneta Rajda, Kamila Wróbel, Monika Biegasiewicz, Roman Elwart, Andrzej Wereszczak, Leszek Małyszek, Rafał Kot, Aleksandra Niwińska czy Przemysław Basa. Po niezwykle emocjonującej dobie, w chwilami naprawdę ciężkich warunkach i w strugach ulewnego deszczu w ostatnich godzinach, zwyciężczynią całych zawodów została Małgorzata Pazda-Pozorska, która nie tylko została tym samym mistrzynią Polski w biegu 24-godzinnym ale i ustanowiła nowy rekord Europy kobiet! Jej wynik to 260 kilometrów i 678 metrów. Pazda-Pozorska na ostatniej pętli wyprzedziła prowadzącego przez długi czas Leszka Małyszka, który zmagał się z narastającą kontuzją pleców (260,027 km). Drugie miejsca w mistrzostwach Polski zajęli Patrycja Bereznowska (241,218 km) i Rafał Kot (255,772 km), a trzecie – Aneta Rajda (233,611 km) i Andrzej Mazur (252,036 km).
      W trzeci dzień festiwalu, w niedzielę, pabianicki Park Wolności przejęli we władanie ultrasprinterzy. W biegach na dystansach 50 i 100 kilometrów wystartowało łącznie 78 osób. Największe zainteresowanie wzbudzała „setka”, w ramach której odbywały się również 12. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km. Do walki o tytuł mistrzyni i mistrza Polski na tym dystansie stanęły tak znani biegacze, jak Dominika Stelmach, Milena Grabska-Grzegorczyk, Magdalena Ziółek, Piotr Stachyra, Kamil Leśniak, Andrzej Piotrowski czy Damian Kaczmarek. Absolutną gwiazdą zawodów okazała się być faworytka, Dominika Stelmach, której fenomenalny czas, 7:04:36 to nowy rekord Europy! Drugie miejsce zajęła Magdalena Ziółek (8:23:30), a trzecie – Milena Grabska-Grzegorczyk z Pabianic (8:31:07).
      Wśród panów zwyciężył Aleksandr Sorokin z Litwy, któremu przebiegnięcie stu kilometrów zajęło sześć godzin, czterdzieści trzy minuty i trzynaście sekund. Aleksandr, aktualny mistrz świata w biegu 24-godzinnym, ustanowił w Pabianicach nowy rekord Litwy! Na miejscu drugim uplasował się – zostając jednocześnie mistrzem Polski w biegu na 100 km – Dariusz Nożyński z czasem 6:54:17. Drugie miejsce w mistrzostwach Polski zajął Kamil Leśniak (6:55:35), a trzecie – Andrzej Piotrowski (7:01:00).

Szczegółowe wyniki zawodów:  PABIANICE 2020