1 / 0

Mistrzostwa Polski w biegach alpejskich w Wiśle-Łabajowie

15 sierpnia 2020, w Wiśle-Łabajowie, podczas Biegu na Stożek odbyły się Mistrzostwa Polski w kategoriach U20, U18 i U16 w Biegach Alpejskich.

Kategorie U20 i U18 rywalizowały na dystansie 5,8 km z przewyższeniem + 444 m. Zwycięzca kategorii U20 – Kajetan Przestrzelski był klasą dla siebie. Następnego rywala ze swojej kategorii – Wojciecha Klimka wyprzedził o ponad 2 minuty, a trzeciego na mecie – Dariusza Jarosza o ponad 3. Zwycięzca kategorii U18 Michał Piątek przybiegł na metę 55 sekund za Przestrzelskim i wyprzedził srebrnego medalistę tej kategorii Jakuba Strzelczyka o 40 sekund. Brązowy medal zdobył Szymon Szromba, debiutujący w biegu górskim podobnie jak zwycięzca tej kategorii. Zaciętą i wyrównaną walkę stoczyły zawodniczki kategorii U20. Jeszcze 200 m przed metą prowadziła Agnieszka Lubowska, ale jak sama powiedziała na mecie zaatakowała zbyt wcześnie i nie była w stanie przeciwstawić się na finiszu Zuzannie Latańskiej i Monice Węgrzyn, które w tej kolejności wbiegły na metę. W kategorii U18, podobnie jak w roku ubiegłymzwyciężyła Regina Piechowska, a za jej plecami walkę o srebrny medal stoczyły Aleksandra Sot i Aleksandra Karolczuk. Walkę tę wygrała bardziej doświadczona w górskich zmaganiach Sot.

Kategoria U16 miała trasę prawie trzykrotnie dłuższą, ale znacznie trudniejszą – 2,0 km + 229 m przewyższenia. Zaciętą walkę stoczyli zawodnicy, a złoty medal zdobył debiutujący w biegu górskim Maciej Lachowski, srebrny Marce Seremak, a brązowy – Artur Petrosjan. Wśród zawodniczek dominowała 14-letnia Eliza Galińska (tylko czterech zawodników było szybszych od niej), o 54 sekundy przed drugą na mecie Aleksandrą Strzelczyk. Brązowy medal dość nieoczekiwanie zdobyła zawodniczka klubu organizatora UKS Diament Godów Karolina Tyman. Wśród dziewcząt tej kategorii dominowały 14-latki, natomiast wśród chłopców 15-latkowie. W kategoriach U16 i U18 klub UKS Olimp Kozienice wywalczył 4 srebrne medale.

Organizatorem imprezy był UKS Diament w Godowie.

W ciągu ostatnich 3 tygodni odbyły się 4 mistrzostwa Polski w biegach górskich. Pozostały jeszcze mistrzostwa Polski na krótkim dystansie, na anglosaskich trasach Rezerwatu Skałki w Krynkach, 4 października w kategoriach seniorów, U20, U18 i U16. W planie imprezy są także biegi towarzyszące kategorii U14 i U12. Miejmy nadzieję, że nic nie stanie ma przeszkodzie, aby ta impreza mogła się odbyć.