1 / 0

Monako: rekord Polski Sofii Ennaoui na 1000 metrów

14 sierpnia po pandemicznej przerwie wróciła Diamentowa Liga. W pierwszym mityngu cyklu, rozegranym w Monako, o rekord Polski* na dystansie 1000 metrów postarała się Sofia Ennaoui, która czasem 2:32.30 wymazała z tabel blisko 40-letni wynik Jolanty Januchty.

Ennaoui zajęła w szybkim biegu szóste miejsce. Podopieczna Wojciecha Szymaniaka poprawiła 0.04 sekundy wynik Jolanty Januchty z sierpnia 1981 roku. Do piątkowego wieczoru najlepszy wynik Sofii w biegu na 1000 metrów wynosił 2:35.15. Bieg w Monako wygrała Kenijka Faith Kipyegon, która czasem 2:29.15 ustanowiła rekord Afryki.

Siódme miejsce w szybkim biegu na 1500 metrów zajął Marcin Lewandowski. Polak w pierwszym starcie w sezonie uzyskał bardzo dobry czas 3:33.99 – to najlepsze otwarcie sezonu w karierze brązowego medalisty mistrzostw świata z Dohy. Znakomite wyniki uzyskali rywale naszego reprezentanta. Wygrał, z czasem 3:28.45, Timothy Cheruiyot. Drugi na mecie Norweg Jakob Ingebritsen rezultatem 3:28.68 ustanowił rekord Europy.

W biegu na 400 metrów czwarte miejsce z czasem 52.11 zajęła Justyna Święty-Ersetic. Najszybsza była Lynna Irby, która z wynikiem 50.50 została liderką światowych tabel.

Wydarzeniem wieczoru na Stadionie Ludwika II w śródziemnomorskim księstwie był bieg na 5000 metrów. Ugandyjczyk Joshua Cheptegei uzyskał w nim czas 12:35.36 i poprawił o blisko 2 sekundy należący od 2004 roku do legendarnego Kenenisy Bekele rekord świata. Mistrz globu z Dohy w biegu na 10 000 metrów jest po dzisiejszym mityngu posiadaczem najlepszych wnyków w historii już na trzech dystansach. Oprócz 5000 metrów jego nazwisko widnieje w tabeli rekordów świata w biegu na 5 (12:51, 16 lutego 2020, Monako) oraz 10 kilometrów (26:38, 1 grudnia 2019, Walencja).