Menu
1 / 0
Aktualności /

Legendy lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej

Legendy lekkoatletyki na Memoriale Skolimowskiej

Kolejne gwiazdy potwierdziły udział w zaliczanym do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej. 6 września na Stadionie Śląskim pojawi się m.in. legenda francuskiej tyczki Renaud Lavillenie, jedna z najlepszych europejskich biegaczek na średnich i długich dystansach – Brytyjka Laura Muir oraz  znakomite skoczkinie wzwyż – Ukrainki Yuliia Levchenko i Yaroslava Mahuchikh.

Rozgrywany od ponad dekady mityng w 2020 roku został doceniony przez światową federację lekkoatletyczną i włączony do World Athletics Continental Tour Gold – drugiego najważniejszego, po Diamentowej Lidze, cyklu mityngów na świecie.

Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się wśród najlepszych mityngów świata. To wspaniała wiadomość dla polskiego sportu. Dołączenie do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold podkreśla rangę mityngu poświęconego pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Po modernizacji Stadion Śląski stał się jednym z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Europie i bardzo się cieszę, że odbywają się tu tak prestiżowe zawody, jak Memoriał Kamili Skolimowskiej czy przyszłoroczne mistrzostwa świata sztafet – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Bardzo ambicjonalnie start w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej traktuje Paweł Fajdek, który ma świetne wspomnienia z tych zawodów.

Z wiadomych względów tegoroczny sezon jest absolutnie nietypowy – bez imprezy docelowej i z bardzo okrojonym kalendarzem startów. Mocno teraz trenuję i może tak się stać, że występ na Stadionie Śląskim będzie dla mnie najważniejszym startem w tym sezonie. Planuję tak trafić z formą, żeby posłać młot poza granicę 80 metrów. Zawsze miałem takie marzenie, żeby startować na polskiej ziemi z bardzo dużą liczbą kibiców i podczas ostatnich Memoriałów Kamili Skolimowskiej to marzenie się spełniło – doping i emocje były porównywalne do mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich – powiedział czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem.

W wyjątkowy sposób start na Memoriale traktuje także Piotr Małachowski, który podczas tegorocznego mityngu planował zakończyć swoją wspaniałą karierę. Jednak przeniesienie na przyszły rok igrzysk w Tokio sprawiło, że popularny „Machałek” intensywnie trenuje, by jeszcze przez rok utrzymać wysoką formę.

– Od pierwszej edycji Memoriału w 2009 roku jestem ambasadorem Fundacji Kamili Skolimowskiej i start w tych zawodach uważam niejako za swój obowiązek. Jest to co roku ważny punkt w moim kalendarzu startowym, a tak się szczęśliwie składało, że zdrowie pozwoliło mi uczestniczyć we wszystkich rozegranych dotąd Memoriałach. Tegoroczny zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, bo konkurs rzutu dyskiem będzie chyba najmocniej obsadzony w całym sezonie – podkreślił Małachowski, który 6 września zmierzy się z mistrzami świata z 2017 i 2019 roku, czyli Szwedem Danielem Ståhlem i Litwinem Andriusem Gudžiusem. 

Znakomitą obsadę będzie miał także bardzo lubiany przez kibiców konkurs skoku o tyczce. Tutaj dojdzie do kolejnego pojedynku Piotra Liska z francuską gwiazdą, czyli niegdysiejszym rekordzistą świata Renaud Lavillenie. Chociaż w ogólnym rozrachunku to Francuz – mistrz (2012) i wicemistrz (2016) olimpijski – w bezpośrednich starciach prowadzi z Liskiem 42 do 19, to z ostatnich potyczek zwycięsko wychodził Polak. 

W naszym tyczkarskim gronie panuje świetna atmosfera, lubimy sobie pożartować, ale też wzajemnie się wspieramy. Ale gdy przychodzi do startu skupiamy się już na walce i osiąganiu własnych celów ­ podkreśla Lisek.  

Kolejną niezwykle emocjonującą konkurencją podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej będzie bieg na 1500 metrów. Tutaj kibiców rozgrzeje niezwykle waleczna i słynąca ze znakomitych finiszów wicemistrzyni Europy Sofia Ennaoui. Rywalką Polki będzie słynna Laura Muir. Brytyjka to mistrzyni Europy ze stadionu (2018) oraz hali (2019). W obu tych triumfach dystansowała polską biegaczkę. Polscy kibice z pewnością zrobią wszystko, żeby na Stadionie Śląskim Ennaoui wzięła rewanż.

W biegu na 100 m przez płotki rywalką polskiej gwiazdy Karoliny Kołeczek będzie znakomita Białorusinka Elwira Herman, mistrzyni Europy z Berlina.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także rywalizacja na skoczni wzwyż. Kamila Lićwinko, halowa mistrzyni świata z Sopotu i brązowa medalistka mistrzostw globu z Londynu, zmierzy się z dwiema ukraińskimi wicemistrzyniami świata – Yuliją Levchenko (Londyn 2017) i Yaroslavą Mahuchikh (Doha 2019). Która z tych znakomitych skoczkiń będzie górą podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej przekonamy się już 6 września.

Zaproszenie na mityng gwiazd światowego formatu nie byłoby możliwe bez wsparcia Partnera Tytularnego, czyli właściciela marki LOTTO.

Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO od prawie 65 lat z sukcesami wspiera polski sport. To naturalne, że na wydarzeniu tej rangi nie może nas zabraknąć. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to prawdziwe święto dla całej polskiej lekkoatletyki i jej kibiców. Mityng jest także bardzo ważny ze względu na niezapomnianą Kamilę Skolimowską oraz na wysoki poziom rywalizacji sportowej – powiedziała Aida Bella, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego. Życzę wszystkim kibicom kumulacji sportowych emocji! – dodała Bella.

Sponsorem głównym wydarzenia jest PKN ORLEN. Paliwowy gigant od lat wspiera polską lekkoatletykę. Jak podkreśla Grzegorz Bałkowiec, Dyrektor Marketingu PKN ORLEN, zaangażowanie firmy w LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej jest dla firmy czymś oczywistym.

Kamila Skolimowska to bez wątpienia jedna z najważniejszych sportsmenek w historii polskiej lekkoatletyki. Jesteśmy niezwykle dumni, że memoriał jej imienia stał się prawdziwym świętem sportu, które przyciąga nie tylko gwiazdy, ale także liczne grono kibiców. Rywalizacja tak wspaniałych lekkoatletów jest nie tylko doskonałym widowiskiem dla kibiców, ale także pięknym, sportowym upamiętnieniem naszej Mistrzyni – zaznaczył Bałkowiec.  

Tradycją mityngu jest start paraolimpijczyków. Nie inaczej będzie w tym roku. Ich występy na Stadionie Śląskim to także realizacja jednego z marzeń Kamili Skolimowskiej, której niepełnosprawni sportowcy byli bliscy.

– Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to wydarzenie, które przynosi niepełnosprawnym   sportowcom satysfakcję z możliwości stanięcia w szranki z gwiazdami światowej lekkoatletyki i poczucie spełnienia. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to mityng, który integruje, wspiera ducha zdrowej rywalizacji i wzmacnia więzi sportowej rodziny – powiedział Tomasz Maruszewski, Zastępca Prezesa Zarządu PFRON.

Już wcześniej start w Memoriale potwierdziły także takie gwiazdy światowej lekkoatletyki, jak Dafne Schippers, wicemistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w biegu na 200 metrów, czy niemiecki mistrz świata w rzucie oszczepem Johannes Vetter.

Podczas LOTTO Memoriały Kamili Skolimowskiej nie zabraknie też oczywiście polskich gwiazd Królowej Sportu. Swój start na bieżni, rzutniach i skoczniach Stadionu Śląskiego potwierdzili już m.in.: brązowy medalista ostatnich MŚ, średniodystansowiec Marcin Lewandowski, złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy w pchnięciu kulą, czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, najszybsza Polka Ewa Swoboda, brązowy medalista olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej rozegrany zostanie 6 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Liczba widzów, którzy z trybun będą mogli podziwiać gwiazdy lekkiej atletyki, zależeć będzie od obowiązujących w Polsce w dniu Memoriału przepisów sanitarnych.

Informacja prasowa / foto: Fundacja Kamili Skolimowskiej 

Powrót do listy

Więcej