Menu
1 / 0
Aktualności /

Potwierdzono nowy termin mistrzostw świata w Oregonie

Potwierdzono nowy termin mistrzostw świata w Oregonie

Władze światowej lekkoatletyki potwierdziły nowy termin przełożonych mistrzostw świata w Oregonie. Zawody w Eugene i Portland mają odbyć się pomiędzy 15, a 24 lipca 2022 roku, miesiąc przed mistrzostwami Europy w Monachium.  

Pierwotnie mistrzostwa świata miały odbyć się w Stanach Zjednoczonych w dniach 6 – 15 sierpnia przyszłego roku. W związku z przeniesieniem igrzysk olimpijskich World Athletics zdecydowało o przesunięciu o rok terminu mistrzostw globu.

Decyzja władz światowej federacji była poprzedzona szerokimi konsultacjami, głównie z organizatorami dwóch innych dużych imprez planowanych na lato 2022 – 26. Mistrzostw Europy oraz 22. Igrzysk Wspólnoty Narodów.

- To będzie niesamowite doświadczenie dla fanów lekkoatletyki na całym świecie. Trzy wielkie wydarzenia w sześć tygodni. Nie chcieliśmy rywalizować z innymi imprezami zaplanowanymi na 2022 roku, ale chcieliśmy zapewnić sportowcom możliwość udziału we wszystkich z nich ­ – przyznał Sebastian Coe w oficjalnym komunikacie prasowym World Athletics.

Warto dodać, że choć główną bazą 18. Mistrzostw Świata będzie modernizowany obecnie stadion w Eugene to część konkurencji (nie podjęto jeszcze decyzji których) ma odbyć się w oddalonym o ok. 175 kilometrów na północ Portland.

Po zakończeniu zawodów w USA w Birmingham rozegrane zostaną 22. Igrzyska Wspólnoty Narodów. Trzy tygodnie po mistrzostwach świata lekkoatleci ruszą do walki o medale mistrzostw Europy.

- Rozmowy z World Athletics oraz federacją igrzysk wspólnoty narodów przebiegały bardzo dobrze. Wspólnie będziemy pracować, aby zapewnić zawodnikom, mediom i kibicom możliwość spędzenia niesamowitego sportowego lata. Zaczniemy w Oregonie i przez Birmingham dotrzemy do Monachium, w 50. rocznicę organizacji w tym mieście igrzysk olimpijskich – podkreślił Libor Varhaník, tymczasowy szef komitetu organizacyjnego mistrzostw Europy w 2022 roku.

W sezonie 2022 planowane są także halowe mistrzostwa świata – ta impreza ma odbyć się w marcu w Belgradzie.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej