Menu
1 / 0
Aktualności /

Badaniami lekarskie trenerów i instruktorów

Badania lekarskie konieczne do uzyskania licencji trenera/ instruktora sportowego

Dot. kwestii związanej z badaniami lekarskimi w związku z procesem licencyjnym wobec trenerów i instruktorów:

 

1.           

Badania lekarskie konieczne do uzyskania licencji trenera/ instruktora sportowego:

Przepisy w tym zakresie pozostają jednoznaczne – nie wystarcza zaświadczenie lekarza medycyny pracy. Zgodnie bowiem z § 2 Rozporządzenia Ministra Sportu z dnia 3 października 2006 roku
w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zaświadczeń lekarskich, a także rodzaju niezbędnych badań lekarskich osób ubiegających się o przyznanie licencji zawodnika lub licencji trenera (Dz. U. Nr 189, poz. 1396), zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania obowiązków trenera wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej albo lekarz posiadający certyfikat w zakresie orzecznictwa sportowo-lekarskiego nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Należy także dodać, iż osoba ubiegająca się o uzyskanie licencji trenera podlega ogólnemu badaniu lekarskiemu oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym tj. 1) pomiary antropometryczne; 2) badanie ortopedyczne; 3) przegląd stomatologiczny; 4) badanie elektrokardiograficzne; 5) badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, odczyn opadania krwinek czerwonych, morfologię krwi obwodowej wraz ze wzorem odsetkowym; 6) oznaczenie stężenia glukozy we krwi; 7) konsultację laryngologiczną; 8) konsultację okulistyczną; 9) badanie radiologiczne klatki piersiowej.

2.           

Prowadzenie działalności bez licencji trenera/ instruktora sportowego:

Zgodnie z przepisami karnymi zawartymi w Ustawie o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. z 2005 r., Nr 155, poz.1298 ze zm.), kto nie będąc do tego uprawnionym prowadzi działalność w zakresie sportu kwalifikowanego podlega karze grzywny (art. 57). Sankcja ta znajduje zastosowanie w naszej ocenie również wobec osób, które prowadzą zajęcia w zakresie sportu kwalifikowanego pomimo braku licencji trenera – obowiązek ten wynika wprost z art. 45 cyt. ustawy.

Istotny jest również fakt, iż kompetencje nadzorcze nad działalnością polskich związków sportowych sprawuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu, a zatem bada on również zgodność działalności związków pod względem obowiązującego prawa. Wynika z tego logicznie, iż w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, w tym przypadku, pod względem prowadzenia działalności bez wymaganych przez ustawę licencji, organ sprawujący kontrolę może wówczas wyciągnąć konsekwencje w stosunku do związku sportowego, zgodnie z art. 23 ustawy o sporcie kwalifikowanym. Co istotne polski związek sportowy nie tylko musi wdrożyć proces licencyjny, ale również nadzorować działalność trenerów/instruktorów pod kątem posiadania odpowiednich kwalifikacji/licencji. Co istotne, polski związek sportowy na podstawie art. 46 ustawy o sporcie kwalifikowanym jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przyznanych licencji trenera.

Niezależnie od powyższego, zwracam również uwagę na fakt, że okoliczność dysponowania przez polski związek sportowy środkami budżetowymi przeznaczonymi na wynagrodzenia dla trenerów na rzecz osób, które nie posiadają licencji może powodować problemy z rozliczeniem dotacji otrzymanej z Ministerstwa Sportu. Z formalnoprawnego punktu widzenia osoby nie dysponujące licencją trenera nie mogą być traktowane jako osoby prowadzące zajęcia z zakresu sportu kwalifikowanego – w związku z którym udzielona zostaje dotacja.

Powrót do listy

Więcej