1 / 0

Wyniki Polaków w ostatnich maratonach

Agnieszka Golak zajęła 4. miejsce w maratonie w Podgoricy w czasie 2:51:26. Renata Antropik była 22 we Frankfurcie uzyskując 2:50:52. W poniedziałek Bogdan Dziuba uplasował się na 9. pozycji w Dublinie osiągając 2:22:05.

31-letnia Agnieszka Golak (Sporting Międzyzdroje) w deszczowym maratonie w Podgoricy (Czarnogóra) uzyskała czas 2:51:26 ustępujący o niespełna 2 minuty jej rekordowi życiowemu (2:49:28’04). Po raz trzeci zwycięstwo w Czarnogórze odniosła 40-letnia Rosjanka, Tatiana Pieriepiełkina. Wśród mężczyzn drugi raz z rzędu triumfował zawodnik z Zimbabwe, Mike Fokoroni, w czasie 2:19:08 (przed rokiem wygrał Lewis Masunda).

W silnej konkurencji we Frankfurcie 29-letnia Renata Antropik (Warszawianka) próbowała poprawić rekord życiowy (2:44:34’05) mijając półmetek w czasie 1:21:04. Drugą część dystansu pokonała o 8 minut i 44 sekundy wolniej uzyskując ostatecznie 2:50:52. Wygrała zawodniczka gospodarzy, Melanie Kraus, z rezultatem 2:28:56, gwarantującym jej start na Igrzyskach w Pekinie. 16 sekund za nią swój pierwszy maraton po urodzeniu dziecka ukończyła 37-letnia Rosjanka - Swietłana Zacharowa, zwyciężczyni z Bostonu i Chicago przed czterema laty. Najszybszym z mężczyzn po raz trzeci okazał się Kenijczyk Wifred Kigen, bijąc rekord trasy czasem 2:07:58. 16. lokatę zajął b. mistrz świata w biegu przeszkodowym, Kenijczyk Wilson Boit Kipketer – 2:13:08. Niemiec Dieter Baumann, mistrz olimpijski sprzed 15 lat na 5000m, w maratońskim debiucie uzyskał równe dwie i pół godziny, plasując się na 37. pozycji.

33-letni Bogdan Dziuba (Victoria Stalowa Wola) po 10 km maratonu w Dublinie zajmował 12 lokatę z półtoraminutową stratą do czołówki. Ostatecznie przesunął się na 9 miejsce osiągając 2:22:05. Tytuł obronił aktualny mistrz Rosji Aleksiej Sokołow bijąc wynikiem 2:09:07 własny rekord trasy o 2:32 (przed rokiem poprawił rekord o 1:29). Najszybszą z kobiet była jego rodaczka Alina Iwanowa z wynikiem  2:29:20, która również powtórzyła ubiegłoroczny sukces. Rosjanka rozpoczynała karierę od chodu sportowego, w którym przed 16 laty wywalczyła tytuł mistrzyni świata na 10 km.