1 / 2

PZLA HMP U18 i U20: 7.32 Skrzyszowskiej, rekord Polski Lesiewicz

PZLA HMP U18 i U20: 7.32 Skrzyszowskiej, rekord Polski Lesiewicz PZLA HMP U18 i U20: 7.32 Skrzyszowskiej, rekord Polski Lesiewicz

W drugim dniu rozgrywanych w Arenie Toruń halowych mistrzostw Polski Pia Skrzyszowska triumfowała w sprincie na 60 metrów osiągając czas 7.32. W eliminacjach biegu na 300 metrów halowy rekord Polski U18 oraz U20 czasem 38.12 poprawiła Kornelia Lesiewicz*. Wynik ten daje jej pozycję liderki europejskich tabel U18. Na koniec dnia wygrywając siódmą serię eliminacyjną na 200 metrów Oliwer Wdowik uzyskał czas 21.25 – najlepszy w Europie w kategorii U20 w sezonie halowym 2020.

Sesja poranna – finały U18

Bieg na 60 metrów kobiet

W pierwszym finale porannej sesji zdecydowany triumf odniosła Dorota Puzio. Będąca liderką tabel zawodniczka Startu Długołęka wyrównała w Arenie Toruń tegoroczny rekord życiowy – 7.63. Srebrny medal wywalczyła Magdalena Niemczyk (7.79). Niespodziewaną brązową medalistką została Natalia Żywczyk – 7.85.

Bieg na 60 metrów mężczyzn

W obliczu absencji lidera tabel mistrzem kraju został drugi w zestawieniach czasowych Hubert Kozelan. Zawodnik z Gdańska rezultatem 7.07 poprawił rekord życiowy. Najlepsze wyniki w karierze wyrównali także srebrny i brązowy medalista – Tomasz Gizicki (7.17) oraz Dawid Grząka (7.18).

Bieg na 1000 metrów kobiet

Złoty medal zdobyła Alicja Wójcik. Mistrzyni Polski uzyskała 2:56.22. Po emocjonującym finiszu srebro wywalczyła Katarzyna Napiórkowska (2:56.72), a brąz Wiktoria Wróbel (2:57.26).

Bieg na 2000 metrów mężczyzn

Najlepszym zawodnikiem został Adrian Romberg. Lider tabel poprawił tegoroczny rekord życiowy osiągając na bieżni Areny Toruń 5:38.43. Wicemistrzostwo Polski wybiegał Piotr Dobrzański (5:39.30), a trzeci linię mety minął Kacper Adamczak (5:39.51).

Skok w dal mężczyzn

Zacięty pojedynek o złoto pomiędzy zawodnikami z Białej Podlaskiej oraz Tarnowa. W ostatniej kolejce Jacek Gryta, dotychczas legitymujący się rezultatem 6.57, osiągnął 6.60 i o centymetr wyprzedził Jakuba Robotnikowskiego – ten był liderem od drugiej kolejki z wynikiem 6.59, powtórzonym jeszcze w czwartej serii. Brązowy medal zdobył Jakub Tuczyński – 6.43.

Skok o tyczce mężczyzn

Trzeci przed rokiem Kacper Maciejewski został w sobotnie przedpołudnie mistrzem Polski. Złoty medal zapewnił sobie udanym skokiem na 4.50. Drugie miejsce wywalczył Oskar Jaworski (4.40). Lider tabel, Eryk Forsewicz, w jednym udanym skoku zaliczył 4.10 – to pozwoliło mu zdobyć brązowy medal.

Skok wzwyż kobiet

Katarzyna Kokot po zaliczeniu dopiero w trzeciej próbie 1.55 później bezbłędnie pokonywała kolejne wysokości i z wynikiem 1.70 została mistrzynią Polski. Także 1.70 skoczyła srebrna medalistka Alicja Wysocka. Brązowy medal wywalczyła Marcelina Kruża – 1.68.

Sesja popołudniowa – finały U20

Wysoką dyspozycję utrzymuje Pia Skrzyszowska. Warszawianka w eliminacjach pobiegła 7.40, a w finale wyśrubowała rekord życiowy do poziomu 7.32. Pii nie zobaczymy natomiast w niedzielnej rywalizacji na płotkach.

- Mam przed sobą start na mityngu World Indoor Tour w Madrycie. Nie chcę tutaj tracić sił. Natomiast na płotkach wystartuję w Arenie Toruń podczas mistrzostw Polski seniorów i wtedy chciałbym bardzo powalczyć o złoto – zadeklarowała Skrzyszowska.

Drugie miejsce w sprincie zajęła Dominika Malkowska (7.55), a trzecia była Alicja Struzik (7.59).

Na dobrym poziomie stała rywalizacja sprinterów. W bardzo wyrównanym finalnie minimalnie lepszy od rywali był Mateusz Górny. Pod nieobecność Oliwera Wdowika, który zdecydował się na start jedynie w biegu na 200 metrów, Górny wygrał z czasem 6.78. Drugi na mecie, podobnie jak przed rokiem, był Jakub Lempach (6.79). Zwycięsko z potyczki o brąz wyszedł Rafał Łupiński – osiągnął 6.81, a czwarty Jakub Pietrusa 6.82.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Reprezentująca MKL Szczecin Oliwia Sarnecka obroniła tytuł najlepszej polskiej juniorki w halowym biegu na 1500 metrów. W sobotnie popołudnie w Arenie Toruń uzyskała czas 4:31.29 i bez problemów pokonała Julitę Maniecką (4:35.17) oraz Michalinę Typer (4:36.72).

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Adam Masaczyński na ostatnich metrach rywalizacji zdołał wyprzedzić Mateusza Kuchaman, czyli obrońcę tytułu halowego mistrza Polski U20. Złoty medalista osiągnął czas 4:06.54. Drugi na mecie Kuchman przebiegł dystans w 4:06.63. Trzecie miejsce z czasem 4:07.21 wywalczył Michał Pytel.

Skok w dal kobiet

Ponownie w tym sezonie 6 metrów przekroczyła Roksana Jędraszak. Zawodniczka z Jarocina zdobyła złoto skacząc 6.14. Zdecydowanie pokonała rywalki. Druga Nikola Horowska osiągnęła 5.79, trzecia Zuzanna Sztachańska 5.61.

Próba na 7.01 z szóstej kolejki złoty medal zapewnił sobie Sebastian Wawrzyniak. Drugi był Krzysztof Wyraw (6.90), a trzeci Bartosz Karasiński – 6.84.

Adrian Kupczak po dwóch udanych skokach na 4.40 oraz 4.50 zdobył złoty medal. Drugi Bartosz Marciniewicz 4.15, 4.30 i 4.40 zaliczał w pierwszych skokach. Poprawka, która była konieczna na 4.50, zabrała mu szansę na złoto. Obaj panowie bez powodzenia atakowali jeszcze 4.60. Brązowy medal, z wynikiem 4.40, zdobył Maciej Graczyk.

Pchnięcie kulą mężczyzn

Z dobrej strony zaprezentował się Wojciech Marok. Ubiegłoroczny wicemistrz Polski U20 dwukrotnie przekroczył 19 metrów, a w piątej serii wynikiem 19.40 ustanowił rekord życiowy. To trzeci najlepszy rezultat uzyskany w tym sezonie halowym przez juniora na świecie. Drugi był Piotr Goździewicz – 18.72. Lider tabel, Jakub Borkowski, miał słabszy dzień i zakończył zmagania na trzecim miejscu pchając 18.16.