1 / 0

Dobry start polskich zawodników w Düsseldorfie

Z dobrej strony zaprezentowali się polscy lekkoatleci startujący we wtorkowy wieczór w Düsseldorfie w trzecim mityngu tegorocznego cyklu World Athletics Indoor Tour.

W biegu na 800 metrów drugi czas dnia – 1:46.42 – uzyskał Adam Kszczot. Polak, który pobiegł szybciej od minimum na odwołane mistrzostwa świata, uległ jedynie liderowi światowych tabel Niemcowi Marcowi Reutherowi. Nieco wolniejszy był dziś Marcin Lewandowski, skalsyfikowany ostatecznie na trzecim miejscu z wynikiem 1:47.23. Trzeci z naszych średniodystansowców, Mateusz Borkowski, uzyskał 1:49.70.

Iga Baumgart-Witan zajęła drugie miejsce w pierwszej serii biegu na 400 metrów. Bydgoszczanka uzyskała 52.74 i uległa jedynie Szwajcarce Sprunger (52.50). Przez większość drugiej serii liderką była Justyna Święty-Ersetic. Dopiero na ostatniej prostej Polkę zdystansowała Holenderka de Witte. Nasza zawodniczka uzyskała 52.49, zwyciężczyni poprawiła czasem 52.30 rekord życiowy. Obie Polki uzyskały wyniki lepsze od wskaźników na odwołane halowe mistrzostwa w Nankinie.

Drugi czas w karierze – 7.66 – i czwarte miejsce w finale biegu na 60 metrów przez płotki to dorobek Damiana Czykiera. Zawodnik Podlasia Białystok mógł być zadowolony ze swojego startu. Pobiegł szybciej od wskaźnika na Nankin i potwierdził olimpijskie aspiracje (wyniki z sezonu halowego są brane pod uwagę w rankingu World Athletics). Najlepszy w Düsseldorfie był Yaqoub Al-Youha, który czasem 7.54 poprawił rekord Kuwejtu.

Konrad Bukowiecki tym razem nie przekroczył granicy 21 metrów kończąc zmagania na drugim miejscu z rezultatem 20.92. Niespodziewanym zwycięzcą został Filip Mihaljević. Ten urodzony w Hercegowinie Chorwat miał znakomitą serię, a w najdalszej próbie zmierzono mu odległość 21.52. To najlepszy w tym roku wynik na świecie oraz rekord Chorwacji.

Zadowolona ze swojego występu w mityngu prestiżowego cyklu World Athletics Indoor Tour może być Pia Skrzyszowska. Polska juniorka co prawda nie awansowała do finału biegu na 60 metrów przez płotki, ale uzyskując czas 8.20 została liderką europejskich tabel w kategorii U20. Warszawianka od soboty plasuje się także na pierwszym miejscu zestawienia najszybszych europejskich juniorek na dystansie 60 metrów.

Do finału biegu na 60 metrów nie awansowała Martyna Kotwiła (7.56). Paweł Wojciechowski nie uporał się z pierwszą wysokością konkursu tyczkarzy (5.40) i nie został sklasyfikowany.

Wydarzeniem duisseldorfskiego mityngu był występ Armando Duplantisa. Szwedzki młokos po pokonaniu w pierwszej próbie 5.95 i w drugiej 6.00 zadysponował zawieszenie poprzeczki na 6.17 (rekord świata wynosi 6.16). Znakomicie spisujący się tyczkarz najbliżej pokonania tej wysokości był w drugiej próbie. Ostatecznie wygrał z rezultatem 6.00. Drugi w konkursie był Sam Kendricks – 5.80. Kolejne starcie wielkich tyczkarzy już w sobotę w Arenie Toruń podczas szóstej edycji ORLEN Copernicus Cup.

Pełne wyniki: Düsseldorf

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk