1 / 0

Poznań: Anna Gosk-Bańkowska mistrzynią Polski na 10 km

Anna Gosk, po raz pierwszy w karierze, zdobyła tytuł mistrzyni kraju w 8. PZLA Mistrzostwach Polski w biegu na 10 kilometrów rozegranych w poniedziałek w Poznaniu w ramach Biegu Niepodleglości.pl RunPoland 2019.

Zawodniczce KS Podlasie Białystok tylko do połowy dystansu kroku dotrzymywała Aleksandra Brzezińska, tegoroczna mistrzyni Polski w maratonie. Na mecie rywalki dzieliła różnica 36 sekund, Anna Gosk uzyskała rezultat 33:31, po brązowy medal sięgnęła Olga Ochal-Kalendarova, która uległa Brzezińskiej o 13 sekund. Na kolejnych miejscach uplasowały się utytułowane biegaczki z Vectry Włocławek Katarzyna Kowalska (mistrzyni z 2015) i rekonwalescentka Iwona Lewandowska-Bernardelli (trzykrotna złota medalistka mistrzostw Polski na 10 km).
29-letnia Anna Gosk w ubiegłym roku poczyniła duże postępy na dystansach od 3000 m do półmaratonu. Tegoroczny sezon przyniósł wszechstronnej biegaczce cztery medale mistrzostw Polski, bodaj każdy w innym obuwiu: srebro w hali (3000 m), srebro w biegu przełajowym (8 km), brąz na bieżni (10.000 m) i wreszcie złoto w biegu ulicznym (10 km). Przed dwoma tygodniami udanie zadebiutowała w biegu maratońskim we Frankfurcie (2:34:57).
W lecie br. w życiu prywatnym i sportowym Anny nastąpiły istotne zmiany - 15 sierpnia wyszła za mąż za Pawła Bańkowskiego oraz rozpoczęła treningi pod okiem Mariusza Giżyńskiego, kończąc owocną współpracę z Tomaszem Dąbrowskim, szkoleniowcem KS Podlasie Białystok.
Bieg Niepodległości w kategorii mężczyzn wygrał 36-letni Tomasz Szymkowiak w czasie 31:50.