1 / 0

Albi, MŚ w biegu 24-godzinnym – srebro Polek i brąz Bereznowskiej

Rekordowo obsadzone mistrzostwa świata w biegu 24-godzinnym rozegrane we francuskiej miejscowości Albi zakończyły się sukcesem naszej reprezentacji, Polki w rywalizacji drużynowej zdobyły srebrne medale, indywidualnie Patrycja Bereznowska sięgnęła po brązowy krążek.

Tradycyjnie nasze zawodniczki rozpoczęły nieco wolniej od rywalek, po czterech godzinach Małgorzata Pazda-Pozorska (najszybsza) znajdowała się na 30. miejscu a Patrycja Bereznowska (obrończyni tytułu) była 41. Po 14 godzinach Pazda-Pozorska przesunęła się już na trzecie miejsce Bereznowska – na siódme. Pod koniec biegu Małgorzata nieco zwolniła tempo, Patrycja rozpoczęła pogoń za brązowym medalem, dwie godziny przed zakończeniem biegu wyprzedziła trzecią w stawce, Amerykankę Pam Smith.
Klasą dla siebie była jej rodaczka Camille Herron, prowadziła od startu i wynikiem 270 kilometrów 116 metrów o prawie osiem kilometrów poprawiła należący do niej rekord świata. Drugie miejsce zajęła niesłysząca i niedowidząca Niemka Nele Alder-Baerens. Polki stanowiły najbardziej wyrównany zespół, w czołowej dziesiątce – poza Bereznowską – znalazły się Aleksandra Niwińska i Pazda-Pozorska.
Herron wygrała z przewagą ponad 15 kilometrów zapewniając złote medale Amerykankom, które wyprzedziły Polki o ponad 25 kilometrów, niemal tyle wyniosła również przewaga naszego teamu nad „brązowymi” Niemkami.
W zespole męskim najlepiej spisał się Andrzej Piotrowski, do wysokiego szóstego miejsca dodał rekord Polski wynoszący 267.964 km. Poprzedni należał do Sebastiana Białobrzeskiego, który wynikiem 267.187 km przed dwoma laty został wicemistrzem świata.
W Albi tytuł mistrzowski zdobył Litwin Aleksandr Sorokin (278.972), drużynowo zdecydowany triumf odnieśli Amerykanie wyprzedzając Węgrów prawie o 18 kilometrów. Polacy zajęli czwarte miejsce, drugi wynik w naszym zespole osiągnął Rafał Kot, ale jego start nie był zaliczany do klasyfikacji zespołowej.
Warto dodać, że w klasyfikacji drużynowej polskie biegaczki od 2015 roku stawały na podium wszystkich sześciu mistrzostw świata i Europy w biegu 24-godzinnym (dwa złote, trzy srebrne i jeden brązowy medal). Patrycja Bereznowska w tych imprezach zdobyła również pięć medali indywidualnie (dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy).
Mistrzostwa świata w biegu 24-godzinnym, 26-27.10.2019, Albi (Francja) - wyniki oficjalne