Menu
1 / 0
Aktualności /

Mecz w Mińsku: Joanna Fiodorow wygrywa rzut młotem, triumf Europy nad ekipą USA

Mecz w Mińsku: Joanna Fiodorow wygrywa rzut młotem, triumf Europy nad ekipą USA

Joanna Fiodorow wygrała konkurs rzutu młotem podczas meczu Europa – Stany Zjednoczone w Mińsku. Polacy, m.in. zajmujący drugie lokaty Karolina Kołeczek, Adam Kszczot, Piotr Lisek i Piotr Małachowski, zdecydowanie przyczynili się do ostatecznego triumfu zespołu Starego Kontynentu w klasyfikacji końcowej.

Początkowo Polka zajmowała drugie miejsce przegrywając jedynie z Białorusinką Hanną Małyszczyk. Nasza reprezentantka wyprzedziła rywalkę w przedostatniej kolejce uzyskując 73.92. Na koniec zmagań Fiodorow umocniła się na prowadzeniu osiągając odległość 74.34. Ten wynik, szósty najlepszy w karierze, dał jej cenną wygraną oraz jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się mistrzostwami świata.

Po bardzo dobrym biegu druga linię mety rywalizacji na dystansie 100 metrów przez płotki przekroczyła Karolina Kołeczek. Polka ponownie „złamała” granicę 13 sekund uzyskując w Mińsku czas 12.86. Polkę wyprzedziła jedynie Amerykanka Sharika Nelvis (12.80).

Prowadzący przez większość dystansu Adam Kszczot na ostatniej prostej biegu na 800 metrów musiał uznać wyższość reprezentanta Bośni i Hercegowiny Amela Tuki. Polak przegrał z Boszniakiem o nieco ponad 0.10 sekundy – nasz mistrz uzyskał 1:46.89, zawodnik z Bałkanów 1:46.77.

Nerwowo zaczął konkurs rzutu dyskiem Piotr Małachowski. Polak po trzech kolejkach nie miał na koncie rzutu na ponad 60 metrów i kwestie wysokiej lokaty musiał „załatwić” w czwartej serii. Swoją misję wypełnił – rzutem na 63.47 przesunął się na drugie miejsce, umocnił się na nim po próbie na 64.89. Wygrał Austriak Lukas Weißhaidinger, który rzutem na 67.22 zasygnalizował wzrost formy przed mistrzostwami świata.

W konkursie tyczkarzy Piotr Lisek zajął drugie miejsce po pokonaniu poprzeczki zawieszonej na 5.80. Późniejsze ataki na 5.90 nie zakończyły się sukcesem. Trzeci w tym konkursie był Paweł Wojciechowski (5.75). Wygrał młody Szwed Armand Duplantis, który w Mińsku zaliczył 5.85.

Czwarte miejsce w biegu na 400 metrów przez płotki z czasem 49.41 zajął Patryk Dobek. W pchnięciu kulą szósta była Paulina Guba (18.50). Na dystansie 1500 metrów Sofia Ennaoui osiągnęła 4:09.18 i była siódma.

Na zakończenie zawodów Iga Baumgart-Witan oraz Karol Zalewski wsparli drużynę Europy w sztafecie 200-200-400-800. Zespół Igi wygrał, ekipa Karola zajęła czwarte miejsce.

Wśród ciekawszych wydarzeń drugiego dnia meczu Europa – Stany Zjednoczone można wymienić m.in. konkurs skoku wzwyż pań, w którym Ukrainka Julia Lewczenko pokonała 2.02 i wyprzedziła dominatorkę tej konkurencji Mariję Łasickiene oraz rzut oszczepem mężczyzn, w którym mistrz świata Johannes Vetter wygrał z 90.03.

Ostatecznie Europa pokonała Stany Zjednoczone 724,5 do 601,5.

Pełne wyniki: Mińsk

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej