1 / 0

EYOF 2019: złoto sztafety szwedzkiej, srebro Różnickiego na 800 metrów

W sobotni poranek w Baku polska sztafeta szwedzka (100-200-300-400) biegnąca w składzie Mateusz Górny, Oliwer Wdowik, Wiktor Gruzd, Patryk Grzegorzewicz zdobyła złoty medal 15. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Polski dorobek zwiększył się w ostatni dzień zmagań młodych lekkoatletów także o srebro Krzysztofa Różnickiego w biegu na 800 metrów. Biało-czerwoni wygrali klasyfikację medalową lekkoatletyki tegorocznej edycji EYOF-u.

Polski zespół uzyskał czas 1:53.39 i zdobył piąty złoty medal dla Polski podczas zawodów lekkoatletycznych w ramach festiwalu młodzieży. Nigdy wcześniej biało-czerwona sztafeta (dotychczas rozgrywano bieg 4 x 100 metrów, sztafeta szwedzka – znana m.in. z mistrzostw świata U18 – debiutowała w programie imprezy) nie zdobyła medalu na EYOF.

Drugi krążek dla Polski zdobył w sobotę Krzysztof Różnicki. W biegu na 800 metrów zawodnik z Kartuz zajął drugie miejsce i srebro wywalczył z czasem 1:53.01. Na mecie lepszy od naszego reprezentanta był jedynie Jakub Davidik (1:51.02).

Szóste miejsce w rzucie dyskiem, z wynikiem 55.55, zajął Jarosław Andrejczak. Złoto zdobył – dzięki pierwszemu i jedynemu w konkursie rzutowi – Raman Chartanowicz, który osiągnął 63.09.

W skoku wzwyż ósma była Aleksandra Jankowska (1.77), a tą samą lokatę w finale biegu na 100 metrów przez płotki zajęła Marika Majewska (14.20).

Na dystansie 1500 metrów Julita Maniecka z czasem 4:$5.63 minęła linię mety jako 13.

Występ biało-czerwonych lekkoatletów w Baku był najlepszym w historii rozgrywanego od 1991 roku festiwalu młodzieży. Polacy zdobyli 8 medali – 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. To przełożyło się na zwycięstwo w klasyfikacji medalowej lekkoatletyki na EYOF. To ponad połowa obecnego dorobku całej reprezentacji startującej w stolicy Azerbejdżanu.

Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Saska