1 / 0

EYOF 2019: srebro Grzegorzewicza, brąz Wdowika

Drugi w biegu na 400 metrów Patryk Grzegorzewicz i trzeci w sprincie na 200 metrów Oliwer Wdowik powiększyli dorobek medalowy lekkoatletycznej drużyny startującej w 15. Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Baku.

Medalowy worek w czwartkowe popołudnie otworzył w Baku Patryk Grzegorzewicz. Raciborzanin pokonał 400 metrów w czasie rekordu życiowego 47.91 i uległ jedynie Emilowi Johanssonowi (47.69).

Później na podium wbiegł jeszcze Oliwer Wdowik. Dwukrotny mistrz olimpiady młodzieży zajął w stolicy Azerbejdżanu trzecie miejsce w biegu na 200 metrów. Młody polski sprinter uzyskał 21.26. Wygrał Włoch Federico Guglielmi – 21.11.

Za niespodziankę można uznać brak medalu Dawida Piłata, który w tym roku rzucał już pięciokilogramowym młotem ponad 80 metrów. Nasz zawodnik uzyskał w Baku 76.90 (bliżej niż w eliminacjach) i zajął czwarte miejsce. Złoto zdobył Valentin Andreev – 82.72.

O medal otarła się 15-letnia tyczkarka Maja Chamot. Gdyby Polka po pokonaniu 3.80 uporałaby się z poprzeczką zawieszoną na 3.85 wywalczyłaby miejsce na podium festiwalu młodzieży. Mistrzynią EYOF została Saraha Vogel – 4.06.

W rywalizacji tyczkarzy ósmy był Adrian Kupczak, który pokonał 4.70. Wygrał Anthony Ammirati – 4.95.

Czternaste miejsca zajęły Julia Koralewska w biegu na 2000 metrów z przeszkodami (7:03.08) oraz Klaudia Kronburg w siedmioboju (5913 pkt.).

Polska zdobyła już 10. medali EYOF w Baku. Połowa z tego dorobku (w tym trzy z czterech złotych medali) jest dziełem młodych lekkoatletów.