1 / 2

ME U20 w Borås: Zofia Dudek ze złotem w biegu na 3000 metrów

ME U20 w Borås: Zofia Dudek ze złotem w biegu na 3000 metrów ME U20 w Borås: Zofia Dudek ze złotem w biegu na 3000 metrów

Po świetnym finiszu Zofia Dudek (MKS Polonia Warszawa) została w Borås mistrzynią Europy juniorek w biegu na dystansie 3000 metrów. W ostatnim dniu zmagań medalowy dorobek biało-czerwonych powiększył się także o dwa brązowe krążki – chodziarza Łukasza Niedziałka i żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów.

Polka już na wirażu podążała krok w krok za liderką europejskich tabel Marianą Machado, która w trakcie rywalizacji zaliczyła upadek.. Na ostatecznie prostej młoda zawodniczka z Warszawy wyprzedziła Portugalkę i nie dała sobie odebrać zwycięstwa. Złoto zdobyła z czasem 9:30.06, pokonując rywalkę o ponad pół sekundy. Dudek wywalczyła jedyny dla Polski medal z najcenniejszego kruszcu podczas tegorocznych mistrzostw. Druga z biało-czerwonych – Weronika Lewna – zajęła dwunaste miejsce (9:51.16).

W finale chodu chłopców na dystansie 10 000 metrów mocne tempo narzucił Mikita Kaliada. Mający na koncie ostrzeżenia Łukasz Niedziałek nie mógł przyspieszyć i nawiązać walki z Białorusinem. Polak finiszował jako trzeci z czasem 42:20.66. Warto przypomnieć, że przed tygodniem wicemistrzynią Europy do lat 23 została w Szwecji siostra Łukasza – Olga.

Dosłownie na ostatnich metrach srebrny medal odebrała polskiej sztafecie 4 x 400 metrów zawodniczka z Białorusi. Alina Luchshava wyprzedziła tuż przed metą Susane Lachele i biało-czerwone z czasem 3:37.13 mogły świętować nie wicemistrzostwo Europy, a brązowy medal kontynentalnego czempionatu. Złoto zdobyły Brytyjki, które rezultatem 3:33.03 zostały także liderkami światowych tabel.

Przed rokiem na Węgrzech Klaudia Kazimeirska zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy kadetów w biegu na 1500 metrów. W niedzielę w Borås Włocławianka była bliska wywalczenia kolejnego krążka, ale ostatecznie z czasem 4:29.83 zajęła piąte miejsce. Tuż za jej plecami finiszowała Oliwia Sarnecka – 4:30.02. Mistrzynią Europy została Delia Sclabas – 4:25.95.

Po dyskwalifikacji rywali polska sztafeta sprinterska w składzie Szymon Szachniewicz, Sebastian Charzyński, Patryk Wykrota i Antoni Plichta z czasem 40.34 zajęła czwarte miejsce. Zwyciężyli Niemcy – 39.79.

Na szóstym miejscu finiszowała natomiast żeńska sztafeta 4 x 100 metrów. Paulina Guzowska, Alicja Potasznik, Pia Skrzyszowska oraz Magdalena Stefanowicz biegnąc po pierwszym torze uzyskały czas 44.72. Wygrały – podobnie jak w sztafecie 4 x 400 metrów – Brytyjki (44.11).

Ewa Różańska w rozgrywanym – podobnie jak wiele innych niedzielnych finałów w Borås – podczas silnego deszczu konkursie pchnięcia kulą poprawiła rekord życiowy pchając 15.32. Wynik ten pozwolił Polce zająć szóste miejsce. Złoto zdobyła, uzyskując 17.39, Holenderka Jorinde van Klinken.

Z dwójki polskich dyskoboli startujących w niedzielny poranek w finale lepiej spisał się Jakub Lewoszewski. Zawodnik Agrosu Zamość rzucił 57.63 i zajął siódme miejsce. Do ósemki nie zakwalifikował się Gracjan Kozak – ubiegłoroczny medalista igrzysk olimpijskich U18 zajął dziewiąte miejsce rzucając 56.38. Wygrał Hiszpan Yasiel Brayan Sotero – 62.93.

Jedenaste miejsce w konkursie skoku o tyczce podzieliły Karolina Wejman i Anna Łuko. Polki zaliczyły pierwszą wysokość konkursu 3.91. W trudnych warunkach pogodowych nasze zawodniczki po zrzutkach na 4.06 przeniosły dwie próby na 4.16, ale niestety atakowały ją bezskutecznie. Bez zaliczonej wysokości konkurs zakończyła jedna z faworytek Finka Saga Andersson. Mistrzynią Europy do lat 20 została natomiast Aksana Gataullina, która zaliczyła 4.36. Złota medalistka kontynuuje rodzinne tradycyje tyczkarskie – jej ojciec Radion Gataullin w 1988 roku został w Seulu wicemistrzem olimpijskim. Warto dodać, że to nie jedyne rodzinne koniugacje jakie można odnotować po niedzielnych finałach. Złoto w skoku w dal zdobyła Włoszka Larissa Iapichino, która jest córką dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej Fiony May.

Oszczepnik Marek Mucha zajął dwunaste miejsce rzucając 64.38. Po emocjonującym konkursie złoty medal zdobył Szwajcar Simon Wieland – 79.44.

Reprezentacja Polski zdobyła w Borås sześć krążków (jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe) i zajęła 12. miejsce w klasyfikacji medalowej. W zestawieniu punktowym biało-czerwoni z dorobkiem 67 oczek uplasowali się na dziewiątym miejscu. Najlepszą reprezentacją – w obu klasyfikacjach – okazała się Wielka Brytania.

Kolejna edycja mistrzostw Europy U20 odbędzie się między 15 i 18 lipca 2021 roku w Tallinnie. Stolica Estonii będzie gospodarzem juniorskiego czempionatu po 10 latach przerwy. W 2011 roku na tamtejszym stadionie Kadriorg po medale sięgnęły m.in. Małgorzata Hołub i Justyna Święty w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów.

Pełne wyniki: Borås

Maciej Jałoszyński / foto: Marcin Góra