1 / 0

Polki na podium europejskich maratonów

Dwa dobre występy zanotowały Polki zajmując miejsca na podium europejskich maratonów w niedzielę 7 października b.r. Trzeba dodać, że obie panie są mieszkankami i reprezentantkami miasta Łodzi.

Joanna Gront-Chmiel (KB Arturówek Łódź) zwyciężyła na najdłuższym dystansie olimpijskim w "Marathon de la cote d'amour" tuż nad samym Atlantykiem we Francji. Czasem 2:46:05 pobiła o 3 minuty dotychczasowy rekord trasy. Drugą na mecie triumfatorkę z roku 2005 Murielle Brionne wyprzedziła również o 3 minuty. Trzecia zawodniczka finiszowała dopiero 18 minut za naszą biegaczką. W gronie mężczyzn zwyciężył Habib Mosbach (2:24:15), jako drugi minął linię mety zwycięzca sprzed roku, Andrey Gladichev  z Ukrainy (2:24:55), najniższy stopień podium zajął 42-letni Rosjanin Rogovoy Victor (2:27:59). Joanna Gront-Chmiel zajmowała w swojej karierze czołowe miejsca w maratonach na całym świecie. Jej rekord życiowy 2:35:07 (Las Vegas, 1999) jest 26 wynikiem w historii polskiego maratonu.

W najstarszym maratonie Europy w Koszycach na Słowacji padł wyśmienity rekord trasy, którego autorem został Kenijczyk William Biama. Czasem 2:09:53 pobił dotychczasowy najlepszy wynik należący od 2004 roku do Adama Dobrzyńskiego (2:12:35). Drugi na mecie Simon Kipruto Bor (również Kenia) uzyskał także czas lepszy do poprzedniego rekordu 2:12:01. Kolejnych dwóch reprezentantów Kenii oddzielił od swych rodaków Rosjanin Lenar Khusnutdinov 2:15:29. Wśród pań tak jak przed rokiem triumfowała Białorusina Natalia Kulesh z rezultatem 2:34:50. Na drugiej pozycji uplasowała się aktualna wicemistrzyni Polski w półmaratonie -  Edyta Lewandowska (RKS Łódź) osiągając metę po 2 godzinach 36 minutach 58 sekundach. Trzecia - Ukrainka Olga Kotowska przybiegła 3 minuty za naszą zawodniczką. Edyta w koszyckim maratonie startowała po raz trzeci. Przed dwoma laty zwyciężyła wynikiem 2:37:48, w zeszłym roku była trzecia 2:44:08. Uzyskała zatem swój najlepszy wynik na tej trasie. 27-letnia Lewandowska to również wicemistrzyni Polski w maratonie z roku 2004. Rekord życiowy 2:34:18 uzyskała przed trzema laty w Berlinie (23 czas w historii polskiego maratonu).