Menu
1 / 3
Aktualności /

Moc świetnych pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej

Moc świetnych pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej
Moc świetnych pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej Moc świetnych pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej Moc świetnych pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej

We wtorkowe popołudnie w bydgoskim City Hotelu z przedstawicielami mediów spotkali się organizatorzy 1. Memoriału Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 12 czerwca o godz. 17:00 na stadionie Zawiszy. W konferencji udział wzięli halowy mistrz Europy z Glasgow w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski, zastępca prezydenta Bydgoszcz pani Iwona Waszkiewicz, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara oraz prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Tematem przewodnim spotkania były przygotowania do tego prestiżowego wydarzenia, które po raz pierwszy zagościło w kalendarzu wydarzeń lekkoatletycznych. „Cieszę się, że tak ważne wydarzenie w historii polskiej lekkiej atletyki możemy zorganizować w Bydgoszczy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie miasta, które pomogło finansowo. Poza tym niezwykle prestiżowe jest to, że ten memoriał odbędzie się w mieście, z którym Irena Szewińska była bardzo związana, biła tutaj rekord świata, jest honorowym obywatelem Bydgoszczy.” – rozpoczął dyrektor memoriału Krzysztof Wolsztyński.

Duży wkład w możliwość organizacji 1. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy ma Urząd Miasta, którego działania przyczyniły się do pozytywnej opinii Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. „Chcieliśmy zrobić wszystko, aby ta pierwsza, inauguracyjna edycja memoriału odbyła się właśnie w Bydgoszczy i się udało. Jako miasto daliśmy organizatorom maksymalne wsparcie, zarówno finansowe, jak i promocyjne. Wiemy, że pani Irena była niesamowitą postacią w świecie lekkiej atletyki, bywała na wielu wydarzeniach w naszym mieście i organizacja memoriału jej pamięci jest wyrazem naszego szacunku dla niej.” – przekazała Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Zanim wszystkie oczy zostaną skierowane na stadion Zawiszy, dzień wcześniej (11 czerwca) w przepięknej scenerii Wyspy Młyńskiej odbędzie się pierwsza konkurencja memoriału – skok o tyczce mężczyzn. Na liście startowej znajdują się tak znane nazwiska jak, Paweł Wojciechowski (halowy mistrz Europy z Glasgow) czy Piotr Lisek (drugie miejsce na Halowych Mistrzostwach Europy). Na pojedynek tych dwóch zawodników czekać będą kibice zgromadzeni w tym urokliwym miejscu Bydgoszczy. Początek konkursu o godz. 17:00. „To jest zaszczyt móc wystartować w takim wydarzeniu, jakim jest 1. Memoriał Ireny Szewińskiej. Dobrze się stało, że pamięć o pani Irenie będziemy kultywować w Bydgoszczy. Konkurs skoku o tyczce odbędzie się dzień wcześniej, więc liczę, że bydgoszczanie tłumnie zjawią się w tym pięknym miejscu i będą dopingować mnie oraz moich konkurentów, w tym Piotra Liska. Będę na wszystkich mieszkańców czekać na Wyspie Młyńskiej i zrobię wszystko, aby skakać jak najwyżej!” – zapowiedział Paweł Wojciechowski.

Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki może liczyć na wsparcie także krajowej centrali, która współorganizuje to wydarzenie. „Polski Związek Lekkiej Atletyki otrzymał kilka ofert mniej lub bardziej poważnych od potencjalnych organizatorów, lecz oferta z Bydgoszczy okazała się najbardziej konkretna. Jako osoba związana z Bydgoszczą jestem zadowolony, że tutaj odbędą się zawody poświęcone tej wybitnej lekkoatletce. Bardzo dobra infrastruktura pozwala na organizowanie tutaj wydarzeń na najwyższym poziomie. Wierzę, że ten memoriał będzie idealnym przetarciem przed sierpniowymi Drużynowymi Mistrzostwami Europy.” – powiedział Sebastian Chmara.

Na koniec głos zabrał ponownie prezes KPZLA, który opowiedział o… wyjątkowym wyposażeniu sali konferencyjnej, a także odniósł się do tego co najciekawsze, czyli pojedynków na 1. Memoriale Ireny Szewińskiej. „Jak państwo widzą dziś promujemy nie tylko 1. Memoriał Ireny Szewińskiej, ale także chcemy podnieść świadomość ekologiczną wśród ludzi, dlatego siedzimy na nietypowych fotelach zrobionych z plastikowych butelek. To nie jedyna akcja, w którą się angażujemy. W minioną sobotę wzięliśmy udział w przedsięwzięciu organizowanych przez miasto, czyli „Czysta Bydgoszcz. Przechodząc do pojedynków, na stadionie Zawiszy zobaczymy bardzo interesujące zawody, a wśród nich najszybsze zawodniczki nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet, czyli „aniołki Matusińskiego”, które powalczą w biegu indywidualnym, mistrzynię Europy Ewę Swobodę, która zmierzy się z reprezentantką RPA Cariną Horn, która w zeszłym sezonie osiągnęła rezultat 10.98. Bardzo ciekawy pojedynek będzie także w konkursie rzutu młotem IAAF Hammer Throw Challenge, gdzie zobaczymy czołówkę miotaczy, a wśród nich Polaków – Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego. To nie wszystkie niespodzianki, które czekają na kibiców 12 czerwca. Na koniec powiem, że najciekawszym biegiem będzie męskie 800m, a dlaczego to przekonają się państwo niebawem.” – zakończył tajemniczo dyrektor 1. Memoriału Ireny Szewińskiej.

Informacja prasowa / foto: Mateusz Bosiacki, LOC

Powrót do listy

Więcej