Menu
1 / 0
Aktualności /

10 lat temu odeszła Kamila Skolimowska

10 lat temu odeszła Kamila Skolimowska

Dokładnie 10 lat temu, wieczorem 18 lutego 2009 roku, na obozie w Portugalii zmarła Kamila Skolimowska – mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z Sydney. Najmłodsza polska złota medalistka igrzysk.  

19 lat temu młodziutka Polka zadziwiła świat. Mająca zaledwie 17 lat przystąpiła do pierwszego w historii lekkoatletyki finału olimpijskie w rzucie młotem pań. Po latach Jej Mama – Teresa Skolimowska – wspominać będzie, że bardzo obawiała się iż Kamila pierwszy rzut spali. Tak też się stało, ale już w trzeciej serii Polka uzyskała 71.16 i ustanowiła rekord świata juniorek oraz oczywiście rekord olimpijski. Później Kamila obawiała się tylko jednego – żeby dalej nie rzuciła ówczesna rekordzistka globu Rosjanka Olga Kuzienkowa. Tak się nie stało i to Polka radowała się ze złota, którego na stadionie w Sydney gratulowała Jej m.in. Maria Kwaśniewska-Maleszewska. Przed konkursem młociarek odbyła się dekoracja najlepszych chodziarzy na dystansie 50 kilometrów. Złoto odebrał Robert Korzeniowski, a zagrany na stadionie Mazurek Dąbrowskiego dodał Kamili dodatkowej mocy.

Pochodząca z usportowionej rodziny Kamila (Ojciec Robert był czołowym polskim ciężarowcem, Mama Teresa była lekkoatletką) początkowo uprawiała podnoszenie ciężarów, ale była także utalentowaną wioślarką i pływaczką.

Do lekkiej atletyki trafiła dzięki bratu, który w połowie lat 90-tych uprawiał tą dyscyplinę w Legii Warszawa. Próbowała rzucać oszczepem i dyskiem, pchać kulą. Po nieudanych próbach z tymi konkurencjami trafiła do klatki młociarskiej, znajdującej się w rogu nieistniejącego już pola rzutów długich Legii przy Kanałku Piaseczyńskim.

Pierwsze sukcesy przyszły niespodziewanie szybko. W 1996 roku zdobyła – jako druga zawodniczka w historii (rzut młotem pań zadebiutował w programie lekkoatletycznych mistrzostw Polski sezon wcześniej) – zdobyła złoto krajowego czempionatu. Mając zaledwie 14 lat wygrała I ligę pucharu Europy w Pradze. Pod koniec ostatniej dekady XX wieku wywalczyła złoto mistrzostw Europy juniorów i mistrzostw świata juniorów młodszych. Z powodzeniem startowała także w mistrzostwach Europy seniorek zdobywając srebro w 2002 i brąz w 2006 roku, była także mistrzynią kontynentu do lat 23 w 2003 roku.

Podczas swojego ostatniego olimpijskiego startu – w Pekinie – miała w finale trzy nie mierzone rzuty. Zmarła podczas przygotowań do kolejnego sezonu, 18 lutego w Vila Real de Santo António. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej.

Kilka dni później, 26 lutego, tłumy żegnały najmłodszą polską mistrzynię olimpijską podczas ceremonii pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie oraz na wojskowych Powązkach.

Jej imieniem nazwano m.in. stadion lekkoatletyczny w COS OPO Spała, na warszawskim Gocławiu – w pobliżu rodzinnego domu – znajduje się Rondo Kamili Skolimowskiej. Od 9 lat działa także Fundacja Kamili Skolimowskiej, która propaguje pamięć o mistrzyni, pomaga sportowcom oraz rokrocznie organizuje Memoriał Jej Pamięci.

Tegoroczna rocznicowa Msza Święta w intencji Kamili Skolimowskiej zostanie odprawiona dziś (18 lutego) o godzinie 18:00 w kościele św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu (ulica Fieldorfa 1).

Foto: Fundacja Kamili Skolimowskiej

 

 

Powrót do listy

Więcej