1 / 8

PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18

PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18 PZLA HMP U18 i U20: Szymański, Breza oraz Wdowik z rekordami Polski U18

Płotkarz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego Jakub Szymański dwukrotnie poprawił podczas niedzielnych zmagań w Arenie Toruń halowy rekord Polski do lat 18 w biegu na 60 metrów przez płotki*. Najlepszy wynik w historii poprawiła także, w biegu na 2000 metrów, Olimpia Breza*, która została liderką światowych tabel U18. Na koniec pierwszej niedzielnej sesji zawodów rekord Polski wyśrubował jeszcze w biegu na 200 metrów Oliwer Wdowik*.

Jakub Szymański już eliminacjach uzyskał czas o 0.01 sekundy lepszy od własnego halowego rekordu Polski – pokonał 60 metrów przez płotki w 7.74. W finale, trenowany przez niegdysiejszego mistrza Polski w rzucie oszczepem Bernarda Wernera, płotkarz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego pobiegł jeszcze szybciej. Na mecie uzyskał 7.73 i trzeci raz w sezonie poprawił rekord kraju. Drugi na mecie Paweł Wiewiórka ustanowił rekord życiowy i pierwszy raz w karierze przebiegł 60 metrów przez płotki w czasie poniżej 8 sekund – na mecie zmierzono mu wynik 7.97. Brązowy medal dla Szymona Juszczaka – 8.06.

Przed rokiem Oliwer Wdowik był w halowych mistrzostwach Polski najlepszy w biegu na 60 metrów. W tym sezonie Rzeszowianin wybrał dłuższy dystans i odniósł na nim sukces. Sprinter pokonał 200 metrów w czasie 21.55, lepszy o 0.02 sekundy od dotychczasowego rekordu Polski Dominika Smosarskiego. Wartościowy rekord życiowy uzyskał także drugi w stawce Filip Chrosta – 21.73. Brązowy medal, również z „życiówką” 22.25, wywalczył Jakub Pietrusa.

Olimpia Breza przez cały dystans 2000 metrów miała zdecydowaną przewagę nad rywalkami. W Arenie Toruń zdublowała koleżanki z bieżni i na mecie zameldowała się z czasem 6:06.20 – to nie tylko rekord Polski do lat 18, ale także najlepszy wynik na świecie uzyskany w tym sezonie halowym przez juniorkę młodszą! Drugie miejsce zajęła Julia Koralewska – 6:16.91. Brązowy medal wybiegała w niedzielę Julia Pętlicka – 6:19.89. Dodajmy jeszcze, że do dziś rekord kraju U18 wynosił 6:09.02 i od poprzedniego sezonu halowego należał do Klaudii Kazimierskiej.

W finale A biegu na 60 metrów przez płotki pań najlepiej spisała się Marika Majewska. Poprawiając czasem 8.58 rekord życiowy odniosła wyraźne zwycięstwo i zdobyła złoty medal. Drugie miejsce wywalczyła Małgorzata Jóźwicka (8.70), trzecia była Zuzanna Różeńska (8.77).

Najlepszą sprinterką na dystansie 200 metrów wśród juniorek młodszych została Zuzanna Wyppich, która jedno okrążenie toruńskiej hali pokonała w 25.58. Drugie miejsce wywalczyła Monika Farasiewicz (25.47), a trzecie Amelia Nieruszewicz (25.53).

Patryk Grzegorzewicz, lider tabel, na ostatniej prostej minimalnie wyprzedził prowadzącego Wiktora Gruzda i zdobył złoty medal w biegu na 300 metrów. Czas mistrza kraju to 34.43, srebrny medalista na mecie zameldował się z rezultatem 34.47. Brąz dla Dawid Pokory – 35.09. Finał toruńskiego czempionatu był jednym z najszybszych biegów w historii– mistrz kraju wyrównał drugi najlepszy czas w polskiej lekkoatletyki, wicemistrz przesunął się na czwarte miejsce w tabelach all-time U18.

W gronie kobiet Kornelia Lesieiwcz jako jedyna uzyskała czas poniżej 40 sekund okraszając złoto rezultatem 39.83. Zaciętą walkę o medale stoczyły Anita Rudnik i Aleksandra Wruszak. Ostatecznie minimalnie lepsza była ta pierwsza – srebro zdobyła wynikiem 40.07, brązowej medalistce na mecie zmierzono 40.09.

W finale A na 600 metrów ton rywalizacji nadawała Alicja Kaczmarek. Gorzowianka, siostra czołowej polskiej biegaczki na 400 metrów Natalii, prowadziła od startu, systematycznie powiększając przewagę nad rywalkami. Na metę wpadła z czasem 1:31.73, niewiele słabszym od ustanowionego podczas ubiegłorocznych mistrzostw rekordu Polski. Drugie miejsce zajęła Samanta Górniak, która zaatakowała na początku ostatniego wirażu i brawurowo wyprzedziła rywalki zapewniając sobie srebrny medal (1:35.48). Trzecie miejsce na podium wywalczyła Anna Kapustka – 1:35.99.

Halowym mistrzem Polski kadetów w biegu na 600 metrów został Maciej Wyderka. Zawodnik nie dał się wyprzedzić na ostatniej prostej i triumfował z czasem 1:20.35. Drugie miejsce zajął Kacper Lewalski (1:20.47), trzeci był Krzysztof Różnicki – 1:20.91.

Po samotnym biegu, zdecydowanie przed stawką rywali, Jędrzej Poczwardowski wywalczył złoty medal na dystansie 1000 metrów. Zawodnik MKL-u Toruń na mecie uzyskał czas 2:29.52 i wyprzedził Wiktora Jędrzejaka (2:32.22) oraz Miłosza Citaka (2:32.85).

Skacząc w dal w trzeciej próbie 5.60 Elżbieta Milewska zapewniła sobie złoty medal halowych mistrzostw Polski. Później zawodniczka Podlasia Białystok poprawiła się jeszcze na 5.69. Drugie miejsce dzięki skokowi z szóstej kolejki na 5.58 zapewniła sobie Klaudia Lis. Brązowy medal dla Oliwi Ślusarczyk – dziś 5.52.

W ostatniej próbie, będący przed nią na drugiej pozycji, Wojciech Galik uzyskał 13.75 i tym samym objął prowadzenie oraz zapewnił sobie złoty medal. Dotychczasowy lider Bartłomiej Przygodzki nie dał rady odpowiedzieć na próbę zawodnika z Rabki-Zdroju i konkurs zakończył z wynikiem 13.58 i srebrnym medalem. Brąz zdobył Dominik Nowakowski – 13.49.

Pierwszym pchnięciem na 14.32 Daria Siemińska zapewniła sobie złoty medal halowych mistrzostw Polski U18. Zawodniczka z Lubawy poprawiła o 30 centymetrów rekord życiowy i chociaż w kolejnych seriach nie zbliżyła się już do granicy 14 metrów to wygrała z ogromną przewagą. Drugie miejsce z rezultatem 13.47 zajęła Patrycja Banach, trzecia była Alicja Gajewska – 13.32. Taki sam rezultat jak Gajewska uzyskała także Barbara Kurdej, ale legitymowała się słabszą drugą odległością.

W rywalizacji juniorów młodszych najlepszym kulomiotem okazał się Jakub Kanik, który już w pierwszej kolejce pchnął 17.00 zapewniając sobie ostateczny triumf. Drugie miejsce, z wynikiem 16.05, zajął Kamil Kuczaj. Brązowy medal wywalczył Szymon Łazarski, który popisał się w Arenie Toruń próbą na 16.01.

Rezultaty: Toruń