1 / 0

Buenos Aires 2018: Skrzyszowska szósta, Czak siódmy

Pia Skrzyszowska (Skra Warszawa) zajęła szóste, a Jakub Czak (Lubusz Słubice) był siódmy w ostatnim dniu zmagań lekkoatletów podczas igrzysk młodzieży w Buenos Aires.

Sprinterka z Warszawy w drugim etapie wyśrubowała rekord życiowy do poziomu 23.95. Wynik ten jest jednym z najlepszych w historii polskiej lekkoatletyki kadetów, rekord kraju – 23.72 – przed 13 laty ustanowiła Marika Popowicz-Drapała. Skrzyszowska po zsumowaniu rezultatów z pierwszego i drugiego etapu rywalizacji została ostatecznie skalsyfikowana na wysokim szóstym miejscu. Złoty medal odebrała Islandka Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir.

Bardzo dobrze spisywał się w Argentynie Jakub Czak. Płotkarz ze Słubic najpierw w pierwszym etapie poprawił życiówkę czasem 13.86, a w finałowym biegu igrzysk poprawił ją jeszcze na 13.72. To pozwoliło mu zająć ostatecznie dobre siódme miejsce w stawce. Wygrał Katarczyk Owaab Barrow.

Odległe piętnaste miejsce zajął Adam Łukomski. Zawodnik ze Zduńskiej Woli pokonał 200 metrów w 21.97 i, w drugim biegu, w 21.46 (rekord życiowy). Oszczepnik Marek Mucha, lider światowych tabel, po uzyskaniu 63.59 został ostatecznie sklasyfikowany na 16. pozycji.

Polscy lekkoatleci kończą zmagania w Buenos Aires z jednym brązowy medalem, który wywalczył dyskobol Bolesłavii Gracjan Kozak.

W 2022 roku kolejna edycja, już czwarta w historii, igrzysk młodzieży odbędzie się w stolicy Senegalu – Dakarze.

Maciej Jałoszyński / foto: Michał Tittinger