Menu
1 / 0
Aktualności /

#zacznijodlekkiej - niezwykły projekt badawczy PZLA i SGGW

#zacznijodlekkiej - niezwykły projekt badawczy PZLA i SGGW

Od kilku lat w krajach rozwiniętych coraz intensywniej toczy się debata społeczna na temat stanu zdrowia, sposobu żywienia, a także aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Według danych WHO1, od roku 1975 do dziś liczba osób otyłych na świecie niemal się potroiła.W 2016 roku liczba dzieci w wieku poniżej 5. roku życia z nadwagą i otyłością przekroczyła w skali świata 41 milionów.

Istotną rolę w kształtowaniu prawidłowych zwyczajów, w tym aktywnego stylu życia, odgrywa edukacja. Ogólnopolski program sportowo-edukacyjny Lekkoatletyka dla każdego (LDK), organizowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki i w partnerstwie m. in. z Nestlé Polska, powstał, aby propagować wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów prawidłowy styl życia i regularne uprawianie sportu, a w szczególności konkurencji lekkoatletycznych.

Program obejmuje pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, zawody oraz mistrzostwa w odpowiednich kategoriach wiekowych, a także szkolenia i materiały dydaktyczne dla trenerów, aby mogli nie tylko prowadzić zajęcia sportowe, ale również przekazywać wiedzę o zbilansowanej diecie, odpowiednim nawodnieniu i roli ćwiczeń w życiu każdego człowieka. W program zaangażowani są najlepsi polscy lekkoatleci i trenerzy PZLA, a także eksperci ds. żywienia Nestlé Polska.

Organizatorzy programu LDK postanowili sprawdzić, czy poza oczywistymi korzyściami, jakie dla organizmu nastolatka ma regularna aktywność fizyczna, taki program sportowo-edukacyjny wpływa także na poprawę zwyczajów żywieniowych, kondycję fizyczną czy rozwój kompetencji społecznych. Dlatego wraz z Wydziałem Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, zdecydowali się przeprowadzić unikatowy w skali naszego kraju projekt badawczy #zacznijodlekkiej (#goathletics).

foto: Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej