Menu
1 / 0
Aktualności /

"Konopacka z radości życia". Wystawa w Centrum Olimpijskim

"Konopacka z radości życia". Wystawa w Centrum Olimpijskim

Do końca września w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie można zwiedzać wystawę „Halina Konopacka z radości życia”. Ekspozycja związana jest z 90. rocznicą triumfu wybitnej dyskobolki na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie.

31 lipca 1928 roku podczas Igrzysk IX Olimpiady Halina Konopacka rzucając dyskiem 39.62 ustanowiła rekord świata i zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal olimpijski. W konkursie pokonała m.in. mającą polskie korzenie Amerykankę Lillian Copeland (późniejszą mistrzynię olimpijską z Los Angeles). Konopacka zapisała się w historii Polski nie tylko jako wybitna i wszechstronna sportsmenka (oprócz rzutu dyskiem uprawiała także inne konkurencje, świetnie jeździła na nartach), ale i oddana ojczyźnie patriotka. W 1939 roku wraz ze swym mężem Ignacym Matuszewskim – cenionym politykiem, wojskowym oraz członkiem MKOl – wywiozła z Polski, przez Rumunię, rezerwy złota. Mistrzyni zasiadła wtedy za kierownicą jednego z pojazdów, którym przez ówczesne wschodnie kresy Rzeczpospolitej, dotarła do Rumunii. Po wojnie zamieszkała w USA.

Wystawa poświęcona niezwykłej kobiecie – cechującej się patriotyzmem, ale także wielką elegancją i urodą osobistą – przypomina także początki ruchu olimpijskiego w odradzającej się Rzeczpospolitej.

Ambasadorami wystawy są m.in. cenieni polscy lekkoatleci z Anitą Włodarczyk, Tomaszem Majewski i Piotrem Małachowskim na czele. Nadzwyczajny patronat nad wydarzeniem objęła śp. Irena Szewińska.

Wstęp do Galerii -1 jest bezpłatny, wystawa czynna jest w godzinach pracy Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II w Warszawie.  

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej