1 / 0

17. IAAF MŚ U20: Stefanowicz piąta w finale biegu na 100 m

Polskie lekkoatletyki mają za sobą udany dzień na mistrzostwach świata do lat 20 w Tampere. Magdalena Stefanowicz otarła się o medal zajmując piąte miejsce w finale setki, Natalia Wosztyl awansowała do finału biegu na 400 metrów przez płotki, a szósta po pierwszym dniu zmagań siedmioboistek jest Adrianna Sułek.

Dzielnie w finale stumetrówki walczyła Magdalena Stefanowicz. Metę minęła jako piąta bijąc czasem 11.47 rekord życiowy. Do medalu podopiecznej Krzysztofa Kotuły zabrakło jednej dziesiąte sekundy. Dzisiejszy wynik zawodniczki klubu MKS MOSM Bytom to czwarty rezultat w historii polskiej lekkoatletyki U20 – szybciej biegały jedynie Ewy Swoboda (11.12) i Kłobukowska (11.1 w 1965 roku) oraz Irena Szewińska (także 11.1 w 1965). Stefanowicz zajęła piąte miejsce podobnie jak cztery lata temu w Eugene Swoboda. Był to także trzeci kolejny finał sprintu na 100 metrów podczas juniorskich mistrzostw IAAF z udziałem polskiej zawodniczki. Mistrzynią świata U20 została Jamajka Briana Williams (11.16).

Bardzo dobrze spisała się w półfinale biegu na 400 metrów przez płotki Natalia Wosztyl, która zajęła w nim trzecie miejsce i rezultatem 57.68 ustanowiła rekord życiowy. Czas ten pozwolił Polce wywalczyć awans do finału. Należy podkreślić, że dzisiejszy wynik Wosztyl jest drugim w historii juniorskiej lekkoatletyki w Polsce (szybciej biegała tylko, 12 lat temu, Tina Polak-Matusińska – 57.40).

Sułek start w siedmioboju zaczęła od poprawienia rekordu życiowego w biegu na 100 metrów przez płotki – w Tampere uzyskała w tej konkurencji 13.80. Niestety słabiej spisała się w skoku wzwyż – po pokonaniu w drugich próbach 1.59 i 1.62 trzykrotnie strąciła 1.65. To kosztowało ją cenne punkty i spadek z szóstej na 16. lokatę w klasyfikacji wieloboju. Na szczęście słabsza postawa w skoku wzwyż, konkurencji którą Sułek ostatnio mniej trenowała, nie wpłynęła negatywnie na postawę w pchnięciu kulą i sprincie na 200 metrów. W popołudniowej odsłonie siedmioboju podopieczna Wiesława Czapiewskiego wyśrubowała rekord życiowy pchając w trzeciej serii aż 13.21 (do dziś najdalej Polka pchała w hali 12.79, na stadionie 12.38) oraz pokonała 200 metrów 24.02 (trzeci czas dnia). Po czwartkowych zmaganiach Sułek plasuje się na szóstym miejscu. Bydgoszczanka ma na koncie 3486 punktów i nadal realną szansę na poprawienie własnego rekordu Polski U20.

Rano do półfinału biegu na 200 metrów awansował Bartosz Zieliński, który z czasem 21.39 zajął trzecie miejsce w swojej serii eliminacyjnej. Wieczorem Zieliński pobiegł szybciej niż w eliminacjach – 21.37 – ale zajmując szóste miejsce w swoim biegu nie wywalczył awansu do ostatniej rundy zmagań.

Czwarte miejsce w półfinałowym biegu na 400 metrów nie dało przepustki do finału Szymonowi Kreftowi. Polak biegnąc po pierwszym torze uzyskał czas 46.74.

Do finałowego konkursu rzutu młotem awans wywalczyła natomiast Patrycja Maciejewska – Polka rzuciła 59.02 i awansowała z dziesiątym wynikiem.

W finale skoku w dal nie zobaczymy Dominiki Łykowskiej. Polka skoczyła 5.95 i zakończyła konkurs na pierwszym nie premiowanym awansem miejscem. Do upragnionego finału zabrakło 6 centymetrów.

Wyniki: Tampere

Maciej Jałoszyński / foto: © Getty Images for IAAF