1 / 0

35. PZLA MP U23: Konrad Bukowiecki 21.01

Najbardziej wartościowym wynikiem pierwszego dnia 35. PZLA Mistrzostw Polski U23 był rezultat 21.01 uzyskany w pchnięciu kulą przez Konrada Bukowieckiego.

Na sieradzkim stadionie nie zabrakło w sobotę wspomnień o najwybitniejszej z wybitnych. Trenerzy, sportowcy, organizatorzy, kibice – w rozmowach w zasadzie wszystkich, którzy przybyli na zawody pojawiała się osoba Ireny Szewińskiej. Nad obiektem powiewała opuszczona do połowy masztu flaga PZLA z czarnym kirem. Siedmiokrotną medalistkę olimpijska uhonorowano minutą ciszy tuż przed ceremonią otwarcia. Ceremonią bardzo widowiskową – na płycie stadionu ponad 50 dzieci z Sieradza i Zduńskiej Woli przedstawiło historię miasta-gospodarza mistrzostw kraju do lat 23. Wokalnie otwarcie uświetniła sieradzanka Magdalena Wasylik, uczestniczka telewizyjnego show The Voice of Poland.

Bieg na 100 metrów kobiet

Równych sobie nie miała Ewa Swoboda. Żorzanka, reprezentująca barwy katowickiego klubu AZS-AWF, odniosła zdecydowane zwycięstwo w biegu na 100 metrów uzyskując wynik 11.49. Drugie miejsce wywalczyła Klaudia Siciarz (11.89), trzecia metę minęła Marlena Gola (11.92).

Bieg na 100 metrów mężczyzn

Najlepszym sprinterem sieradzkich zawodów został Karol Kwiatkowski, który pokonał 100 metrów w 10.62. Drugie miejsce z wynikiem 10.69 zajął Adrian Brzeziński, trzecie Eryk Hampel – 10.72.

Bieg na 400 metrów kobiet

Rywalki zdystansowała Natalia Kaczmarek, która wygrała z czasem 52.72 i pierwszy raz w karierze została mistrzynią Polski do lat 23. Srebrny medal wywalczyła Nikoletta Misterka (53.83, rekord życiowy), a brązowy Mariola Karaś (54.05).

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Licznie przybyli na sieradzki stadion kibice byli świadkami bardzo pasjonującego pojedynku na ostatniej prostej trzeciej serii biegu na 400 metrów. Ostatecznie mistrzem Polski został Dariusz Kowaluk (47.13), który pokonał Mateusza Rzeźniczaka (47.28) oraz Maksymiliana Klepackiego (47.42). Bez medalu – to niespodzianka – Tymoteusz Zimny, który zajął czwarte miejsce.

Bieg na 1500 metrów kobiet

Mistrzynią kraju na tym dystansie została Weronika Lizakowska (4:20.99), która pokonała Sylwię Indekę (4:21.02) oraz Aleksandrę Hołdę (4:22.28).

Bieg na 1500 metrów mężczyzn

Po mocnym ataku na 200 metrów przed metą Mateusz Borkowski zbudował sobie bezpieczną przewagę nad rywalami i mógł spokojnie dotrzeć do mety. Podopieczny Stanisława Jaszczaka wygrał z czasem 3:55.47. Drugie miejsce, po ataku na ostatniej prostej, zajął Patryk Kozłowski (3:56.01), a trzeci był Adam Włodarczyk (3:56.89).

Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet

Nie zawiodła w Sieradzu Klaudia Siciarz. Zawodniczka AZS-u-AWF-u Kraków, była halowa rekordzistka świata U20 w biegu płotkarskim, nie dała szans rywalkom. W rozgrywanym przy lekkim wierze wiejącym w plecy finale Siciarz odniosła przekonywujące zwycięstwo z czasem 13.12 (rekord życiowy). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Flis (13.78), trzecie Anna Golczewska (13.94).

Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn

Dawid Żebrowski nie miał sobie równych w finale biegu płotkarskiego – broniący od tego sezonu letniego barw RLTL-ZTE Radom zawodnik zwyciężył z czasem 14.12. Drugie miejsce zajął Wiktor Santkiewicz (14.26), trzeci był Ariel Kalwasiński (14.39).

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet

Zdecydowane zwycięstwo w biegu przeszkodowym odniosła Aneta Konieczek (10:24.51), która wyprzedziła Patrycję Kapałe (10:31.79) oraz Katarzynę Kargol (10:37.56).

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn

W najdłuższym sobotnim biegu mistrzostw zwyciężył Nikodem Dworczyk (9:01.13), który pokonał Patryka Błaszczyka (9:02.48) oraz Mateusza Kaczora (9:05.98).

Trójskok kobiet

Adrianna Szóstak triumfowała z wynikiem 13.29. W ostatniej próbie Agnieszka Bednarek popisała się próbą na 13.28. Brąz zdobyła Katarzyna Goldewska – 12.52.

Trójskok mężczyzn

Mistrzem Polski do lat 23 został w tej konkurencji Bartosz Świerczyna, który jako jedyny przekroczył 15 metrów triumfując z wynikiem 15.02. Zawodnik z Sosnowca pokonał lidera polskich tabel Piotra Mańczuka (dziś 14.95) oraz Filipa Sacha (14.92).

Skok wzwyż kobiet

Po problemach zdrowotnych do formy wraca Paulina Borys. 20-letnia zawodniczka SKLA Sopot, złota medalistka olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy (EYOF) z 2013 roku, w Sieradzu wygrała z rekordem życiowym 1.86. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Nowakowska (1.82), a trzecie wieloboistka Paulina Ligarska (1.76).

Skok o tyczce kobiet

Wiktoria Wojewódzka (OSOT Szczecin) zaprezentowała się najlepiej z tyczkarek startując w Sieradzu zdobywając złoto z wynikiem 4.10. Srebrnymi medalami podzieliły się Agnieszka Kaszuba i Emilia Kusy, które skoczyły po 3.80.

Pchnięcie kulą kobiet

Liderka tabel i faworytka nie zawiodła. Złoty medal zdobyła Klaudia Kardasz, która w najlepszej próbie uzyskała odległość 17.46. Mistrzyni kraju wicemistrzynię pokonała o ponad metr – srebrna Anna Niedbała pchnęła w Sieradzu 16.13. Brązowy medal zdobyła Maja Ślepowrońska – 15.24.

Pchnięcie kulą mężczyzn

Konrad Bukowiecki po słabszym początku konkursu w piątej próbie popisał się pchnięciem na 21.01 i zdobył drugi z rzędu tytuł mistrza Polski do lat 23. Pochodzący ze Szczytna miotacz w Sieradzu zdeklasował rywali – srebrny medalista Marcin Wrotyński uzyskał 17.94, brązowy Michał Walenda 16.74.

Rzut młotem kobiet

Drugi w karierze złoty medal mistrzostw Polski U23 zdobyła Katarzyna Furmanek. Zawodniczka KKL-u Kielce po zdobyciu w 2016 roku srebra triumfowała przed rokiem w Suwałkach i dziś w Sieradzu. Na stadionie MOSiR uzyskała w sobotę 66.06 i o ponad metr pokonała rok młodszą Aleksandrę Śmiech (64.73). Brązowy medal wywalczyła Kinga Łepkowska – 61.94.

Rzut oszczepem kobiet

Po wracającej do sportu po ponad rocznej przerwie Marii Andrejczyk widać radość z możliwości startów. Dziś ponownie poprawiła swój najlepszy wynik w sezonie rzucając 53.39, ale w Sieradzu musiała jednak uznać wyższość swojej przyjaciółki Klaudii Maruszewskiej. Mistrzyni świata U20 z Bydgoszczy w najlepszej próbie posłała w sobotę oszczep na 53.61. Brąz zdobyła medalistka mistrzostw Europy U20 Aleksandra Ostrowska – 50.68.

Rzut oszczepem mężczyzn

Ze względu na lekki uraz kostki w ostatniej chwili ze startu w Sieradzu wycofał się lider tabel, rzucający w tym roku już ponad 80 metrów, Cyprian Mrzygłód. Pod nieobecność na rzutni rekordzisty Polski U20 (dopingował kolegów z sektora dla kibiców) dwukrotnie rekord życiowy bił Rafał Gierek i to on z wynikiem 75.03 został mistrzem Polski U23. Drugie miejsce zajął Mateusz Gunera (65.06), a trzecie Kamil Marach (63.54).

Wyniki I dnia zawodów: Sieradz

Sieradz, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk