Menu
1 / 0
Aktualności /

Cztery gwiazdy i blisko pół setki medali - kolejne wielkie nazwiska na Kusym!

Cztery gwiazdy i blisko pół setki medali - kolejne wielkie nazwiska na Kusym!

43 – taką liczbę osiągnęlibyśmy po zliczeniu wszystkich medali olimpijskich i tych z mistrzostw świata (tak letnich jak i halowych) zdobytych przez ogłaszane dziś gwiazdy 64. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego! Ten imponujący dorobek to zasługa czwórki fenomenalnych lekkoatletów – amerykańskiej biegaczki Allyson Felix, skoczkini w dal z USA Brittney Reese, niemieckiego dyskobola Roberta Hartinga oraz płotkarza Siergieja Szubienkowa.

Z tego grona najbardziej utytułowana jest Allyson Felix. Ta 33-letnia zawodniczka pierwsze olimpijskie krążki wywalczyła już w 2004 roku podczas igrzysk w Atenach. Od tamtej pory regularnie staje na podiach najważniejszych imprez – przez 14 lat zdobyła aż 25 medali najważniejszych imprez. W 2012 roku została wybrana najlepszą lekkoatletką globu w dorocznym plebiscycie Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Piątkowy występ Felix na Stadionie Śląskim będzie jej pierwszym startem w Polsce.

Jestem podekscytowana zawsze gdy mam wystartować w nowym miejscu. Po tylu latach kariery takich miejsc jest coraz mniej, dlatego tym bardziej cieszę się ze startu w Chorzowie. Wiem, że kibice w Polsce są świetni, a bieg na 400 metrów, w którym startuję, jest w tym kraju bardzo ważnym i ekscytującym wydarzeniem. – przyznała Allyson Felix. 

Kolejną gwiazdą 64. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego jest inna amerykańska lekkoatletka, specjalistka od skoku w dal, Brittney Reese. W ostatniej dekadzie ta urodzona w Kalifornii zawodniczka zdominowała światowe imprezy. Po triumfie w 2009 roku na mistrzostwach świata w Berlinie zdobyła jeszcze złote medale globalnego czempionatu IAAF w 2011, 2013 oraz 2017 roku. W 2012 i 2016 była złotą i srebrną medalistką olimpijską. Do historii światowej lekkoatletyki przeszedł konkurs mistrzostw świata w Daegu (2011) gdy Reese oddała tylko jeden mierzony skok i zapewniła sobie złoto. Podobnie jak Felix także Reese w Chorzowie wystartuje pierwszy raz w karierze w naszym kraju.

Cieszę się z mojej podróży do Polski. Widziałam zdjęcia nowego stadionu w Chorzowie i mogę powiedzieć, że wygląda świetnie! Mam nadzieję, że kibice tłumnie przybędą na zawody i każdy będzie mógł zobaczyć jak skaczę 7 metrów. Mam taki plan! Nie mogę się doczekać startu na Memoriale Kusocińskiego! – zapewnia Brittney Reese.

W konkursie rzutu dyskiem Piotrowi Małachowskiemu przyjdzie stawić czoła dobrze znanemu rywalowi. Robert Harting, bo o nim mowa, to mistrz olimpijski z Londynu (2012), trzykrotny mistrz świata. Polskim kibicom z pewnością najbardziej w pamięci zapadły berlińskie mistrzostwa globu z 2009 roku kiedy to Niemiec w ostatniej próbie odebrał Małachowskiemu złoto. W Chorzowie kolejna szansa na rewanż.

Niezwykle ciekawie zapowiada się także bieg na 110 metrów przez płotki – jego największą zagraniczną gwiazdą będzie Siergiej Szubienkow. Imponujący techniką oraz skutecznością trzykrotny medalista mistrzostw świata mający na koncie także liczne medale imprez kontynentalnych zmierzy się na Stadionie Śląskim m.in. z rekordzistą Polski Arturem Noga.

ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego odbędzie się już w piątek 8 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bilety na zawody są nadal dostępne w kanałach sprzedaży ebilet, kupbilet i eventime. Początek imprezy o godzinie 16:00.

Maciej Jałoszyński

 

Powrót do listy

Więcej