1 / 0

Wiśniewska 7., Bieniek 11. – piąty dzień MŚ w Osace

Joanna Wiśniewska (Gwardia Warszawa) rzutem na odległość 61.35 wywalczyła 7. miejsce w finale konkursu rzutu dyskiem. Michał Bieniek (AZS-AWF Wrocław) w finale skoku wzwyż pokonał 2.21 i został sklasyfikowany na 11. pozycji.

Rzut Wiśniewskiej z pierwszej kolejki dał jej awans do wąskiego finału, w którym nie poprawiła już swojego wyniku. 35-letnia podopieczna trenera Witolda Suskiego po raz czwarty w karierze startuje na mistrzostwach świata; lokata w Osace jest najlepsza w jej karierze. W eliminacjach osiągnęła rezultat 63.13, będący jej najlepszym wynikiem od 6 lat.
Złoty medal już pierwszym rzutem zapewniła sobie Niemka Franka Dietzsch – 66.61, po raz trzeci triumfując na mistrzostwach świata. Srebro zdobyła mistrzyni Europy, Rosjanka Daria Piszczalnikowa – 65.78 (RŻ), a brąz Kubanka Yarelis Barrios – 63.90 (RŻ), tegoroczna mistrzyni Uniwersjady.

Po zaliczeniu 2.16 i 2.21 w pierwszych próbach Michał Bieniek miał trzy strącenia na 2.26 i zajął 11. miejsce w finale skoku wzwyż. Wszyscy medaliści konkursu skoczyli po 2.35. Zwycięzca, reprezentant Bahamów Donald Thomas - w pierwszej próbie, Jarosław Rybakow z Rosji (srebro) i Cypryjczyk Kyriakos Ioannou (brąz) - w drugiej.

Marcin Jędrusiński zajął czwartą lokatę w swojej ćwierćfinałowej serii uzyskując 20.53 (+0.9), triumfował Tyson Gay (USA) – 20.08. W półfinale zawodnik Śląska Wrocław pobiegł o jedną setną wolniej (-0.4); bieg ten wygrał Jamajczyk Usain Bolt – 20.03.
Jędrusiński w każdym ze swych startów na 200m na mistrzostwach świata (trzykrotnie) oraz na igrzyskach olimpijskich w Atenach kwalifikował się do półfinałów.

Barbara Madejczyk (Jantar Ustka) rzuciła oszczepem na odległość 60.86 i awansowała do finału z 8. rezultatem. Druga reprezentantka Polski – Urszula Jasińska (Polonia Pasłęk), debiutująca na mistrzostwach świata, odpadła z rywalizacji (56.20 w najlepszej próbie). Najdalej rzucały Czeszki: Nikola Brejchova (64.29) i Barbora Spotakova (63.77). Finał w piątek o 13:40 czasu polskiego.

Lidia Chojecka (Warszawianka) zajęła trzecią, premiowaną awansem do półfinału, lokatę w pierwszym biegu eliminacyjnym na 1500m uzyskując 4:09.52. Wioletta Frankiewicz-Janowska (AZS-AWF Kraków) była 10 w swojej serii (4:18.59) i wraz z 13 zawodniczkami odpadła z rywalizacji. Chojecka po raz trzeci startuje w mistrzostwach świata, w Sewilli ’99 uplasowała się 9 pozycji, a w Edmonton ’01 – na piątej.

Ewelina Klocek (Śląsk Wrocław) dwukrotnie stanęła na starcie biegu na 200m. W eliminacjach osiągnęła 23.38 (+0.8), zajmując 7 miejsce; wygrała Sanya Richards (USA) – 22.74. W ćwierćfinale Klockówna, trenowana przez Jadwigę Zajdel, wyrównała rekord życiowy (23.26/-0.4) plasując się na 6 pozycji, w biegu wygranym przez Jamajkę Veronikę Campbell (22.55). W tej konkurencji nie wystartowała druga reprezentantka Polski – Monika Bejnar (AZS-AWF Warszawa), która została wycofana przez lekarza.

W konkursie eliminacyjnym trójskoku Małgorzata Trybańska (Warszawianka), uzyskała 13.90; awans zapewniał wynik 14.20. Jedyną zawodniczką, która przekroczyła 15m była Greczynka Hrysopiyi Devetzi – 15.09.

Marcinowi Starzakowi (AZS-AWF Kraków) do zakwalifikowania się do finałowego konkursu w skoku w dal zabrakło 7 cm, skoczył na odległość 7.92. Najlepszy wynik uzyskał Godfrey Khotso Mokoena z Południowej Afryki – 8.28.