1 / 0

MŚ w półmaratonie: 3 razy złoto dla Etiopii

Kenijczyk Geoffrey Kamworor, po raz trzeci z rzędu i Etiopka Netsanet Gudeta, bijąc rekord świata, zostali mistrzami świata w półmaratonie rozegranym w sobotę na ulicach Walencji.

Netsanet Gudeta oderwała się od rywalek na 14. km zwyciężając w czasie 66:11 o 14 sekund lepszym od dotychczasowego rekordu świata (w biegu z udziałem tylko kobiet) należącego od 10 lat do Holenderki Lornah Kiplagat. Etiopka o ponad 40 sekund wyprzedził dwie Kenijki, Joyciline Jepkosgei (rekordzistkę świata w w półmaratonie w biegu z udziałem mężczyzn) i Pauline Kamulu. Rodaczki Gudety, Zeineba Yimer i Meseret Belete, zajęły piąte i szóste miejsce pieczętując zwycięstwo Etiopii w klasyfikacji drużynowej, Kenijki (startujące w trzyosbowym składzie) przegrały o 35 sekund, po brąz sięgnęły Bahrajnki (w składzie z dwiema Etiopkami i Kenijką).
Najszybszą Europejką była 15. na mecie Rumunka Ancuta Bobocel (70:21), drużynowo – Białoruś (6.)
Netsanet Gudeta po raz trzeci startowała w MŚ w półmaratonie, poprzednio była szósta i czwarta. Jej największy dotychczasowy sukces to  brąz w MŚ w biegach przełajowych (2015).

W biegu mężczyzn przeciętne tempo spowodowało, że do 15 km dotarła aż 29-osobowa grupa biegaczy. Kolejną „piątkę” Geoffrey Kamworor pokonał w znakomitym czasie 13:01 zostawiając rywali. Zwyciężył z rezultatem 60:02, Abraham Cheroben (Bahrajn) stracił 20 sekund a Aron Kifle (Erytrea) 22 s. Etiopczycy nie stanęli indywidualnie na podium, ale Jemal Yimer, Getaneh Molla i Betesfa Getahun zajęli miejsca 4-6 triumfując drużynowo. Kenia przegrała o 26 s a Bahrajn – o 28 s.
Na wysokiej ósmej pozycji uplasował się 21-letni Julien Wanders (rodowity Szwajcar od trzech lat mieszkający w Kenii), rekordzista Europy U23. Tę samą lokatę (najwyższą z drużyn Starego Kontynentu) zajęli Hiszpanie.
Dla Kamworora był to już piąty złoty medal mistrzostw świata (seniorów), trzeci w półmaratonie + dwa w biegach przełajowych; w ub.r. wygrał maraton nowojorski.

Pełne wyniki:   MŚ-WALENCJA