1 / 0

Plawgo najszybszy w półfinale – drugi dzień MŚ w Osace

Marek Plawgo (Warszawianka) awansował do finału biegu na 400m ppł wygrywając swój bieg półfinałowy w czasie 48.18. `Do finałów swoich konkurencji awansowali również Monika Pyrek, Anna Rogowska i Piotr Małachowski.

Marek Plawgo (Warszawianka) awansował do finału biegu na 400m ppł wygrywając swój bieg półfinałowy w czasie 48.18. Do finałów swoich konkurencji awansowali również Monika Pyrek, Anna Rogowska i Piotr Małachowski.

Startujący na 9 torze Marek Plawgo znacznie szybciej pokonał pierwsze 200m niż w swych poprzednich biegach i jak zwykle demonstrując znakomity finisz wygrał z uzyskując czas gorszy od własnego rekordu Polski zaledwie o dwie setne sekundy.
W dwóch kolejnych biegach półfinałowych nikomu nie udało się pobić wyniku Polaka. Awansu do finału nie zdołał wywalczyć Amerykanin Bershawn Jackson, obrońca tytułu, który po potknięciu się na ostatnim płotku uzyskał zaledwie 48.95. Dobrą formę zademonstrował powracający do formy Felix Sanchez z Dominikany (2-krotny mistrz świata i mistrz olimpijski), który wraz z Grekiem Periklisem Iakovakisem i trzema Amerykanami będzie najgroźniejszym rywalem polskiego płotkarza w finale. Finał we wtorek o 15:20 czasu polskiego.

Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) w eliminacjach rzutu dyskiem w swojej trzeciej próbie rzucił 63.20 (poprzednio 63.00 i 62.45), co pozwoliło mu awansować do finału z 9. rezultatem. Najdalej rzucił Estończyk Gerd Kanter (67.45), który dopiero w trzeciej próbie oddał rzut zapewniający mu awans. Odpadli Amerykanie Ian Waltz (67.98'07) i Jarred Rome (3. na listach '07) oraz Frantz Kruger FIN (66.76'07). Finał we wtorek o 12:30.

Do finału awansowały również obie reprezentantki Polski w konkursie skoku o tyczce. Zarówno Monika Pyrek (MKL Szczecin), jak i Anna Rogowska (SKLA Sopot) pokonały minimum kwalifikacyjne, wynoszące 4.55 (Pyrek w pierwszej, Rogowska w drugiej próbie). Monika Pyrek należała do 4 zawodniczek, które nie zanotowały żadnych strąceń w całym konursie. Anna Rogowska pokonała 4.35 w trzecim skoku, a 4.50 - w drugim; jej forma zwyżkuje - przyjechała do Osaki z najlepszym wynikiem sezonu wynoszącym 4.48. Z czołówki światowej w finale zabraknie Chinki Gao Shuying (4.64'07). Finał we wtorek o 12:30.

Pierwszą konkurencją rozegraną drugiego dnia był chód na 20km. Zwyciężył Ekwadorczyk Jefferson Perez, w czasie 1:22:20. Benjamin Kuciński zajął 17. miejsce (1:26:43), a Rafał Augustyn (AZS-AWF Katowice) był 26. (1:27:54).
Lokaty Polaków na trasie: 5km - 25 BK / 39 RA, 10km - 27 BK / 37 RA i 15km - 18 AK / 30 RA.

Dwudniowe zmagania zakończyły siedmioboistki. Karolina Tymińska (AZS-AWFiS Gdańsk) została sklasyfikowana na 15. pozycji (6092 punkty), Kamila Chudzik (AZS-AWFiS Gdańsk) na 21. (5926 punktów).
Wyniki drugiego dnia:
Tymińska - 6.34 (8m.) - 35.97 (30m.) - 2:08.27 (1m.)
Chudzik - 5.84 (31m.) - 52.03 rekord życiowy (3m.) - 2:23.03 (28m.)
Zwyciężczyni – Szwedka Carolina Kluft poprawiła rekord Europy wynikiem 7032 punkty.

Ewelina Sętowska-Dryk (AZS-AWF Warszawa) w półfinałowym biegu na 800m zajęła 7. miejsce w czasie 2:01:02 i nie awansowała do finału. Biegła w najsilniejszej serii, w której aż trzy zawodniczki zeszły poniżej 1:57, wygrała Janeth Jepkosgei KEN (1:56.17).

15 setnych sekundy zabrakło Zuzannie Radeckiej-Pakaszewskiej (AZS-AWF Katowice) by awansować do półfinału biegu na 400m. W swoim biegu Polka zajęła 5. miejsce, z czasem 52.19.

Daria Onyśko-Korczyńska (Śląsk Wrocław) nie zakwalifikowała się do półfinału biegu na 100m. W ćwierćfinale zajęła 8. miejsce (11.44) w swojej serii. Wcześniej w biegu I rundy była 4. w czasie 11.41, gorszym o dwie setne od rekordu życiowego.