Aktualności

Copernicus Cup 2017 w IAAF World Indoor Tour!

16-10-2016

Trzecia edycja Copernicus Cup, która odbędzie się 10 lutego 2017 w Arenie Toruń została włączona do cyklu najbardziej prestiżowych mityngów halowych IAAF World Indoor Tour, zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi IAAF.

 

IAAF World Indoor Tour powstał przed rokiem i w pierwszym sezonie zaliczano do niego cztery mityngi. W przyszłym sezonie w tym elitarnym gronie znajdą się zawody w Bostonie, Düsseldorfie, Karlsruhe, Birmingham oraz właśnie w Toruniu. Choć zawody Copernicus Cup rozgrywane są dopiero od 2015 roku to już zyskały renomę, a zawodnicy lubią startować na szybkiej bieżni, która wykorzystywana była podczas halowych mistrzostw świata w sopockiej Ergo Arenie. Ukoronowaniem dwóch pierwszych edycji był oczywiście halowy rekord świata do lat 20, który w minionym sezonie halowym ustanowiła w Arenie Toruń znakomita Ewa Swoboda.

- Dla Polski i Torunia włączenie mityngu Copernicus Cup do kalendarza IAAF World Indoor Tour to bardzo duże wyróżnienie, ale i potwierdzenie zaufania jakim obdarza nas międzynarodowa federacja. Przed organizatorami teraz blisko 4 miesiące intensywnej pracy, aby zawody wypadły znakomicie. Jestem przekonany, że w lutym w Toruniu zobaczymy świetnych zawodników, światową czołówkę. – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha.


Ewa Swoboda ustanowiła w 2016 roku na Copernicus Cup halowy rekord świata w biegu na 60 metrów (foto: Marek Biczyk)

Toruń, jako gospodarz Copernicus Cup, będzie pierwszym polskim miastem, które będzie gościło zawody zaliczane do najważniejszego cyklu mityngów lekkoatletycznych na świecie. Dzięki wybudowaniu w tym mieście nowoczesnego obiektu sportowo-widowiskowego stało się ono w ostatnich latach prawdziwym centrum polskiej halowej lekkoatletyki. 

W ramach IAAF World Indoor Tour rozgrywane są wybrane konkurencje znajdujące się w programie halowych mistrzostw świata. W przyszłym roku w cyklu punktowane będą wśród mężczyzn biegi na 400 i 1500 metrów, a także na 60 metrów przez płotki oraz skoki wzwyż i w dal. Panie rywalizować będą o punkty w biegach na 60, 800, 3000 (wymiennie z 5000) metrów oraz w pchnięciu kulą, skoku o tyczce i trójskoku. Na najlepszych w poszczególnych konkurencjach czekają wysokie nagrody finansowe oraz „dzikie karty” uprawniające do startu w  halowych mistrzostwach świata w Birmingham w 2018.

Warto dodać, że w minionym sezonie triumfatorem IAAF World Indoor Tour w biegu na 800 metrów został Adam Kszczot.

Maciej Jałoszyński

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko