1 / 0

MP w Wielobojach: Paweł Wiesiołek 8095 pkt.

Paweł Wiesiołek i Izabela Mikołajczyk wywalczyli w Warszawie tytuły mistrzowskie w wieloboju – zawodnik Warszawianki okrasił złoty medal minimum na mistrzostwa Europy w Amsterdamie. W gronie juniorów zwyciężyli Weronika Grzelak oraz Patryk Baran. Najlepszymi młodzieżowcami zostali Paulina Ligarska oraz Jacek Chochorowski.

Seniorzy

Niedzielne otwarcie zawodów było udane dla lidera – Paweł Wiesiołek pobiegł 110 metrów przez płotki w 14.62 i na mecie wyprzedził Michała Krawczyka, który również złamał barierę 15 sekund uzyskując 14.80.

W rzucie dyskiem najlepszy był Karol Ciesielski, który w drugiej próbie posłał dysk na 42.86. Wiesiołek we wszystkich trzech rzutach przekroczył 40 metrów, a drugie miejsce wywalczył wynikiem 41.50. Po dwóch pierwszych konkurencjach drugiego dnia lider zmagań miał 5841 punktów i blisko 650 punktów przewagi nad drugim Karolem Ciesielskim i ponad 760 nad trzecim Michałem Krawczykiem.

Skok o tyczce, przy solidnym dopingu z trybun, przyniósł Wiesiołkowi wynik 4.60 – poprzeczkę zawieszoną na tej wysokości pokonał w trzecim próbie. Podopieczny Marka Rzepki był bliski pokonania także 4.70. Drugi w tyczce był Michał Krawczyk (4.30), a trzeci Karol Ciesielski (4.20).

W rzucie oszczepem Wiesiołek mocno zbliżył się do 60 metrów – w pierwszym rzucie uzyskał 59.22, w drugim 59.75 (to jego drugi wynik w karierze, dalej rzucał tylko przed rokiem na Memoriale Zygmunta Szelesta). Daleko latały także oszczepy Rafała Abramowskiego (57.39) oraz Krzysztofa Miary (56.65), a dziesięcioboistom cennych rad udzielał Łukasz Grzeszczuk.

Przed ostatnią konkurencją Wiesiołek miał 7365 punktów i potrzebował przebiec 1500 metrów w nieco ponad 4:31.00, aby uzyskać ponad 8100 punktów, czyli minimum na Rio. Zawodnik Warszawianki, wraz z kolegą z grupy treningowej Michałem Krawczykiem, mocno ruszył od początku dystansu. Tempo narzucone przez zawodników było szaleńcze, a doping dla wieloboistów dodawał im skrzydeł. Na mecie Krawczyk uzyskał 4:27.95, Wiesiołek, który mimo kryzysu na ostatnich metrach nadal dawał z siebie więcej niż 100% sił uzyskał 4:32.28. Za zawodnikami z Warszawy finiszował Jacek Chochorowski (4:48.27).

Paweł Wiesiołek i Michał Krawczyk w kończącym mistrzostwa biegu na 1500 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Po biegu chwila niepewności i ostateczne wyniki: Wiesiołek 8095 punktów, tylko pięciu oczek zabrakło do wymarzonego olimpijskiego minimum. Teraz przed naszym mistrzem Polski przygotowanie do startu w mistrzostwach Europy w Amsterdamie i tam szansa na poprawę wyniku z weekendowych mistrzostw kraju. Srebro zdobył, tak jak przed rokiem w Krakowie, Michał Krawczyk, który zgromadził 7057 punktów i drugi raz w karierze pokonał granicę 7000 punktów. Z brązem, wywalczonym biegiem na 1500 metrów, wyjechał z Warszawy Jacek Chochorowski (6795 pkt.). Wieloboista z Opola pokonał czwartego Karola Ciesielskiego o 8 punktów.

Mistrzem Polski U23 został Chochorowski, który pokonał Ciesielskiego oraz Rafała Abramowskiego (6702 pkt.).

Juniorzy U20

Patryk Baran rozpoczął drugi dzień wieloboju od przebiegnięcia płotków w 14.12 – to najlepszy czas wśród juniorów. W drugiej konkurencji, rzucie dyskiem, najlepszy był natomiast Rafał Horbowicz, który uzyskał 41.50. Lider rywalizacji – Baran – był dopiero siódmy z wynikiem 34.31. Niestety w konkursie skoku o tyczce Maciej Włódarski, walczący o medal, doznał kontuzji lewej nogi i potrzebna była interwencja służb medycznych. Ostatecznie najlepiej, w trwającym kilka godzin, konkursie spisał się Maksymilian Mużdzyński, który skoczył 4.60 i pokonał Radosława Sobczyka (4.30) oraz Patryka Barana (4.20). W przedostatniej konkurencji – rzucie oszczepem – ponownie zabłysnął Rafał Horbowicz, który rzucił 55.92. Lider wieloboju – Patryk Baran – rzucił 50.03. W biegu na 1500 merów wygrał Tobiasz Kupis – 4:36.28.

Patryk Baran odbiera gratulacje od swojego trenera Ryszarda Kańskiego (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Mistrzem Polski został Patryk Baran, który zgromadził 7248 pkt. i udało mu się wypełnić wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata w Bydgoszczy. Wicemistrzem kraju został Radosław Sobczyk – 7099 pkt. Brąz dla Mikołaja Jakóbczaka, który wywalczył 6850 pkt.

Seniorki

Panie niedzielne zmagania rozpoczęły od skoku w dal – na starcie tej konkurencji nie stawiła się liderka po pierwszym dniu siedmioboju Karolina Tymińska. Pod jej nieobecność prawie 6 metrów skoczyła Izabela Mikołajczyk, która w drugiej kolejce pofrunęła na 5.94 i objęła prowadzenie w siedmioboju z bardzo dużą przewagą przed rzutem oszczepem.

Po rzucie oszczepem, w którym Mikołajczyk w pierwszej próbie uzyskała 41.33 i dwa kolejne rzuty przekroczyła, liderka miała już 696 punktów przewagi nad Pauliną Ligarską i Patrycją Skórzewską, które po sześciu konkurencjach zgromadziły po 4349 punktów.

W ostatniej konkurencji siedmioboju – biegu na 800 metrów z czasem 2:25.55 – najlepsza była Paulina Ligarska, a na linii mety walkę stoczyły wbiegające niemal w tym samym czasie Klaudia Muchlada (2:26.02) i Patrycja Skórzewska (2:26.12).

Po zsumowaniu punktów okazało się, że mistrzynią Polski w siedmioboju za sezon 2016 została Izabela Mikołajczyk – zmagająca się w ostatnich tygodniach z urazem mięśnia dwugłowego zawodniczka Warszawianki zgromadziła finalnie 5720 punktów. Wicemistrzynią Polski została Paulina Ligarska (5099 pkt.), która zdobyła także złoto w rywalizacji zawodniczek w kategorii U23. Brąz (i srebro w U23) dla Patrycji Skórzewskiej (5091 pkt.). Trzecią zawodniczką wśród młodzieżowców była Klaudia Muchlada – 4991 pkt.

Izabela Mikołajczyk na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Juniorki U20

Weronika Grzelak w skoku w dal uzyskała 6.06, a w kolejnej konkurencji – rzucie oszczepem – uzyskała 37.55 i przegrała jedynie z Urszulą Białomyzą (41.76). Przed ostatnią konkurencją mistrzostw liderką była Grzelak, która legitymowała się wynikiem 4752 pkt. Swoją dominację zawodniczka z Wałbrzycha potwierdziła wygrywając bieg na 800 metrów z czasem 2:23.94.

Weronika Grzelak w drodze po złoty medal mistrzostw Polski (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Mistrzynią Polski juniorek z wynikiem 5523 pkt. została Weronika Grzelak. Rekordzistka Polski i nasza nadzieja na mistrzostwa świata U20 w Bydgoszczy pokonała Dominikę Włochowicz (4938 pkt.) i trenującą lekkoatletykę od niespełna roku Weronikę Zielińską (4578 pkt.).

Pełne wyniki: Warszawa