1 / 0

Trzy rekordy Polski w Słubicach

Za nami pierwszy dzień zmagań młodych lekkoatletów na mistrzostwach kraju młodzików w Słubicach. Ozdobą sobotniej rywalizacji na pięknym słubickim stadionie były nieoficjalne rekordy Polski młodzików w pchnięciu kulą (19.24 – Konrad Bukowiecki), biegu na 300 metrów przez płotki (38.16 – Michał Galikowski) i czwórboju (2643 pkt. –  Weronika Grzelak).

Malowniczy stadion w nadodrzańskim mieście ponownie – poprzednio najlepsi młodzicy gościli tutaj w roku 2007 – przywitał młodych polskich lekkoatletów. Słońce, które później zaczęło przegrywać z zachmurzeniem i lekki wiatr towarzyszyły wszystkim zgromadzonym na stadionie SOSiRu w sobotnie popołudnie.

Podczas uroczystego otwarcia prezes PZLA Jerzy Skucha serdecznie powitał młodych zawodników życząc im uzyskania w Słubicach jak najlepszych rezultatów. Przed zawodami zgromadzonej na stadionie publiczności zaprezentowali się lubuscy paraolimpijczycy m.in. Mirosław Pych (utytułowany paraolimpijczyk kilka dni temu ogłosił zakończenie kariery) i Maciej Lepiato. Wśród gości zawodów był także Paweł Czapiewski, nasz znakomity średniodystansowiec, dla którego sezon 2012 był ostatnim w karierze. Na trybunach stadionu zasiadł także Edward Czernik – czołowy polski skoczek wzwyż lat 60-tych.

Prezes Jerzy Skucha otwiera słubickie mistrzostwa Polski młodzików (foto Tomasz Kasjaniuk)

Pierwszą konkurencją techniczną sobotnich zawodów był skok o tyczce chłopców. Najlepszy w tej konkurencji okazał się Kornel Sanocki, który w drugiej próbie pokonał 3.80. Wicemistrzem kraju został Michał Łado z ZLKLu Zielona Góra (3.70), a brązowy medal wywalczył Stanisław Szewczyk z warszawskiego klubu UKS Kusy (3.60).

W rzucie młotem młodziczek najlepsza okazała się Magdalena Zycer z klubu LLKS Pomorze Stargard Szczeciński, która wynikiem 49.07 o ponad 5 metrów poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy. Srebrny medal wywalczyła Maria Piontek ze Zduńskiej Woli (48.77), a brązowy krążek zdobyła Adrianna Kuźnicka z Płomienia Sosnowiec (47.57).

Podium pchnięcia kulą młodzików (foto Tomasz Kasjaniuk)

Mistrzem Polski młodzików w pchnięciu kulą (5 kg) został, trenowany przez swojego ojca,  zdecydowany faworyt rywalizacji Konrad Bukowiecki, który wynikiem 19.24 poprawił własny nieoficjalny rekord kraju. Zawodnik Gwardii Szczytno przed rokiem na małym memoriale Janusza Kusocińskiego w Kielcach był drugi – dziś nie dał rywalom żadnych szans dwukrotnie przekraczając 19 metrów. Srebrnym medalistą został Marcin Patyk z Podium Kup (16.47), a brąz wywalczył Sebastian Naglik z Kadeta Rawicz (15.28).

Konrad Bukowiecki w akcji (foto Tomasz Kasjaniuk)

Dziś w Słubicach na rzutni spotkali się oszczepnicy. Złoty medal i tytuł mistrza Polski młodzików w tej konkurencji, z wynikiem 58.30, zdobył Kacper Olszewski (Bolesłavia). Srebrny medal, z wynikiem 55.99, zdobył zawodnik LKS Polkowice Dawid Podstawka, a brąz wywalczył Marcin Makowski (Prefbet Śniadowo Łomża) z rezultatem 54.90. Z trybun rywalizację obserwował olimpijczyk z Londynu Paweł Rakoczy, który dziś na stadionie pojawił się w roli opiekuna młodych oszczepników gdańskiego AWFiSu.

Chód na 5000 metrów zakończył się zwycięstwem Rafała Goławskiego, który uzyskał 24:06.30. Jako drugi linię mety przekroczył Kacper Kosecki (25:22.87), a trzeci był zawodnik Michał Kamiński z Gwardii Piła (25:25.33).

Najlepszą sprinterką dzisiejszych zawodów była zdecydowana faworytka biegu na 100 metrów Ewa Swoboda z Czwórki Żory. Młodej i utalentowanej biegaczce nie udało się złamać bariery 12 sekund (uzyskała 12.02) ale i tak wygrała z dużą przewagą. Srebrny medal zdobyła zawodniczka AZS-AWF Kraków Klaudia Siciarz (12.48), a brąz wywalczyła Daria Kurz ze Sztormu Kołobrzeg (12.58).

Piękna sportowa walka miała miejsce na ostatnich metrach setki mężczyzn. Złoto, poprawiając o 0.26 sekudny rekord życiowy, zdobył Kacper Fabiszewski (BKS Bydgoszcz) uzyskując czas 11.13.  Drugi linię mety przekroczył jeden z faworytów Jakub Gałandziej (11.24) z Żar, a trzeci był Wojciech Kaczor ze Środy Wielkopolskiej (11.39).

Bieg na 600 metrów zakończył się zwycięstwem Klaudii Owaczarek (1:36.26). Zawodniczka Jedynki Bartoszyce wyprzedziła na mecie Oliwię Pakułę (1:36.37) z Victorii Stalowa Wola oraz swoją imienniczkę ze Sztormu Kołobrzeg Klaudię Zub (1:36.60).

Igor Kopala (CWKS Resovia Rzeszów) wynikiem 1.91 poprawił rekord życiowy w skoku wzwyż i został mistrzem kraju w gronie młodzików. Srebrny medal zdobył dziś Karol Ważny (Sambor Tczew), który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.88. Brązowe medale zdobyli – także pokonując 1.88 – Łukasz Karwacki (MKLA Łęczyca) i Chu Tien (Skra Warszawa).

Mistrzem Polski młodzików w biegu na dystansie 600 metrów został Paweł Switek (Żaczek Połaniec), który wygrał z czasem 1:23.15. Srebrny medal wywalczył Marcin Kuliga z klubu Burza Rogi (1:23.37), a brąz przypadł Mateuszowi Obecnemu z CMKL Człuchów (1:24.42).

Najlepszą zawodniczką w biegu na 300 metrów przez płotki była Zofia Praczukowska (UKS Sprint 2020 Warszawa), która czasem 44.22 poprawiła swój rekord życiowy. Srebrny medal wywalczyła Karolina Nowak (44.91) z klubu Juvenia Głuchołazy. Startująca w ostatniej serii Helena Dalke z bydgoskiego Zawiszy zwyciężyła w swoim biegu z czasem 45.29 i zdobyła tym samym brązowy  krążek.

Zawodnik SKLA Sopot Michał Galikowski czasem 38.16 poprawił własny nieoficjalny rekord Polski w biegu na 300 metrów przez płotki i zdobył złoty medal na tym dystansie. Drugi linię mety przekroczył Szymon Wilczyński z UKB Szubin (38.66), a trzeci był Marek Wolski z AZS-AWFiS Gdańsk (39.48).

Walka o rekord Polski na płotkach (foto Tomasz Kasjaniuk)

Dominację w Polsce w rzucie dyskiem młodziczek potwierdziła dziś Monika Pawlak (Orkan Września), która wygrała z wynikiem 42.78. Wicemistrzynią kraju została, z rezultatem 40.47, Maja Ślepowrońska (MKS Pułtusk), a brązowy medal wywalczyła w Słubicach Izabela Mendyk z klubu CWKS Vęgoria Węgorzewo (39.17).

Skok w dal kobiet zakończył się zwycięstwem Wioletty Dąbrowskiej (5.60), która pokonała Katarzynę Martynę (5.50) i Katarzynę Modzelewską (5.45).

Złoty medal w czwórboju Weronika Grzelak z Górnika Wałbrzych okrasiła nowym nieoficjalnym rekordem kraju młodzików – 2643 punkty. Drugie miejsce zajęła Paulina Szalbewska z RKSu Łódź (2467 pkt.), a brązowy medal wywalczyła Angelika Krak z BKLu Bełchatów (2186 pkt.).

Skok w dal po rekord Polski w czwórboju (foto Tomasz Kasjaniuk)

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia mistrzostw Polski młodzików był bieg na 2000 metrów chłopców. Złoty medal na tym dystansie zdobył Mateusz Borkowski – prowadzący w biegu z dużą przewagą – uzyskał czas 5:43.80. Dla młodego zawodnika z klubu LKB Rudnik to drugi medal mistrzostw kraju w tym roku – w lipcu stanął bowiem na podium mistrzostw w biegach górskich. Srebrny medal –z czasem 5:46.54 – zdobył Michał Roguski z Pogoni Siedlce, a brąz wywalczył Mateusz Kaczor z klubu Starówka Radom (5:49.91).