Menu
1 / 0
Aktualności /

STYPENDIA DLA UTALENTOWANEJ MŁODZIEŻY

To, o czym mówiono od jakiegoś czasu, stało się faktem. Polski Związek Lekkiej Atletyki utworzył program stypendialny dla utalentowanej młodzieży. Ośmioro młodych sportowców będzie otrzymywało po 1000 złotych miesięcznie.

To, o czym mówiono od jakiegoś czasu, stało się faktem. Polski Związek Lekkiej Atletyki utworzył program stypendialny dla utalentowanej młodzieży. Ośmioro młodych sportowców będzie otrzymywało po 1000 złotych miesięcznie.

 

 

 

Ten pomysł powstał już wcześniej, ale dopiero teraz, po pozyskaniu znaczących środków sponsorskich udało się go zrealizować. – Podpisaliśmy umowy ze sponsorami i właśnie dzięki tym środkom możemy wspomóc młodzież, która nie spełniła kryteriów ministerialnych w zakresie stypendiów – tłumaczy prezes PZLA, Jerzy Skucha. Niedawno członkowie Zarządu lekkoatletycznego Związku zatwierdzili program stypendialny. Na razie objęto nim 8 osób, których kandydatury przedstawił dział szkolenia PZLA, ale nie wykluczone, że w przyszłości do tej ósemki dołączą knastępni utalentowani zawodnicy. – Chcemy kontynuować ten program i rozszerzać go na kolejnych sportowców – mówi prezes Skucha. Z kolei Jacek Zamecznik, odpowiedzialny w PZLA za szkolenie młodzieży, dodaje: - Zorientujemy się, jak funkcjonuje ten system, będziemy śledzili osiągnięcia naszej młodzieży. Kwota 1000 złotych miesięcznie, wypłacana od 1 maja do końca 2010 roku, to dla tych zawodników znaczący zastrzyk finansowy.

Zainicjowana właśnie akcja stypendialna dla nastoletnich zawodników to sygnał, ze PZLA myśli długofalowo. Lekkoatleci objęci programem to nasze nadzieje na igrzyska olimpijskie w 2016 roku w Rio de Janeiro.

 

 

 

Oto krótkie sylwetki młodych stypendystów PZLA:

 

Marcin Krukowski

Oszczepnik klubu Warszawianka, 14 czerwca skończy 18 lat. Przed rokiem zdobył tytuł mistrza Polski juniorów i zajął 4. miejsce w Mistrzostwach Świata 17-latków w Bressanone. Jego rekordy życiowe wynoszą: 74.54 m (sprzęt o wadze 700 g) i 72.10 m (800 g). Syn Michała Krukowskiego – mistrza Polski z 1992 roku w 10-boju.

 

 

Tak rzuca Marcin Krukowski

http://www.youtube.com/watch?v=oXs5PA5gVBY&feature=related

 

 

 

Tomasz Kluczyński

Utalentowany, niespełna 17-letni sprinter Zawiszy Bydgoszcz. Jego rekordy życiowe to 10.71 na 100 m i 21.38 na 200 m (tym wynikiem wygrał w Moskwie kwalifikacje do IO juniorów młodszych). W sezonie 2009 zajął 5. lokatę (drugą wśród Europejczyków) na dystansie 200 m podczas MŚ kadetow w Bresanone . Jest uczniem I klasy VII LO w Bydgoszczy, trenuje pod okiem Stanisława Olczyka. 

 

Tomasz Jaszczuk

18-letni skoczek w dal pochodzi ze Zbuczyna, jest zawodnikiem Pogoni Siedlce. W sezonie 2009 był 4. w MŚ kadetów w Bressanone. Wywalczył też złoto MP do lat 17, skacząc w Krakowie 7.52 przy przeciwnym wietrze (-1,1 m/s). To jego rekord życiowy (kilka miesięcy temu w hali skoczył 7.49 i zajął 5. miejsce w HMP seniorów.

Do uprawiania sportu namówili go rodzice. Na początku grał w koszykówkę, a potem zainteresował się lekkoatletyką. Na pierwszy trening w Siedlcach pod okiem Winicjusza Nowosielskiego (ten szkoleniowiec podczas olimpiady w Monachium doprowadził sztafetę polskich sprinterów z Marianem Woroninem i Zenonem Nowoszem do szóstego miejsca) przywiózł go w 2005 roku tata, Roman Jaszczuk, który w młodości uprawiał sporty walki.

 

Zobacz skok Tomasza Jaszczuka z MŚ kadetów 2009

http://www.youtube.com/watch?v=n4832sdYywo&NR=1

 

 

 

Olga Frąckowiak

Jest tyczkarką AZS AWFiS Gdańsk, ma 20 lat. Trenuje pod okiem Edwarda Szymczaka. Jej rekord życiowy wynosi 4.10 m (zarówno w hali jak i na otwarty stadionie). W sezonie 2009 zajęła 4. miejsce w ME juniorów w Nowym Sadzie. Ma też na koncie mistrzostwo Polski juniorek i wicemistrzostwo wśrod młodzieżowców.

 

Sebastian Dobkowski

Rewelacyjny, 16-letni młociarz klubu LŁKS „Prefbet” Śniadowo. Pochodzi z malutkiej miejscowości Noski Śnietne w gm. Sokoły na Podlasiu. Obecnie uczy się w Zespole Szkół Rolniczych w Krzyżewie.

W Sokołach przed trzema laty pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego, Andrzeja Niwińskiego (obecnie trenuje go Bogumił Chlebiński) Sebastian rozpoczął przygodę z rzucaniem młotem. Inspiracją stał się dla niego Szymon Ziółkowski. – Zobaczyłem go w akcji i też tak chciałem rzucać – wspomina Sebastian. Do Moskwy na europejskie kwalifikacje IO kadetów jechał z rekordem życiowym 72.93 m. W stolicy Rosji zwyciężył, doporowadzając życiówkę do poziomu 77.73 m! To najlepszy obecnie wynik na świecie w tej kategorii wiekowej.

 

Paulina Guba

Jest zawodniczką Startu Otwock, niedawno skończyła 19 lat, trenuje pod okiem Barbary Dzbikowicz-Sierpińskiej. Jej przygoda z lekkoatletyką zaczęła się sześć lat temu. – Od początku pchałam kulą i przy tej konkurencji zastałam – mówi utalentowana zawodniczka. Jej talent rozwinął się bardzo szybko. Już w drugim roku startów została mistrzynią Polski młodziczek (wygrała Mały Memoriał Kusocińskiego). Jej największe dotychczasowe sukcesy to 4. miejsce w ME juniorów w Nowym Sadzie i brąz halowych MP seniorek. Rekord życiowy – 15.80 (w hali). W sierpniu Gubę czekają mistrzostwa świata juniorów Kanadzie. – Moim celem jest w przyszłości pchać ponad 18 metrów – powiedziała Paulina.

 

Krzysztof Brzozowski (pierwszy z lewej) na podium MŚ juniorów młodszych w Bressanone.

 

 

Krzysztof Brzozowski

16-letni zawodnik klubu MKS MOS Płomień Sosnowiec jest jednym z najbardziej utalentowanych kulomiotów na świecie w swojej kategorii wiekowej. Rok temu w Bressanone stoczył pasjonującą walkę z Amerykaninem Ryanem Crouserem, zdobywając ostatecznie srebrny medal MŚ kadetów. Rekord Polski juniorów młodszych (kula 5 kg) wyśrubował już do poziomu 21.91 m (tym wynikiem wygrał niedawno w Moskwie kwalifikacje do IO jun. mł.). Jego rekord życiowy sprzętem o wadze 6 kg wynosi 19.03 m, a seniorską kulą (7,26 kg) 17.15 m. Brzozowski jest mistrzem Polski jun. mł. w hali i na otwartym stadionie. Do niego należy też nieoficjany rekord Europy 15-latków (16.89). Trenuje pod okiem Andrzeja Kurdziela.

 

Reportaż o Krzysztofie Brzozowskim

http://www.youtube.com/watch?v=4gOYKqhCyhU&NR=1

 

 

Wojciech Praczyk

17-letni dyskobol jest zawodnikiem Uczniaka Szprotawa. To wychowanek i podopieczny trenera Zygmunta Szwarca. Przed rokiem zajął 11. miejsce w MŚ kadetów w Bressanone. Kilka dni temu w Moskwie wygrał eliminacje Igrzysk Olimpijskich juniorów młodszych (finały odbędą się w drugiej połowie sierpnia w Singapurze). Uzyskał rezultat 59.02 m (jego rekord życiowy wynosi 61.80 m – dyskiem 1,5 kg). - W Singapurze Wojtka stać na jeszcze lepszy wynik, bo warunki startu w Moskwie były bardzo trudne – twierdzi trener Szwarc.

 

rb

 

Powrót do listy

Więcej