1 / 2

Łódź: Brzezińska i Nowicki mistrzami Polski w biegu maratońskim

Łódź: Brzezińska i Nowicki mistrzami Polski w biegu maratońskim Łódź: Brzezińska i Nowicki mistrzami Polski w biegu maratońskim

Aleksandra Brzezińska oraz Adam Nowicki wywalczyli  na ulicach Łodzi tytuły mistrzów Polski w biegu maratońskim na sezon 2024. Niestety nasi maratończycy, którym podczas niedzielnego startu zadania nie ułatwiły warunki pogodowe, nie poprawili lokat w rankingach olimpijskich.

Niedzielny poranek w Łodzi był ciepły i słoneczny. To nie sprzyjało biegaczom w uzyskiwaniu wyników, które mogły im dawać nadzieję na uzyskanie minimum olimpijskiego lub poprawienie lokaty w rankingu World Athletics. W rywalizacji mężczyzn na półmetku liderem był jeden z faworytów, czyli Mateusz Kaczor. Za nim biegł Krystian Zalewski, a na trzeciej pozycji znajdował się Adam Nowicki. Na kolejnych kilometrach zaczął wyraźnie słabnąć Kaczor, którego na ok. 12 kilometrów przed metą wyprzedził Nowicki. Zawodnik ze Szczecina zaczął budować przewagę i samotnie mknął ulicami Łodzi ku mecie zlokalizowanej na płycie Atlas Areny. Nowicki wygrał z czasem 2:14:18, który nie pozwolił mu na poprawienie pozycji w rankingu olimpijskim. Drugi na mecie zjawił się Kaczor (2:16:29), a trzeci Kamil Karbowiak (2:18:25). Na czwartym miejscu finiszował Krystian Zalewski.

Mistrzynią Polski wśród kobiet została Aleksandra Brzezińska. Chociaż na półmetku rywalizacji była druga to w drugiej części dystansu wysunęła się na czoło i wygrała z czasem 2:34:35. Drugą na mecie Emilię Mazek zdystansowała o ponad 1,5 minuty. Srebrna medalistka uzyskała czas 2:36:07. Brąz zdobyła Anna Bańkowska. Liderka w połowie dystansu trzecie miejsce wywalczyła z czasem 2:36:33.

Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk