1 / 0

MŚJ w Moncton – II dzień, sesja wieczorna

Paulina Guba zdobyła pierwszy punkt dla naszej reprezentacji plasując się na ósmej pozycji w finale pchnięcia kulą. W biegu na 400m Mateusz Fórmański wygrał swoją serię z drugim czasem eliminacji i z nowym rekordem życiowym 46.75.

Pchnięcie kulą – finał
Paulina Guba
(OKS Start Otwock, mieszkanka Sobień Jezior), w drugiej kolejce uzyskała swój najlepszy wynik w finale, 15.20, identyczny z jej rezultatem w eliminacjach. Zajęła 8 lokatę, otwierając nasze konto miejsc finałowych. Magdalena Żebrowska (Narew Kurpiewski Łomża) spisała się znacznie lepiej niż w eliminacjach, przekraczając 15 metrów (15.10) i pokonując dwie rywalki. Złoty medal na wagę drugiej lokaty Brazylii w klasyfikacji medalowej państw wywalczyła Geisa Arcanjo (17.02), pokonując o 8 cm Chinkę Qianqian Meng i jej rodaczkę Shuang Cui (16.13). Chinka, liderka tabel światowych, prowadziła przez dwie kolejki, ale nie znalazła skutecznej odpowiedzi na przekroczenie przez rywalkę odległości 17 m.

Paulina Guba po najlepszym pchnięciu w finale

Świetnie zaprezentował się eliminacjach na 400 m Mateusz Fórmanski, który mimo startu na pierwszym torze uporał się nie tylko z rywalami, ale również z rekordem życiowym poprawionym o 0.29. Rozpoczął bieg wolniej od rywali, ale na ostatniej prostej był bezkonkurencyjny powiększając przewagę nad Wenezuelczykiem Omarem Longartem aż do 0.63. Zawodnik ZLKL Zielona Góra po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej 47 sekund (46.75). Szybszy w eliminacjach był jedynie Amerykanin Errol Nolan (46.67).

W skoku w dal kontuzja odniesiona podczas próbnych skoków przez Łukasza Masłowskiego nie pozwoliła wicemistrzowi Europy juniorów na oddanie nawet jednej próby w konkursie. Udział w finale zapewniał rezultat 7.47, z którego uzyskaniem, wg trenera Stanisława Szudrowicza, nie miałby problemu zdrowy zawodnik Zawiszy Bydgoszcz. Najdalej skoczył Luvo Manyonga (RSA) 7.76, mający rekord życiowy 8.19.