Aktualności

2.00 - absolutny rekord Polski Kamili Lićwinko!

08-02-2014

Kamila Lićwinko zwyciężyła dziś w 38. edycji mityngu Hochsprung mit Musik w Arnstadt ustanawiając wynikiem 2.00 absolutny rekord Polski w skoku wzwyż kobiet!

 

W dzisiejszym konkursie siódma zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata dwukrotnie poprawiała rekord Polski. Najpierw skoczyła wyżej o centymetr od własnego halowego rekordu kraju, ustanowionego w styczniu w Cottbus, zaliczając wysokość 1.97.  Taki wynik oprócz naszej zawodniczki uzyskała jedynie Niemka Marie-Laurence Jungfleisch poprawiając swój rekord życiowy (uzyskany także na mityngu w Cottbus). Następnie poprzeczka powędrowała na wysokość 2.00 – o centymetr wyżej od rekordu Polski ustanowionego przez pochodzącą z Bielska Podlaskiego skoczkinię w ubiegłym roku na stadionie w Opolu. Także z tą wysokością (w trzeciej próbie) Kamila Lićwinko poradziła sobie w Arnstadt poprawiając ponownie własny rekord kraju. Wynik zawodniczki Podlasia Białystok plasuje ją na drugim miejscu w tegorocznych tabelach światowych. Wyżej od Polki skoczyła w tym roku tylko Rosjanka Marija Kuczina, która w miniony czwartek w Sztokholmie pokonała poprzeczkę zawieszoną na 2.01. Polka będzie z pewnością zaliczana do faworytek do zajęcia miejsca na podium podczas marcowych halowych mistrzostw świata w Sopocie.

Mityng w Arnstadt zawsze słynął z doskonałych wyników. Polka skacząc dziś 2.00 została 39 zawodniczką w historii organizowanego od 1977 roku mityngu, która pokonała na nim wysokość 2 metrów. Dodajmy, że właśnie w Arnstadt Szwedka Kajsa Bergqvist ustanowiła 4 lutego 2006 roku halowy rekord świata skacząc 2.08. 

Jak zwykle licznie zgromadzeni w Arnstadt kibice byli świadkami wielkich emocji także w konkursie mężczyzn. Zwycięstwo ze świetnym wynikiem 2.40 odniósł Iwan Uchow, mistrz olimpijski z Londynu. Taką samą wysokość pokonał także jego rodak Aleksiej Dmitrik, który został sklasyfikowany na drugim miejscu. Uchow, który 16 stycznia w Czelabińsku skoczył 2.41, ponownie w swojej karierze atakował rekord świata skacząc 2.44. Nadmienimy, że rekord globu od blisko 25 lat wynosi 2.43 i należy do Kubańczyka  Javiera Sotomayora. Uchow i Dmitrik zostali pierwszymi w historii zawodów skoczkami, którzy pokonali w Arnstadt 2.40 (przed rozpoczęciem dzisiejszych zawodów wynikiem lepszym od 2.30 legitymowało się 125 skoczków startujących w mityngu Hochsprung mit Musik). 

Tegoroczna edycja zawodów Hochsprung mit Musik była prawdopodobnie ostatnią. 77-letni szef mityngu Hubertus Triebel zapowiedział niedawno, że odchodzi ze stanowiska dyrektora zawodów. Następców niestety nie widać. 

Wyniki mityngu:  ARNSTADT

Maciej Jałoszyński

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko