Aktualności

Lićwinko druga, Lisek trzeci w DL w Eugene

27-05-2017

Dobry występ zanotowali polscy lekkoatleci w mityngu Prefontaine Classic w Eugene – Kamila Lićwinko była druga w skoku wzwyż, a Joanna Jóźwik, Sofia Ennaoui  i trzeci w konkursie tyczkarzy Piotr Lisek wypełnili minima na mistrzostwa świata w Londynie.

Dobrze spisała się w Eugene Kamila Lićwinko. Zawodniczka Podlasia Białystok w pierwszych próbach pokonała 1.84, 1.88 i 1.92 – po skoku na trzeciej z tych wysokości prowadziła wspólnie z Marią Lasitskene (de domo Kuczina). Gdy poprzeczka powędrowała na 1.95 Polka zaliczyła tą wysokość w drugim skoku. Trzy kolejne próby na 1.98 nie były już udane i Lićwinko zakończyła rywalizację na drugim miejscu. Wygrała Maria Lasitskene, która skacząc 2.03 objęła pozycję liderki światowych tabel.

Piotr Lisek rozpoczął zmagania od zaliczenia w pierwszym podejściu wysokości 5.56. Skacząc w drugiej próbie 5.71 podopieczny Marcina Szczepańskiego wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa świata w Londynie. Z kolejną wysokością – 5.81 – halowy mistrz Europy z Belgradu uporał się już w pierwszym skoku. Później nasz zawodnik strącił 5.86 i, przeniesione z tej wysokości, dwie próby na 5.91. Ostatecznie tyczkarz OSOT-u Szczecin zajął trzecie miejsce, a triumfował Sam Kendricks (5.86). Drugi ze startujących w Oregonie polskich tyczkarzy – Paweł Wojciechowski – zaliczył w drugiej próbie 5.56 i trzykrotnie strącając 5.71 ukończył zmagania na ósmej pozycji.

Siódme miejsce w biegu na 800 metrów zajęła Joanna Jóźwik. Podopieczna Andrzeja Wołkowyckiego pokonała dwa okrążenia stadionu w Eugene w 2:00.77 i tym samym wypełniła wskaźnik PZLA na mistrzostwa świata w Londynie. Wygrała reprezentująca RPA Caster Semenya – 1:57.78.

Również na siódmym miejscu zmagania na Hayward Field zakończył Konrad Bukowiecki. Polak w pierwszej próbie uzyskał 20.29 i po spaleniu dwóch kolejnych pchnięć nie awansował do 6-osobowego wąskiego finału. Rekord mityngu ustanowił jego zwycięzca Ryan Crouser, który popisał się próbą na 22.43.

Sofia Ennaoui była w biegu na 1500 metrów dziesiąta, ale czasem 4:05.74 zapewniła sobie prawo występu na tym dystansie w sierpniowych mistrzostwach świata. Dodatkowo podopieczna Wojciecha Szymaniaka wypełniła także minimum na mistrzostwa Europy do lat 23, które w lipcu gościć będzie Bydgoszczy. W Eugene na 1500 metrów najszybsza była Faith Kipyegon (3:59.67)

Ciekawie było również w konkurencjach, w których nie startowali Polacy. Pasjonujący przebieg miał m.in. konkurs trójskoku – Amerykanin Christian Taylor w czwartej serii pofrunął w nim na odległość 18.11, a po chwili jego rodak Will Clay uzyskał równie znakomity wynik 18.05.

Emocje związane z Diamentową Ligą wrócą 8 czerwca za sprawą mityngu Golden Gala, który odbędzie się na Stadio Olimpico w Rzymie. 

Maciej Jałoszyński

Copyright 2006-2010 by Polski Związek Lekkiej Atletyki
Wszelkie prawa zastrzeżone

strony internetowe Bielsko