1 / 0

Ostrawa: Swoboda i Czykier z minimami na MŚ

Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) i Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) uzyskali dziś w Ostrawie minima na halowe mistrzostwa świata w Birmingham. Nieoficjalny rekord Polski w biegu na 300 metrów* poprawił Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn).

Swoboda świetnie otworzyła sezon halowy 2018. Polka zaimponowała już w eliminacjach, gdy osiągnęła czas 7.28, o 0.02 lepszy od wskaźnika PZLA na globalnym czempionat IAAF. Jeszcze lepiej było w finale, w którym podopieczna Iwony Krupy nie dała szans rywalkom – na mecie zameldowała się z wynikiem 7.21. Dzisiejszy występ żorzanki to jej najlepsze otwarcie sezonu halowego w karierze. Polscy kibice będą mogli zobaczyć Swobodę 15 lutego w Arenie Toruń podczas Copernicus Cup. Wcześniej halowa rekordzistka świata U20 wystartuje m.in. już w sobotę w Val-de-Reuil.

Na eliminacjach biegu na 60 metrów rywalizację zakończyły niespełna 18-letnia Magdalena Stefanowicz (7.49) oraz Agata Forkasiewicz (7.51).

Przepustkę na halowe mistrzostwa świata wywalczył w Ostrawie także płotkarz Damian Czykier. Polak po pełnym poświęcenia finiszu zajął w finale trzecie miejsce z czasem 7.70, równym wskaźnikowi na imprezę w Birmingham. Piąty był z kolei Artur Noga (7.79). Rekord życiowy 7.87 nie wystarczył młodzieżowcowi Dawidowi Żebrowskiemu do wywalczenia awansu do finału.

Na koniec mityngu zaimponował Karol Zalewski. Polak, który przygotowuje się do biegania 400 metrów, był bliski sprawienia sensacji i pokonania na dystansie 300 metrów wielkiego faworyta gospodarzy Pavla Masláka. Na mecie nasz sprinter był drugi, ale czasem 32.60 ustanowił nieoficjalny rekord Polski! Zalewski o 0.13 sekundy poprawił wynik Rafała Omelko – sprzed roku także z Ostrawy. Piąty w rekordowym biegu finiszował drugi z Polaków – Tymoteusz Zimny (34.48).

W konkursie pchnięcia kulą równych sobie nie miał Tomáš Staněk. Czech wygrał z najlepszym wynikiem na świecie – 21.61. Po męczącej, wielogodzinnej, podróży z RPA w Ostrawie wystartowali Polacy. Czwarte miejsce wywalczył Konrad Bukowiecki (20.29), a szóste miejsce zajął ubiegłoroczny wicemistrz Europy do lat 20 Szymon Mazur – w swoim pierwszym oficjalnym starcie w kategorii U23 pchnął 18.10.

Sofia Ennaoui zajęła siódme miejsce w biegu na 3000 metrów. Zawodniczka MKL Szczecin, podobnie jak nasi kulomioci, do Ostrawy przybyła prosto ze zgrupowania w Afryce. Medalistka halowych mistrzostw Europy uzyskała czas 8:53.63, minimum na mistrzostwa świata ustalono na poziomie 8:50.00.

W finale biegu na 60 metrów panów ósmy był Remigiusz Olszewski (6.75). Na 300 metrów Agata Forkasiewicz była w swojej serii piąta (38.88), a Anna Kiełbasińska zajęła trzecie miejsce uzyskując wynik 37.60.

Pełne wyniki: Ostrawa