1 / 0

Rekord Polski U20 Adrianny Sułek na MP w Krakowie

Adrianna Sułek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) ustanowiła w upalnym Krakowie wynikiem 5687 rekord Polski U20 w siedmioboju* i wypełniła wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy w Grosseto – o minimum na tą imprezę postarali się także wszyscy trzej medaliści w gronie mężczyzn. Mistrzynią Polski seniorek została Izabela Mikołajczyk, a najlepszym dziesięcioboistą Rafał Abramowski.

Dziesięciobój

Mając na uwadze możliwe burze w Krakowie w godzinach popołudniowych podjęto decyzję o przyśpieszeniu rozpoczęcia zmagań w ramach wielobojowych mistrzostw Polski. W pierwszej konkurencji dnia – biegu na 110 metrów przez płotki – triumfował ten, który sobotnie zmagania także zakończył triumfem w biegu na 400 metrów. Jacek Chochorowski z Opola uzyskał czas 14.85 i zdecydowanie pokonał rywali, wśród których trzeci był lider dziesięcioboju Rafał Abramowski. Swoją zwycięska serię trzeci po sobotnich zmaganiach Chochorowski kontynuował w rzucie dyskiem, w którym uzyskał 40.58 i wyprzedził Abramowskiego o blisko metr (39.71). W gronie seniorów zawodnik z Opola wygrał także skok o tyczce pokonując wysokości 4.10 i po 7 konkurencjach był wiceliderem zmagań. Rafał Abramowski wygrał rzut oszczepem uzyskując w najdalszej próbie 57.17. Przed biegiem na 1500 metrów ciekawa była sytuacja walczących o brązowy medal – Michał Krawczyk musiał pokonać w ostatniej konkurencji Pawła Basałygo o pół minuty, aby stanąć na podium mistrzostw kraju. Znany z dobrego biegu Krawczyk wygrał z czasem 4:36.92 i ostatecznie zdobył brąz. Mistrzem Polski – z rekordem życiowym 7358 pkt. – został Rafał Abramowski, a srebrny medal wywalczył Jacek Chochorowski (7041 pkt.). Brązowy Michał Krawczyk zgromadził 6721 punktów. W kategorii U23 medale zdobyli Abramowski, Chochorowwski oraz Paweł Basałygo (6697 pkt.)

Seniorki

Walcząca nie tylko o obronę tytułu mistrzowskiego, ale także o przepustkę na uniwersjadę w Tajpej Izabela Mikołajczyk w skoku w dal uzyskała 5.95, w drugim pofrunęła 5.96. Na koniec zmagań dopingowana przez rywalki wieloboistka Warszawianki wypełniła cel na konkurs skoku w dal uzyskując rezultat powyżej 6 metrów – 6.04. W rzucie oszczepem Mikołajczyk uzyskała 40.13, ale dalej rzucały Paulina Ligarska (41.68, rekord życiowy) oraz Weronika Zielińska (42.63, rekord życiowy). W finałowym biegu na dystansie 800 metrów najlepsza była Wiktoria Zezula (2:20.17), ale złoty medal powędrował oczywiście do Izabeli Mikołajczyk. Zawodniczka Warszawianki zgromadziła 5895 punktów i broniąc tytuł mistrzyni Polski wypełniła minimum na uniwersjadę. Srebrny medal zdobyła Paulina Ligarska (5473 pkt.), która została także mistrzynią Polski U23 oraz wywalczyła wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy do lat 23. Brąz dla Mariki Marlickiej (5264 pkt.).W kategorii U23 srebro dla Klaudii Muchlady, a brąz dla Wiktorii Zezuli.

Siedmiobój U20

Skok w dal – pierwsza konkurencja drugiego dnia siedmioboju – okazał się domeną Patrycji Adamczyk, która pofrunęła 5.73 i o 15 centymetrów pokonała liderką zmagań Adriannę Sułek. W rzucie oszczepem kolejność była taka jak w skoku w dal – wygrała Patrycja Adamczyk, która wynikiem 43.96 poprawiła rekord życiowy. Druga Adrianna Sułek posłała oszczep na 38.63. Aby poprawić rekord Polski U20 Sułek musiała pokonać 800 metrów w czasie nieco ponad 2:28.00. Podopiecznej Wiesława Czapiewskiego ta sztuka się udała – dwa okrążenia stadionu Wawelu pokonała w 2:23.61 i gromadząc w sumie 5678 punktów została rekordzistką Polski U20! Do dziś posiadaczką rekordu kraju była Weronika Grzelak, która przed rokiem we Wrocławiu uzbierała 5625 pkt. Drugie miejsce zajęła Patrycja Adamczyk (5515 pkt.), a trzecia była Barbara Kostrzewska (4520 pkt.). Złota oraz srebrna medalistka wypełniły wskaźniki PZLA na mistrzostwa Europy do la 20.

Dziesięciobój U20

Niedzielę od zwycięstwa w biegu na 110 metrów przez płotki rozpoczął Patryk Baran, który wygrał z czasem 14.50. W rzucie dyskiem zawodnik z Tczewa poprawił rekord życiowy wynikiem 41.51, ale musiał uznać wyższość Mikołaja Jakóbczaka, który był najlepszy z rezultatem 42.97. Palmę pierwszeństwa Baran odzyskał w skoku o tyczce, w którym pokonał poprzeczkę zawieszoną przez sędziów na wysokości 4.70. Faworyci niecało słabiej rzucali oszczepem, w którym z wynikiem 54.61 zwyciężył Rafał Horbowicz. W biegu na 1500 metrów najlepszy z kolei był Mikołaj Jakóbczak (4:45.41).

Ostatecznie mistrzem kraju został Patryk Baran (7393 pkt.), który wyprzedził Mikołaja Jakóbczaka (7300 pkt.) oraz Radosława Sobczykia (7288 pkt.) – cała trójka poprawiła rekordy życiowe i wypełniła wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy U20 w Grosseto.

Pełne wyniki: Kraków