1 / 0

Rekord Polski Iwony Lewandowskiej w Paryżu

W niedzielnym biegu rozegranym na dystansie 20km w okolicy wieży Eiffla Iwona Lewandowska (LKS Vectra-DGS Włocławek) zajęła czwarte miejsce poprawiając czasem 1:07:20 rekord Polski.

W walce o pierwszą lokatę Kenijka Cynthia Jerotich (1:05:36) wyprzedziła o sześć sekund Turczynkę Elvan Abeylegesse. Na trzeciej pozycji uplasowała się Kenijka Gladys Kipsoi (1:07:01). Za Polką przybiegła Etiopka Meseret Taye (1:08:06).
Dla Turczynki Abeylegesse, b.rekordzistki świata w biegu na 5000m, był to dopiero drugi start po przerwie macierzyńskiej. Zwyciężczyni zabrakło tylko ośmiu sekund do rekordu trasy należącego od dwunastu lat do jej rodaczki Hellen Kimutai Chepkosgei.

Wśród mężczyn triumfował Ezechiel Nizigiymana z Burundi w czasie 58:12, kończąc dystans przed trzema Kenijczykami, Evansem Kiplagatem (58:16), Alfredem Cheropem (58:21) i Geoffreyem Kenesim (58:26).

Bieg w Paryżu odbył się już po raz 34. Wystartowało prawie 24 tysięcy zawodników. Starterem był Guy Drut, mistrz olimpijski (’76) w biegu 110m przez płotki.

Dotychczasowy rekord Polski kobiet na dystansie 20 km został ustanowiony w 1988 r. w Brzeszczach podczas mistrzostw kraju. Wanda Panfil (Lechia Tomaszów Mazowiecki) osiągnęła wówczas rezultat 1:08:20.

Iwona Lewandowska, trenowana przez p. Marka Jakubowskiego, w br. ustanowiła rekordy życiowe aż na sześciu dystansach, od 1500m (4:17.90) do 20km. Wynik z Paryża jest jej pierwszym rekordem Polski.