1 / 0

DL w Birmingham: Guba druga, Ennaoui trzecia

Paulina Guba była druga w pchnięciu kulą, a Sofia Ennaoui trzecia w rywalizacji na 1500 metrów podczas sobotniego mityngu Diamentowej Ligi w Birmingham. Obie Polki wywalczyły awans do finałowych zawodów cyklu.

Mistrzyni Europy konkurs otworzyła pchnięciem na 17.56, później poprawiła się na 17.86 oraz 17.92. W Birmingham rewanż za Berlin wzięła na Polsce Christina Schwanitz. Niemka pchnęła 18.20 i odniosła przekonywujące zwycięstwo nad naszą reprezentantką. Guba wywalczyła dziś awans do finałowego konkursu Diamentowej Ligi – ten odbędzie się 31 sierpnia w Brukseli. Udanego debiutu w mityngu najwyższej klasy nie zaliczyła natomiast Klaudia Kardasz, która zajęła w Birmingham ostatnie miejsce uzyskując zaledwie 16.79.

W doborowym towarzystwie wysokie trzecie miejsce w biegu na 1500 metrów wywalczyła Sofia Ennaoui. Czas Polki to 4:02.06. Dzięki udanemu występowi w Birmingham wicemistrzyni Europy uzyskała przepustkę uprawniającą ją do startu w finale cyklu – 31 sierpnia w Brukseli. W połowie dystansu z bieżni zeszła Angelika Cichocka. Wygrała Sifan Hassan – 4:00.60.

Piąty na mecie biegu na 800 metrów był Marcin Lewandowski (1:44.75), który wyprzedził szóstego Adama Kszczota (1:44.97). Ten drugi awansował do finału Diamentowej Ligi – biegacze na 800 metrów będą rywalizować w nim za niespełna dwa tygodnie w Brukseli.

Dobrze rzucał w Wielkiej Brytanii Marcin Krukowski. Czwarty oszczepnik mistrzostw Europy po dwóch próbach w okolice 79 metra w trzeciej serii uzyskał 83.96. To pozwoliło mu zająć piąte miejsce. Wygrał Andreas Hofmann – 89.82. Krukowski, w przypadku rezygnacji jednego z rywali, ma szanse na start w finałowych zawodach cyklu. Oszczepnicy o ostateczny triumf w Diamentowej Lidze powalczą w Zurychu.

W wygranym przez Luvo Manyonga (8.53) konkursie skoku w dal piąte miejsce zajął Tomasz Jaszczuk (7.84).

Oprócz dziś wywalczonych kwalifikacji wcześniej udział w finałowych mityngach tegorocznej Diamentowej Ligi zapewnili sobie Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Michał Haratyk oraz Marcelina Witek.