1 / 3

94. PZLA MP: szybkie 400 metrów i 65.78 Piotra Małachowskiego

94. PZLA MP: szybkie 400 metrów i 65.78 Piotra Małachowskiego 94. PZLA MP: szybkie 400 metrów i 65.78 Piotra Małachowskiego 94. PZLA MP: szybkie 400 metrów i 65.78 Piotra Małachowskiego

Szybkie biegi finałowe na 400 metrów pań i panów oraz ponad 65 metrowy rzut Piotra Małachowskiego były ozdobą sobotniej odsłony 94. PZLA Mistrzostw Polski, które odbywają się w Lublinie. W eliminacjach biegu na 800 metrów szybko pobiegła Angelika Cichocka, a Natalia Wosztyl ustanowiła rekord Polski U20 w rywalizacji na dystansie 400 metrów przez płotki.

Niespodziankę sprawiła w biegu na 400 metrów Małgorzata Hołub-Kowalik, która pokonała liderkę krajowych tabel Justynę Święty-Ersetic. Koszalinianka nie dała się na ostatnich metrach wyprzedzić koleżance z reprezentacji i finiszowała z nowym rekordem życiowym 51.18. Czas mistrzyni Polski to czwarty wynik w historii polskiej lekkoatletyki, a dla Hołub-Kowalik to drugi złoty medal krajowego czempionatu (poprzednio triumfowała w 2014 roku w Szczecinie). Srebrna medalistka uzyskała czas 51.26. Trzecie miejsce dla Igi Baumgart (51.73). W finale aż siedem zawodniczek uzyskało czasy poniżej 53 sekund, padły trzy rekordy życiowe.

W finale biegu mężczyzn na 400 metrów nie było mocnych na Karola Zalewskiego, który jako jedyny złamał granicę 46 sekund. Zawodnik AZS-AWF Katowice finiszował z bezpieczną przewagą nad rywalami i osiągnął na mecie czas 45.53. Srebrny i brązowy medalista lubelskich mistrzostw – Łukasz Krawczuk oraz Dariusz Kowaluk – wypełnili minima na mistrzostwa Europy w Berlinie. Panowie uzyskali odpowiednio 46.04 oraz 46.06. Bez trofeum wyjedzie z Lublina Rafał Omelko, który przez większość dystansu biegł na medalowej pozycji, ale wyraźnie osłabł na ostatnich metrach i zajął czwarte miejsce. Wszyscy finaliści przebiegli dystans jednego okrążenia poniżej 47 sekund, a medaliści krążki odebrali z rąk rekordzisty Polski w tej konkurencji Tomasza Czubaka.

Szósty złoty medal mistrzostw kraju w biegu na 400 metrów przez płotki zdobyła Joanna Linkiewicz (56.21). Na lubelskiej bieżni udanie w ten weekend startowała Justyna Saganiak. W piątkowych eliminacjach wypełniła minimum na mistrzostwa Europy, a w sobotni wieczór czasem 56.52 zapewniła sobie srebro i poprawiła rekord życiowy. Kroku bardziej doświadczonym koleżankom dotrzymała Natalia Wosztyl – płotkarka z Radomia czasem 57.10 ustanowiła rekord Polski do lat 20.

Patryk Dobek zdobył złoty medal w biegu na 400 metrów przez płotki ponownie w tym sezonie łamiąc barierę 50 sekund. Zawodnik Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego ze Szczecina w finale mistrzostw kraju uzyskał czas 49.16. Drugie miejsce wybiegał Jakub Mordyl, który czasem 50.31 potwierdził uzyskane na meczu U23 w Krakowie 8 lipca minimum na mistrzostwa Europy. Brązowy medal zdobył Robert Bryliński – 50.67.

W skoku wzwyż pań walka o medale rozstrzygnęła się na wysokości 1.81. Z poprzeczką zawieszoną na tej wysokości uporały się Paulina Borys, Michalina Kwaśniewska oraz juniorka, niespełna 18-letnia, Martyna Lewandowska (ubiegłoroczna wicemistrzyni świata kadetek). Później Borys i Kwaśniewska zaliczyły 1.84 i miały trzy strącenia na 1.86. O złotym medalu Kwaśniewskiej zadecydowała różnica jednej zrzutki na wysokości 1.78. Dla zielonogórzanki to pierwszy w karierze seniorski tytuł mistrzyni Polski. Brązowa Martyna Lewandowska to ubiegłoroczna wicemistrzyni świata U18, jeszcze przez cały przyszły sezon będzie juniorką.

Od wysokości 2.09 do 2.21 bez zrzutki przez konkurs skoku wzwyż przeszedł Maciej Grynienko i został tym samym mistrzem Polski. Podobnie jak zawodnik z Dolnego Śląska 2.21 pokonał Sylwester Bednarek, ale sztuki tej dokonał dopiero w drugiej próbie. Później obaj solidarnie trzykrotnie strącili 2.24. Brązowe medale odebrali Maciej Lepiato oraz, wracający do rywalizacji po drobnym urazie, Norbert Kobielski – panowie pokonali w Lublinie 2.09.

Tylko przez kilka chwil liderką konkursu dyskobolek była Daria Zabawska, która w drugiej próbie uzyskała 54.89. Po chwili Lidia Augustyniak, legitymująca się w wówczas wynikiem 54.87, poprawiła się na 55.84 i tym samym zapewniła sobie tytuł mistrzyni Polski. Zabawska nie była już w stanie zbliżyć się do rezultatu liderki (która od trzeciej do szóstej kolejki notowała próby nieważne) i zakończyła konkurs na drugim miejsce. Brąz zdobyła Monika Nowak – 51.91.

Coraz lepszą formę prezentuje Piotr Małachowski. Żywiołowo dopingowany przez lubelską publiczność dwukrotny wicemistrz olimpijski w czwartej serii uzyskał najlepszy wynik w sezonie rzucając 65.78. W kolejnym rzucie miotacz wrocławskiego Śląska uzyskał jeszcze 64.24. Małachowski już dwunasty raz triumfował w mistrzostwach Polski seniorów. Drugie miejsce zajął Robert Urbanek (62.91). Tylko jeden mierzony rzut w konkursie miał Bartłomiej Stój, ale dzięki próbie na 61.07 zapewnił sobie brązowy medal.

W biegu eliminacyjnym na 800 metrów bardzo mocno pobiegła Angelika Cichocka, która czasem 2:01.56 wypełniła minimum na mistrzostwa Europy w Berlinie.

Ostatnia sesja 94. PZLA Mistrzostw Polski w niedzielę od 13:00. Na lubelskim stadionie m.in. finał skoku o tyczce panów, pchnięcie kulą pań i panów, rzut młotem kobiet oraz biegi na 800 metrów.

Pełne wyniki: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk