1 / 0

Marek Mucha mistrzem Europy U18 w rzucie oszczepem!

W trzecim dniu Mistrzostw Europy U18 Marek Mucha zdobył złoty medal w rzucie oszczepem, Marek Ratajczyk sięgnął po brąz w rzucie młotem.

Medale
Rzut oszczepem
Marek Mucha (drugi na listach europejskich) po pierwszej kolejce zajmował trzecie miejsce (71.24), w trzeciej próbie wynikiem 79.00 objął zdecydowanie prowadzenie. Rzucając jako ostatni w konkursie posłał oszczep na odległość 80.01 pieczętując zwycięstwo. Dokładnie o trzy metry poprawił rekord mistrzostw. Srebrny medal zdobył Grek Gerasimos Kalogerakis 77.45 a brąz – Fin Topias Laine 75.83.

Rzut młotem
Niespełna 16-letni Tomasz Ratajczyk od początku konkursu zajmował trzecią pozycję, najdalej rzucił w trzeciej kolejce bijąc rezultatem 76.01 rekord życiowy ustanowiony w kwalifikacjach. Paweł Misiaszek uplasował się na ósmym miejscu osiągając odległość 73.44. Ukrainiec Michajło Kochan w ostatnim rzucie w konkursie wynikiem 87.82 ustanowił nieoficjalny rekord świata w kategorii U18, srebro zdobył Bułgar Walentin Andriejew 81.41.

Finały
800 m
Alicja Stój z wynikiem 2:08.53 zajęła szóste miejsce, a Natalia Łachowska z rezultatem 2:15.27 była ósma. Triumfowała faworytka, Brytyjka Keely Hodgkinson 2:04.84.
200 m
Pia Skrzyszowska osiągając czas 24.63 zajęła ósme miejsce. Zwyciężyła Rhasidat Adeleke (Nigeryjka w barwach Irlandii) 23.52, Islandka Gudbjörg Jona Bjarnadottir, najszybsza w stumetrówce, z czasem 23.73 wzbogaciła się o brąz. W sesji przedpołudniowej Pia była piąta w serii, awans do finału zapewnil jej wynik 24.06 lepszy od rekordu życiowego (ale z wiatrem +3.2 m/s).
400 m
Biegnący na niewygodnym pierwszym torze Mikołaj Kotyra był ósmy na mecie (49.34). Włoch Lorenzo Benati czasem 46.85 poprawił rekord mistrzostw.
110 m przez płotki
Jakub Czak po dobrym starcie pokonując drugi płotek doznał kontuzji nie kończąc biegu. Złoto zdobył Brytyjczyk Sam Bennett z rekordem mistrzostw 13.19.
Skok wzwyż
Emanuel Wąsek po zaliczeniu wysokości 2.00 nie uporał się z 2.04 zajmując dziewiątą pozycję. Zwyciężył Brytyjczyk Dominic Ogbechie pokonując 2.16.
Skok o tyczce
Zaliczenie wysokości 3.60 uplasowało Karolinę Wejman na 11 miejscu (ex aequo) a Victorię Kalittę – na trzynastym. Niemka Leni Wildgrube wynikiem 4.26 poprawiła rekord mistrzostw.

Półfinały i eliminacje
100-200-300-400 m
Polacy biegnący w kolejności Rafał Łupiński, Szymon Szachniewicz, Jakub Pająk i Patryk Grzegorzewicz wygrali drugą serię z czasem 1:55.00, najlepszym w eliminacjach.
800 m
Jakub Augustyniak (1:52.04) i Adam Masaczyński (1:53.54) zajęli czwarte miejsce w swych seriach, awansowali do finału jako „szczęśliwi przegrani”.
200 m
Adam Łukomski wynikiem 21.59 poprawił rekord życiowy zajmując 12 miejsce w rankingu.
Małgorzata Maślak rezultatem 50.27 nie osiągnęła minimum do finału, ale 10. pozycja zapewniła jej awans. Wiktoria Siembrzuch z wynikiem 47.14 była 19.
100 m przez płotki
Czwarte miejsce w serii zapewniło awans do finału Monice Romaszko (13.89), odpadła Aleksandra Kiryluk (14.02). W półfinale Romaszko zajęła siódme miejsce w serii (14.06 – 18. czas w rankingu).
Aleksandra Kiryluk, Monika Romaszko, Olga Rzeszewska i Alicja Kaczmarek ukończyły swoją serię eliminacyjną na trzecim miejscu z wynikiem 2:13.39, od awansu do finału dzieliło je 0.13 sekundy.