1 / 0

PZLA MP w Sztafetach i Wielobojach 2018 - rekord Polski U20 Sułek!

Znakomity rekord Polski w siedmioboju U20* Adrianny Sułek – 5901 punktów – był ozdobą drugiego dnia PZLA Mistrzostw Polski w Sztafetach i Wielobojach, które zakończyły się w sobotę w Suwałkach. Wynik podopiecznej Wiesława Czapiewskiego jest lepszy od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata U20 w Tampere, ale także o jeden punkt przekracza minimum European Atheltics na berlińskie mistrzostwa Europy. W dziesięcioboju Paweł Wiesiołek wynikiem 7921 pkt. wypełnił minimum na europejski czempionat w Berlinie.

Sztafety

Sztafeta mieszana 4x400 metrów seniorów

Biegnący na ostatniej zmianie Dariusz Kowaluk najpierw dogonił Agatę Syrocką, a później wyprzedził i zapewnił klubowi AZS-AWF Warszawa (Magdalena Broniewicz, Łukasz Ozdarski, Dominika Muraszewska, Kowaluk) złoty medal z czasem 3:29.93. Wicemistrzostwo kraju zdobyła ekipa bydgoskiego Zawiszy (3:33.62), a brązowe medale drugi zespół ze stołecznych Bielan (3:49.23).

Sztafeta mieszana 4x600 metrów U16

Waleczną postawę na ostatniej prostej zaprezentował Dawid Szpanalewski, który na ostatnich metrach wyprowadził ekipę klubu Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie na pierwszą pozycję – złoto okraszono czasem 6:18.68. Szpanalewski wyprzedził zespół SKLA Sopot, który zajął ostatecznie drugie miejsce (6:18.93). Brąz dla Vectry Włocławek – 6:23.38.

Sztafeta mieszana 4x800 metrów U18

Sporą przewagę wypracowała sobie sztafeta Vectry Włocławek (Zuzanna Strzelewicz, Filip Michalski, Dawid Gutowski, Klaudia Kazimierska) i nie oddała jej do mety zdobywając złoty medal z czasem 8:27.56 – to oczywiście pierwszy, historyczny, nieoficjalny rekord Polski. Drugie miejsce wywalczyła ekipa Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (8:41.31). Brązowy medal dla Resovii Rzeszów obronił Jakub Kozdrański, którego na ostatniej zmianie gonił Jakub Augustyniak z grudziądzkiej Olimpii. Czas zespołu z Podkarpacia to 8:45.73.

Sztafeta mieszana 4x800 metrów U20

Złoto w tej konkurencji zdobył klub AZS-AWF Kraków. Po mistrzostwo Polski ekipę ze stolicy Małopolski poprowadził Maciej Bielski, który startował na ostatniej zmianie – czas krakowskiego zespołu to 8:30.04. Srebrne medale zdobyli zawodnicy Olimpii Grudziądz (8:36.03). Brąz wywalczyła Resovia Rzeszów – na ostatnich metrach Karol Sokół wyprzedził słabnącą zawodniczkę Prefbetu Łomża (klub ten liderował przed ostatnią zmianą) i przyprowadził rzeszowski klub na trzeciej lokacie (8:40.85).

Sztafeta mieszana 4x800 metrów seniorów

Jakub Bałdyka (AZS-AWF Warszawa) stoczył pasjonującą walkę na ostatniej prostej z Patrykiem Marmonem (AZS-AWF Kraków) i przyprowadził akademików z Bielan na złotej pozycji z czasem 8:06.05. Krakowianie na mecie uzyskali wynik 8:06.56. Brązowe medale odebrał zespół Podlasia Białystok (8:27.41).

Wieloboje

U16

Prowadząca po czterech konkurencjach Alicja Sielska wygrała bieg na 600 metrów i tym samym przypieczętowała triumf w krajowym czempionacie. W pięcioboju zawodniczka Chemika Kędzierzyn-Koźle zgromadziła 3072 punkty i o ponad 100 oczek wyprzedziła Klaudię Wendowską (2933 pkt.). Do ostatniej konkurencji Aleksandra Krawczyk i Nina Muszyńska przystępowały z identycznym dorobkiem punktowym, ale w biegu lepsza była ta pierwsza i to ona – z wynikiem 2742 pkt. – zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski.

Michał Zazula, który w tym sezonie poprawił już rekord Polski U16 w pięcioboju, nie miał sobie równych także w Suwałkach. Zawodnik z Bolesławca zgromadził 3365 punktów i zdeklasował rywali. Drugiego Norberta Czerwionkę mistrz kraju wyprzedził o ponad 400 punktów – wicemistrz Polski uzbierał 2920 oczek. Brązowy medal wywalczył Miłosz Wieczorek – 2896 pkt.

U20

Od skoku w dal na 5.84 sobotnią odsłonę zmagań w siedmioboju juniorek i marsz po mistrzostwo oraz rekord kraju rozpoczęła Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz). W rzucie oszczepem była czwarta ale w biegu na 800 metrów zaimponowała i wygrała ze znakomitym czasem 2:10.50. W dwudniowych zmaganiach zgromadziła 5901 punktów – o ponad 100 więcej od jej własnego, ustanowionego przed rokiem na mistrzostwach Europy U20, rekordu Polski. Ta uprawiająca na początku swojej sportowej kariery siatkówkę podopieczna Wiesława Czapiewskiego już trzeci raz w karierze poprawiła juniorski rekord kraju. Wynik 5901 punktów plasuje Sułek na szóstym miejscu w światowych tabelach kategorii U20 oraz czwartym w zestawieniach europejskich.

Po pierwszych konkurencjach drugiego dnia zmagań na pozycję lidera dziesięcioboju powrócił Aleksy Boroń. Zawodnik z Warszawy miał trzeci czas dnia w biegu przez płotki, rzucił dyskiem 44.55 (zdecydowanie dalej niż rywale) i skoczył o tyczce 4.50. W rzucie oszczepem uzyskał 52.28 i poprawił rekord życiowy. Życiówka w biegu na 1500 metrów – 5:11.38 – pozwoliła Boroniowi na zajęcie odległej pozycji w tej konkurencji, ale ostatecznie to on został mistrzem Polski gromadzą 7094 punkty. Drugie miejsce zajął Szymon Dziuba (6777 pkt.), a trzeci był Kacper Świtoń (6347 pkt.). Boroniowi nie udało się uzyskać wyniku lepszego od wynoszącego 7300 punktów wskaźnika PZLA na mistrzostwa globu juniorów.

Seniorzy

W siedmioboju pań po świetnym pierwszym dniu sobotnie zmagania od rekordu życiowego zaczęła Paulina Ligarska. Zawodniczka SKLA Sopot poprawiła rekord życiowy osiągając 5.81. Do uzyskania minimum na mistrzostwa Europy w Berlinie (wskaźnik PZLA to 6000 punktów) sopocianka musiała poprawić rekordy w rzucie oszczepem i biegu na 800 metrów. Niestety nie udało jej się tego dokonać – oszczepem rzuciła 41.31 (w tej konkurencji Izabela Mikołajczyk ustanowiła rekord życiowy), a w biegu uzyskała czas 2:18.86. Ligarska mocno zaczęła pierwsze okrążenie ostatniej konkurencji, ale niestety zabrakło jej sił na końcowych metrach, gdzie została jeszcze wyprzedzona przez Wiktorię Zezulę. Ostatecznie zawodniczka SKLA Sopot zgromadziła 5845 punktów (rekord życiowy). Ubiegłoroczna mistrzyni kraju, Izabela Mikołajczyk, zakończyła rywalizację  w Suwałkach na drugim miejscu z dorobkiem 5556 punktów. Brąz wywalczyła Wiktora Zezula – 5069 pkt.

Paweł Wiesiołek w biegu na 110 metrów przez płotki musiał uznać wyższość Jacka Chochorowskiego i Rafała Horbowicza, ale już w rzucie dyskiem był najlepszy z wynikiem 44.87. Udanie podopieczny Michała Modleskiego wystąpił w skoku o tyczce. Na suwalskim stadionie Wiesiołek najpierw wyrównał wynikiem 4.80 rekord życiowy (w hali skakał już 4.84), a po chwili poprawił się jeszcze uzyskując 4.90. W rzucie oszczepem lider zmagań uzyskał 56.87 (najlepszy był Piotr Oleszczyszyn, 58.17), a w biegu na 1500 metrów uzyskał 4:41.31 i ostatecznie wynikiem 7921 punktów zdobył mistrzostwo Polski i wypełnił normę PZLA na mistrzostwa Europy w Berlinie. Wiesiołek wywalczył w Suwałkach piąty złoty medal krajowego czempionatu i tym samym zrównał się w liczbie złotych krążków ze swoim trenerem Michałem Modelskim. Wicemistrzem kraju został Rafał Abramowski (7388 pkt.), brąz zdobył Jacek Chochorowski (7125 pkt.).

Mistrzami Polski do lat 23 zostali Paulina Ligarska i Jacek Chochorowski.

Pełne wyniki: Suwałki